همایش ایرانیان مقیم بریتانیا در لندن پایان یافت

همایش ایرانیان مقیم بریتانیا در لندن پایان یافت

نخستین همایش ایرانیان مقیم بریتانیا عصر یکشنبه با اعلام پیشنهادهای کار گروههای تخصصی و سخنان "اسفندیار رحیم مشایی" معاون رییس جمهوری و جانشین رییس شورایعالی امور ایرانیان خارج از کشور به کار خود پایان داد.


در نشست بعدازظهر این گردهمایی یک روزه که در تالار اجتماعات کنزینگتون شهر لندن برگزار شد ، مسوولان کارگاههای "جوانان و هویت، مشکلات حقوقی و کنسولی"، "موفقیت‌های علمی ایرانیان" و "جایگاه اقتصادی ایرانیان" گزارش جلسات خود را ارایه کردند.

ضرورت جلب اعتماد ، شناخت و تبیین هویت مرکب ایرانی ، توجه به نسل دوم و سوم ایرانیان در خارج، برداشتن موانع سرمایه‌گذاری و کارآمد ساختن قوانین موجود در این زمینه، راه‌اندازی پایگاه اینترنتی و کمیته بررسی پیشنهادهای همایش، پژوهش درباره ایرانیان مقیم بریتانیا و تبادل دانشجو پیشنهادهای اصلی مطرح شده توسط این کار گروهها بود.

شماری از شرکت‌کنندگان در همایش نیز پیشنهاد تشکیل "خانه مستقل ایران" را برای متمرکز کردن فعالیتهای ایرانیان مقیم بریتانیا مطرح کردند.

در ادامه برگزاری همایش ، مشایی رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که به منظور آشنایی با مسایل ایرانیان مقیم بریتانیا به لندن سفر کرده، برای حاضران سخنرانی کرد.

وی برداشت برخی ایرانیان خارج از کشور را درباره فراموش شدن آنان در سرزمین مادری و همچنین این تفکر را در داخل که ایرانیان در خارج ، افق عاطفی و آرمانی به زادگاه خود را از دست داده‌اند، مطرود دانست.

مشایی گفت: زندگی در خارج اقدامی خلاف ارزش نیست زیرا ایرانیان افتخارهای بسیاری را به نام زادگاه خود در خارج کسب و ثبت کرده‌اند.

جانشین رییس جمهوری در شورایعالی امور ایرانیان خارج از کشور ، با بیان اینکه ایرانیان همواره تعالی جو بوده‌اند ، تاریخ ایران را یکپارچه دانست و گفت: دشمنان برای کوچک نشان دادن میراث تمدنی ایران از طریق تقسیم آن به قومیت‌ها توطئه می‌کنند.

معاون رییس جمهوری همچنین وظیفه دولت را پشتیبانی از تشکل‌های ایرانی در خارج اعلام و اضافه کرد: حضور ایرانیان در این مکان ، نشانه زنده بودن آنهاست و ایرانی‌ها نشان داده‌اند که در گذر تاریخ از بین نمی‌روند.

همایش امروز به ابتکار شماری از اساتید دانشگاه و بازرگانان ایرانی مقیم بریتانیا برگزار شد که در اقدامی خود جوش گردهم آمدند تا مسایل هموطنان مقیم این کشور را بررسی کنند.

پیشنهادهای نخستین همایش ایرانیان مقیم بریتانیا با تشکیل کمیته پیگیری و راه‌اندازی ستاد برگزاری دومین همایش سراسری دنبال می‌شود.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.