حمله نیروهای آمریکایی به افراد القاعده در عراق

حمله نیروهای آمریکایی به افراد القاعده در عراق

نیروهای آمریکایی به تهاجمی گسترده علیه افراد مسلح مظنون به عضویت در شبکه القاعده در عراق دست زده اند.
سربازان آمریکایی در بعقوبه
نیروهای آمریکایی مراکز تجمع شورشیان عراقی را هدف عملیات گسترده قرار داده اند

به گفته منابع نظامی آمریکا در عراق این عملیات با شرکت حدود ده هزار تن از نفرات نیروی زمینی و حمایت نیروی هوایی ایالات متحده و واحدهایی از ارتش عراق از ساعات اولیه بامداد روز سه شنبه، 19 ژوئن، در داخل و اطراف شهر بعقوبه، مرکز استان دیاله، آغاز شده است.

این منابع افزوده اند که تا کنون دست کم بیست و دو تن از شورشیان کشته و تعداد نامعلومی زخمی شده اند اما در مورد تلفات احتمالی نیروهای آمریکایی گزارشی نداده اند.

حمله به نفرات القاعده در دیاله در ادامه عملیات پاکسازی مناطق شمالی و جنوبی بغداد از گروه های سنی شورشی صورت می گیرد که از روز دوشنبه آغاز شده است.

این عملیات همزمان با ورود آخرین تیپ از سی هزار نیروی تازه نفس آمریکایی به اجرا گذاشته شده است که برای استقرار امنیت در بغداد به عراق اعزام شده اند.

سخنگوی نیروهای آمریکایی هدف از عملیات روز سه شنبه را کشف و انهدام مراکز تجمع نفرات القاعده و سایر گروه های افراطی و مقابله جدی با این افراد و فراهم کردن زمینه بازسازی این مناطق اعلام داشته است.

انتقال جسد یکی از کشته شدگان مظنون به عضویت در القاعده
سربازان عراقی جسد یکی از مظنونین عضویت در القاعده را از منطقه نبرد خارج می کنند


وی گفته است که این نخستین باری است که نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به صورت متمرکز مراکز تجمع و سازماندهی شورشیان را هدف حمله قرار می دهند.

به گفته آگاهان نظامی، برای نیروهای آمریکایی درگیر کردن شورشیان مسلح در یک منطقه و نابودی آنان آسان نبوده است زیرا این افراد از تحرک بسیار و توان جابجایی سریع برخوردارند.

به همین دلیل برخی از کسانی که در دیاله هدف حمله قرار گرفته اند ممکن است شورشیانی باشند که با تشدید عملیات نظامی آمریکا در استان انبار به این منطقه گریخته اند.

در عین حال، نیروهای آمریکایی در اجرای سیاست جدید جورج بوش، رییس جمهوری، می کوشند با تمرکز عملیات خود در بغداد و برخی مراکز اصلی تمرکز گروه های شورشی سنی امنیت را در پایتخت عراق برقرار سازند.

استان دیاله و به خصوص شهر بعقوبه در منطقه موسوم به "مثلث سنی نشین" عراق واقع شده که از مراکز اصلی فعالیت شورشیان سنی عراقی و گروه های متشکل از اسلامگرایان مسلح خارجی محسوب می شود.

این منطقه در گذشته بارها شاهد حملات شدید شورشیان از جمله بمب گذاری انتحاری و درگیری با نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا بوده است.

همچنین، افراد وابسته به القاعده در مواردی بر این شهر مسلط شده و به اقداماتی مانند اعدام در ملاء عام مبادرت کرده اند.

این اقدامات باعث شده است تا برخی از گروه های مسلح سنی با کمک و حمایت آمریکا علیه نفرات مسلح القاعده وارد عملیات شوند.

سال گذشته ابومصعب الزرقاوی، که از وی با عنوان رهبر القاعده در عراق نام برده می شد، در جریان حمله هوایی آمریکا به ساختمانی در نزدیکی بعقوبه کشته شد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.