زلزله ای به قدرت ۵.۹ ریشتر جنوب قم را لرزاند

زلزله ای به قدرت 5.9 ریشتر جنوب قم را لرزاند

زلزله ای به قدرت 5.9 در مقیاس ریشتر روز دوشنبه ساعت 6 بعدازظهر بیست کیلومتری جنوب قم را لرزاند.
زلزله
مرکز این زلزله بیست کیلومتری جنوب قم بوده و در بیشتر شهرهای مرکی ایران احساس شده است

به گفته رئیس اورژانس ایران، تا بحال هیچ خسارت جانی از این زلزله گزارش نشده است و خسارتهای مالی هم محدود به شکستن شسشه چند خانه و ترک خوردن چند دیوار بوده سات.

مرکز این زلزله در نزدیکی شهرهای کهک و قنوات، و در 19 کیلومتری جنوب شهر قم در مرکز ایران گزارش شده است. مرکز این زلزله حدود 130 کیلومتر با شهر تهران فاصله داشته است.

درهمین حال رئیس پژوهشکده زلزله شناسی ایران شدت این زلزله را 5.6 در مقیاس ریشتر اعلام کرده است.

بنا بر گزارشهای رسیده، این زمین لرزه در شهر قم به صورت شدید و در شهرهای تهران، گرمسار، ورامین، ری، کرج، اراک، قزوین، همدان، اصفهان و حتی در شهرهای شمالی ایران در استان مازندران نیز احساس شده است.

رئیس پژوهشکده زلزله شناسی ایران اعلام کرد این زلزله در عمق 20 تا 30 کیلومتری اتفاق افتاده و به همین دلیل در گستره بزرگی از کشور احساس شده است.

بنا بر گزارشها ساکنان بعضی از محله های شهر تهران از ترس پس لرزه های این زلزله، به خیابانها آمده اند.

تهران، شهر زلزله خیز

ایران یکی از کشورهای زلزله خیز جهان است که در سالهای اخیر تعداد زیادی از شهروندان این کشور در اثر این بلای طبیعی جان خود را از دست داده اند.

زلزله بم در دی ماه سال 1382 با حدود 40 هزار تلفات بزرگترین زلزله سالهای اخیر ایران بوده است.

تهران، پایتخت چند میلیونی ایران، نیز روی چند گسل زلزله خیز واقع شده و وقوع زلزله ای بزرگ در این شهر همواره یکی ازنگرانی های مردم و مسئولان تهرانی بوده است.

سه سال پیش و چند ماه بعد از زلزله بم نیز زلزله ای که مرکزش در استان مازنداران بود، تهران را نیز لرزاند و شهروندان تهرانی را به خیابانها کشاند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.