اختلاف اروپایی ها بر سر مجاهدین خلق ادامه دارد

اختلاف اروپایی ها بر سر مجاهدین خلق ادامه دارد

یک روزنامه آلمانی نوشت:"در حالی که دادگاه عالی اتحادیه اروپا نام سازمان مجاهدین خلق (در ایران ، موسوم به منافقین) را از لیست گروه های تروریستی این اتحادیه حذف کرده، شورای وزیران اتحادیه اروپا همچنان بر رای پیشین خود مبنی بر تروریستی بودن این سازمان استوار است."

به گزارش 
روزنامه "هانوفر آلگماینه" نوشت:" بحث و جدل در مورد تروریستی بودن سازمان مجاهدین خلق در میان مقامات اروپایی ادامه دارد و این در حالی است که برخلاف رای دادگاه عالی اتحادیه اروپا، شورای وزیران این اتحادیه همچنان بر تصمیم قبلی خود درباره تروریستی بودن این سازمان تاکید می کند."

از این رو نمایندگان شورای ملی مقاومت وابسته به سازمان مجاهدین خلق از آنجلا مرکل، صدر اعظم آلمان خواسته اند قوای مجریه کشورهای اروپایی را برای پذیرش رای دادگاه  عالی اتحادیه اروپا تحت فشار قرار دهد اما دفتر نخست وزیری آلمان تاکنون هیچگونه موضعی در خصوص این مساله اتخاذ نکرده است.

از سوی دیگر نمایندگان پارلمان برخی کشورهای کوچک اروپایی همچون دانمارک، بلژیک و هلند از شورای وزیران اتحادیه اروپا به خاطر نادیده گرفتن رای دادگاه اروپایی انتقاد کرده اند.

به نوشته این روزنامه آلمانی، اتحادیه اروپا پس از حملات تروریستی 11 سپتامبر یک لیست مشروح از سازمان های تروریستی منتشر کرد که نام مجاهدین خلق نیز در میان آن قرار داشت.


در حال حاضر ایرانیان تبعیدی در آلمان حدس می زنند که انگلیس و فرانسه خواهان حفظ نام سازمان مجاهدین خلق در لیست گروه های تروریستی هستند چرا که این کشورها تمایلی به تیره شدن روابط خود با تهران و تضعیف منافع اقتصادی خود ندارند.

"هانوفر آلگماینه" در ادامه نوشت: "هرچند قضات اروپایی اواخر سال 2006 در لوکزامبورگ رای اتحادیه اروپا مبنی بر مسدود شدن دارایی های مجاهدین خلق را غیرمعتبر دانستند اما پیش بینی نمی شود اتحادیه اروپا بتواند به موضع واحدی در این خصوص دست پیدا کند.

برپایه این گزارش، نمایندگان دفتر ایرانیان تبعیدی در برلین آلمان امیدوارند در حالی که آلمان ریاست اتحادیه اروپا را بر عهده دارد اختلافات موجود بین دادگاه عالی اروپایی و شورای وزیران اتحادیه اروپا خاتمه یابد.

"جواد دابیران" سخنگوی این دفتر گفت:" مهم ترین موضوع در حال حاضر جلوگیری از ارسال پیغام اشتباه به حاکمان ایران است."
 
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.