بی بی سی باید بیطرفانه تر عمل کند

بی بی سی باید بیطرفانه تر عمل کند

هیات تحقیق در باره رعایت بیطرفی در بی بی سی در گزارش خود توصیه های جدیدی را مطرح کرده است.
آرم بی بی سی
بی بی سی به رعایت معیارهای جدید بیطرفی توصیه شده است

هیات تحقیق در سال 2005 به طور مشترک از سوی هیات امنا و مدیریت بی بی سی تعیین شد تا به بررسی و تشخیص مواردی بپردازد که می تواند بیطرفی در برنامه های بی بی سی را مخدوش کند.

گزارش نهایی هیات مورد تایید هیات امنا، هیات اجرایی و همچنین هیات گزارشگران این سازمان قرار گرفته است.

در این گزارش بی بی سی متهم شده است که در پخش یکی از فیلم های مجموعه "کشیش دیلبی" معیارهای بیطرفی را که خود وضع کرده بود زیر پا گذاشته است.

در این گزارش از قول اندرو مار، دبیر سیاسی سابق بی بی سی، آمده است که بی بی سی به طور فطری "دارای جهتگیری لیبرالی" است.

با اینهمه، نویسندگان گزارش نتیجه می گیرند که مخاطبان بی بی سی در مجموع برنامه های آن را بیطرفانه تلقی می کنند.

در این گزارش، ضوابط جدیدی نیز برای حفظ بیطرفی در شرایط کنونی جامعه بریتانیا پیشنهاد شده است.

از جمله، نویسندگان گزارش با اشاره به تاکید بی بی سی بر اینکه در تمامی برنامه ها، نظرات هر دو طرف واقعه گنجانده شود، اعلام می دارند که با توجه به اینکه جامعه بریتانیا به "جامعه ای چند قطبی" تبدیل شده، رعایت این معیار دیگر کافی نیست.

این گزارش توصیه می کند که باید به خاطر آورد که لازم است در گزارش های سیاسی، دیدگاه های دیگری هم که در مواضع دو حزب اصلی منعکس نمی شود مورد توجه قرار گیرد.

'جانبداری هواشناسی'

در این گزارش تنها برنامه های خبری و سیاسی مورد نظر نبوده بلکه برنامه های دیگر نیز از لحاظ رعایت بیطرفی بررسی شده است.

از جمله انتقاد از نقشه سه بعدی هواشناسی بریتانیا در سال 2005 که در آن انگلستان در مقایسه با اسکاتلند و سایر مناطق با اهمیت تر به نظر می رسید مورد توجه قرار گرفته است.

در این گزارش آمده است که به نظر شصت و یک درصد از پرسش شوندگان، ممکن است مجریان برنامه های خبری تصور کنند که نظری بیطرفانه و آگاهانه را ارائه می دهند اما در بسیاری موارد چنین نیست.

هشتاد و سه درصد دیگر بر این عقیده بوده اند که مجریان برنامه ها باید تمامی دیدگاه ها و نظرات را منعکس کنند ولو اینکه اکثر مردم، بعضی از این نظرات را ناخوشایند یا حتی افراطی بدانند.

یکی از اعضای هیات تحقیق گفته است که تلاش برای حفظ بیطرفی و نزاکت سیاسی نباید به بهانه ای برای تهیه برنامه های بی خاصیت و فاقد جاذبه لازم تبدیل شود.

مایک بایفورد، معاون مدیرکل بی بی سی، ضمن استقبال از این گزارش، حفظ بیطرفی را چالشی عمده خوانده و افزوده است که این گزارش باید زمینه گفتگو و بحث گسترده تری را در سرتاسر سازمان فراهم آورد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.