کشف پرداخت رشوه میلیاردی مدیران شرکت ملی گاز

کشف پرداخت رشوه میلیاردی مدیران شرکت ملی گاز

رئیس سازمان بازرسی کل کشور از کشف پرداخت رشوه میلیاردی دو تن از مدیران شرکت ملی گاز از سوی بازرسان این سازمان خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس محمد نیازی امروز سه‌شنبه در کنفرانس خبری با نمایندگان رسانه‌ها، عملکرد این سازمان در یک سال گذشته و برنامه‌های آتی سازمان بازرسی کل کشور را تشریح کرد.
وی با اشاره به تغییر سیاست نظارتی سازمان بازرسی از نوع «محیطی» به «موضوعی» در سال 85 گفت: در سال گذشته 897 مورد بازرسی موضوعی داشتیم که از این تعداد 98 درصد محقق شد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور عمده تولیدات و عملکرد این سازمان را تهیه گزارش‌ها برای مسئولان و مقامات تصمیم‌گیر جامعه در قالب هشدار و پیشنهاد دانست و تعداد این گزارش‌ها در سال 85 را یک هزار و 959 مورد اعلام کرد.
نیازی رویکرد سازمان بازرسی در بازرسی و ارائه پیشنهادات را «شیوه اصلاحی» توصیف کرد و در عین حال یادآور شد که دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها و ادارات تحت بازرسی، طبق قانون مکلف‌اند به این توصیه‌ها عمل کنند، چرا که توصیه‌‌های سازمان بازرسی اخلاقی نیست.
وی از جمله برنامه‌های سازمان بازرسی در یک سال گذشته را تقویت تعامل با سازمان‌های بین المللی مبارزه با فساد، پیشنهاد اصلاحی برخی قوانین مربوط به سازمان بازرسی، تقویت تعامل با نخبگان و اساتید دانشگاه و مردم و راه‌اندازی ادارات کل سازمان بازرسی در استانهای کردستان، ایلام، خراسان جنوبی و سمنان و تقویت نظارت درون سازمانی برشمرد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه با اعلام این که در سال 85، آمار شکایات از سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها به نسبت سال قبل از آن کمتر بوده است افزود: در سال 85، آمار شکایات از وزارت امور اقتصادی و دارایی 48 درصد، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات 44 درصد، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی 40 درصد، وزارت کشور 34 درصد، وزارت صنایع و معادن 30 درصد، وزارت جهاد کشاورزی 28 درصد، وزارت آموزش و پرورش 28 درصد، شهرداری‌ها 22 درصد و بانکها 16 درصد کاهش داشت.
نیازی یکی از علت‌های کاهش این آمار را تقویت امر نظارت و بازرسی درون سازمانی در دستگاه‌ها و سازمان‌ها دانست.
نیازی یکی از پرونده‌های مورد بررسی در سازمان بازرسی را شکایت از آتش سوزی خودرو پژو 405 اعلام کرد و با اشاره به نتایج بررسی کارشناسان این سازمان‌ در خصوص این پرونده تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که از جمله دلایل بروز آتش سوزی خودروی پژو 405، سوء مدیریت، استفاده از قطعات غیر استاندارد و تصمیم‌های غیر کارشناسی بوده است.
بنا به گفته رئیس سازمان بازرسی شرکت ایران خودرو موظف شده است به آن دسته از دارندگان خودروهایی که به خاطر نقص و آتش سوزی در خودرو به این شرکت مراجعه کرده ولی به درخواست آنان توجه نشده است خودروی جدید در اختیار آنها قرار گیرد.
نیازی در ادامه آمار پرونده‌های ارجاعی سازمان بازرسی در سال 85 برای رسیدگی مراجع قضایی را 80 فقره پرونده اعلام کرد و افزود:پرونده‌هایی به مراجع قضایی ارجاع می‌شود که عنوان مجرمانه داشته باشند؛یکی از این موارد، رشوه میلیاردی دو تن از مدیران شرکت ملی گاز به پیمانکاران این شرکت است که بزودی محاکمه علنی آنان در مجتمع قضایی امور اقتصادی برگزار خواهد شد.
