رادار قبله و همکاری های احتمالی روسیه و آمریکا

رادار قبله و همکاری های احتمالی روسیه و آمریکا

پیشنهاد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در این مورد که آمریکا و روسیه می توانند به صورت مشترک از ایستگاه رادار قبله در خاک جمهوری آذربایجان استفاده کنند، در هنگام دیدار وی با جورج بوش طی دو هفته آینده مطرح خواهد شد.
ایستگاه رادار قبله در خاک جمهوری آذربایجان
پیشنهاد پوتین برای استفاده مشترک از رادار قبله، مایه تعجب بسیاری در جمهوری آذربایجان شد

روسیه طرح آمریکا برای استقرار سپر دفاع موشکی در اروپای شرقی را تهدیدی برای خود می داند و در مقابل پیشنهاد داده که آمریکا از رادار قبله در شمال جمهوری آذربایجان به صورت مشترک با روسیه استفاده کند.

ایستگاه رادار قبله (Gabala)، بنای بتونی عظیمی است که بیش از هر چیز دیگری در این منطقه مجاور با کوه های قفقاز در نزدیکی مرز روسیه به چشم می آید.

این ایستگاه جزئی از سیستم دفاعی روسیه است که از زمان شوروی سابق برای ردگیری موشک های شلیک شده با برد شش هزار کیلومتر مورد استفاده بوده است.

این ایستگاه کاملا عملکردی محرمانه دارد و با ایست های بازرسی و حصارهای الکتریکی محافظت می شود.

بسیاری از مردم روستاهای نزدیک به این ایستگاه رادار آشکارا در مورد آن حرف نمی زنند و آنهایی هم که آماده صحبت هستند، می گویند که از آنچه که آنها تشعشعات این رادار می نامند، ابراز نگرانی و ترس می کنند.

پیشنهاد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برای استفاده مشترک از ایستگاه رادار قبله در پروژه دفاع موشکی مایه تعجب بسیاری در این کشور کوچک شوروی سابق شد.

الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان واکنش مثبتی نسبت به این پیشنهاد ولادیمیر پوتین از خود نشان داده و گفته است که این امر می تواند به نفع منافع استراتژیک این کشور باشد.

جمهوری آذربایجان یک کشور نفت خیز است و دارای ارتباط های مستحکمی با غرب است و این کشور خود را به عنوان یک قدرت در حال ظهور منطقه ای مشاهده می کند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.