درگیری نیروهای عراقی با قاچاقچیان اسلحه ایرانی

درگیری نیروهای عراقی با قاچاقچیان اسلحه ایرانی

نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا و واحدهای ارتش عراق در عملیاتی علیه شورشیان مسلح در نزدیکی مرز ایران تلفات سنگینی به آنان وارد کرده اند.
سربازان آمریکایی در جستجوی بمب گذاران
بخشی از عملیات نیروهای آمریکایی در عراق شامل جستجو و بازداشت بمب گذاران است

روز دوشنبه، 18 ژوئن، سخنگوی نیروهای آمریکایی در عراق اعلام داشت که در عملیات مشترک نیروهای آمریکایی، بریتانیایی و عراقی در جنوب شرق این کشور دست کم بیست تن از شورشیان کشته شده اند.

به گفته این منابع، این درگیری در اطراف شهر العماره و شهرک مجار الکبیر، در استان میسان واقع در مرز با ایران، روی داده است.

هدف از این عملیات شبه نظامیانی گزارش شده اند که منابع آمریکایی و بریتانیایی آنان را به قاچاق بمب های پیشرفته از ایران متهم کرده اند.

از این بمب ها، که قدرت نفوذ در خودروهای زرهی را دارد، برای کارگذاشتن تله های انفجاری در مسیر عبور نیروهای ائتلاف استفاده می شود.

یک سخنگوی نظامی بریتانیایی گفته است که یکی از هدف های این عملیات بازداشت برخی از رهبران مشخص شبه نظامیان شیعه بوده است.

وی گفته است که عملیات اصلی توسط واحدهای ارتش و پلیس عراق و با مجوز دولت این کشور به اجرا گذاشته شد و نیروهای ائتلاف پشتیبانی از این عملیات را برعهده داشتند.

'شبکه تروریستی'

سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا در لندن گفته است که هنوز جزییات بیشتری در مورد عملیات روز دوشنبه در اختیار ندارد اما می تواند تایید کند که به نیروهای بریتانیایی تلفاتی وارد نشده است.

همزمان، مقامات عراقی از کشته شدن تا سی و شش نفر و زخمی شدن بیش از یکصد نفر در این عملیات خبر داده و گفته اند که حمله به شورشیان در سحرگاه روز دوشنبه آغاز شد و این عملیات دو ساعت به طول انجامید.

براساس بیانیه نیروهای ائتلاف، هدف از این حملات یک "مرکز مخفی شبکه تروریستی" بوده که در قاچاق اسلحه و عضو گیری و آموزش شورشیان در ایران فعالیت داشته است و حمایت هوایی از عملیات واحدهای عراقی بر عهده نیروهای ائتلاف بوده است.

مقامات آمریکایی و بریتانیایی برخی نهادهای جمهوری اسلامی را به ارسال اسلحه و کمک به شورشیان عراقی متهم کرده اند اما این اتهام از سوی جمهوری اسلامی به شدت رد شده است


اوایل سال جاری، نیروهای بریتانیایی مسئولیت حفظ امنیت استان نیسان را، که بیشتر ساکنان آن را شیعیان تشکیل می دهند، به عراقی ها واگذار کردند.

شهر العماره، واقع در سیصد کیلومتری جنوب شرق بغداد، از مراکز عمده فعالیت شبه نظامیان شیعه بوده است و در پاییز گذشته، بین افراد سپاه مهدی، وابسته به مقتدی صدر، برای مدتی بر شهر مسلط شدند و بین آنان و نیروهای پلیس عراقی درگیری سنگینی روی داد.

مقامات آمریکایی و بریتانیایی برخی نهادهای وابسته به دولت ایران را به ارسال اسلحه و کمک به شورشیان عراقی متهم کرده اند اما جمهوری اسلامی این اتهام را به شدت تکذیب کرده است.

در خبری دیگر، از قول منابع عراقی گزارش شده است که شامگاه یکشنبه، گروهی از شبه نظامیان شیعه در شهر ناصریه، واقع در یکصد کیلومتری جنوب العماره، به روی واحدهای گشتی پلیس آتش گشودند.

به گفته این منابع، در زدوخوردی که بین دو طرف روی داد، یک مامور پلیس و یکی از شبه نظامیان کشته شدند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.