نیازی با اشاره به پیش بینی قانون اساسی در تعیین مراجع مختلف نظارتی خاطرنشان کرد: اگر کنترل‌ها هماهنگ نباشد، نتیجه‌اش آن چیزی خواهد بود که امروزه متاسفانه با آن رو به رو هستیم.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور از موازی‌کاری نهادهای نظارتی در امر بازرسی از دستگاهها انتقاد کرد و افزود: متاسفانه همین ناهماهنگی ها و تداخل‌ها در امر نظارت موجب شده که بر یک سازمان یا وزارتخانه‌ای هیچ نوع نظارتی نباشد و به طور همزمان 4 نهاد نظارتی بر دستگاهی نظارت کنند که این امر نه تنها برای کشور هزینه‌بر است بلکه برای مسئولان تصمیم گیر که براساس همین گزارش‌های متفاوت تصمیم می‌گیرند مشکل آفرین باشد.
نیازی در خصوص مضرات این شبوه نظارتی یادآور شد:گلایه‌هایی که دستگاه‌ها از این نوع نظارت‌ها دارند این است که آنان اظهار می دارند که عمده وقت خود را بایستی برای پاسخ به دستگاه‌های نظارتی در پیگیری یک موضوع اختصاص دهند.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به تهیه طرح شورای عالی نظارت در این سازمان، ابراز امیدواری کرد که با نهایی شدن این طرح، نهادهای نظارتی در انجام وظایف خود بیشتر هماهنگ باشند و سیاست واحدی را در بازرسی اعمال کنند.
نیازی یکی از گلوگاه‌‌‌‌‌های بروز فسادهای اقتصادی را در جریان برگزاری مناقصه‌ها و مزایده‌ها دانست و افزود:در این راستا با نظارتی که بر انجام مناقصه‌ها و مزایده‌ها داشته‌ایم توانستیم مواردی مختلفی از سوء استفاده‌ها را اصلاح و حتی ابطال کنیم.
وی از این شیوه نظارت،به عنوان «نظارت پیش‌نگر» توصیف کرد و یادآور شد:در سال گذشته با نظارتی که در خصوص یکی از این مناقصه‌ها داشتیم موفق به اصلاح مناقصه‌ای شدیم که از آن طریق 40 میلیارد تومان به نفع دولت شد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اعلام حمایت همه جانبه این سازمان از سرمایه گذاری و خصوصی سازی، هشدار داد که اگر دستگاهی بخواهد سرمایه‌گذاری را اذیت و برای او مانع ایجاد کند سازمان بازرسی با این دستگاه‌ها برخورد خواهد کرد.
نیازی همچنین از آمادگی سازمان بازرسی کل کشور برای پاسخ به استعلام دولت‌ و شورای نگهبان در خصوص وضعیت پرونده‌های مدیران اجرایی که نامزد انتخابات می شوند خبر داد.
نیازی در ارزیابی خود از اجرایی شدن و نشدن مصوبات استانی هیئت دولت، ضمن مثبت و ارزنده خواندن این سفرها اعلام کرد که سازمان بازرسی کل کشور مصوبات دولت در چندین استان را برای نمونه بررسی کرده که با انجام بازرسی از مصوبات استانی دولت در همه استانها،گزارش نهایی آن اعلام خواهد شد.
به گفته نیازی، نتایج بررسی‌ها از چند استان نشانگر این است که در صد بالایی از مصوبات استانی هیات دولت اجرا شده است.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور همچنین از بررسی شکایت شورای دوم اسلامی شهر تهران با عنوان تخلف 330 میلیارد تومانی در معاونت قضائی و سیاسی این سازمان خبر داد و بیان است: بررسی و گزارش این شکایت به صورت بیطرفانه اعلام خواهد بود.
نیازی در خاتمه با اشاره به این که مبنای بسیاری از گزارش‌های این سازمان گزارش‌های خبرنگاران است خواستار تقویت بیش از پیش رسانه ها و سازمان بازرسی کل کشور شد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.