خبرنگار بی بی سی بزودی آزاد می شود

خبرنگار بی بی سی بزودی آزاد می شود

وزارت خارجه بریتانیا می گوید در حال بررسی گزارش هایی است که گفته اند آلن جانستون، خبرنگار بی بی سی که از ماه مارس در غزه ناپدید شده، بزودی آزاد خواهد شد.
کارت خبرنگاری آلن جانستون
آلن جانستون روز دوازدهم مارس در شهر غزه هنگامی که از محل کار عازم خانه بود، ناپدید شد

در این گزارش ها به نقل از سخنگوی گروه حماس در تهران آورده شده که آقای جانستون ممکن است تا چند ساعت دیگر آزاد شود؛ سخنگوی حماس در ادامه گفته است که اگر خبرنگار بی بی سی تا چند ساعت دیگر آزاد نشود فقط به دلایل امنیتی و حفظ جان وی خواهد بود.

بعد از انتشار اظهارات سخنگوی حماس در تهران، یک سخنگوی حماس در نواره غزه گفت در حالی که تلاش های بزرگی برای آزادسازی آقای جانستون در جریان است، وی از زمان آزادی وی اطلاع دقیقی ندارد.

شاخه نظامی گروه حماس روز جمعه (15 ژوئن) گفت پیامی برای ربایندگان خبرنگار مفقود بی بی سی فرستاده و در آن از آنها خواسته است وی را فورا آزاد کنند.

ابو عبیده، از سخنگویان حماس، در یک کنفرانس خبری در غزه گفت سازمان او اجازه نمی دهد که اسارت آلن جانستون ادامه یابد. در پی درگیری های شدید چند روز اخیر میان حماس و فتح، غزه هم اکنون تحت کنترل نیروهای حماس است.

ابوعبیده گفت آلن جانستون که سه ماه پیش گروگان گرفته شد، مهمان مردم فلسطین بوده و فلسطینی ها باید از او پذیرایی می کردند.

ماه گذشته، یک نوار ویدئویی که ادعا شد از جانب ربایندگان آلن جانستون، است به شبکه تلویزیونی عرب زبان الجزیره فرستاده شد.

نوار از جانب گروهی که خود را جیش الاسلام (ارتش اسلام) معرفی کرده، فرستاده شده بود

در این نوار تقاضای آزادی زندانیان مسلمان در زندان های بریتانیا مطرح شده بود. بی بی سی در آن زمان گفت درباره تقاضاهایی که از دولت بریتانیا شده، اظهارنظر نمی کند و همچنان نگرانی وضعیت آلن جانستون و خواستار آزادی فوری وی است.

طی سه ماهی که آلن جانستون مفقود شده، نهادها و شخصیت های مختلف جهانی از جمله سازمان های خبری، اتحادیه اروپا، بان کی - مون، دبیرکل سازمان ملل و تونی بلر، نخست وزیر بریتانیا، محمود عباس، رییس، و اسماعیل هنیه، نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی و مروان برغوثی، از رهبران جناح فلسطینی فتح که در اسرائیل در زندان بسر می برد، خواستار آزادی بدون قید و شرط خبرنگار بی بی سی شدند.

خبرنگار بی بی سی که 45 سال دارد، روز دوازدهم مارس در شهر غزه هنگامی که از محل کار عازم خانه بود، ناپدید شد.

آلن جانستون در سال 1991 به سرویس جهانی بی بی سی پیوست و طی شانزده سال اخیر، هشت سال به عنوان خبرنگار کار کرده است. وی قبلا در ازبکستان و افغانستان نیز برای بی بی سی گزارش تهیه کرده بود.

آقای جانستون از سه سال قبل در غزه زندگی می کرد و تنها خبرنگار غربی بود که به طور دائم در این منطقه سرشار از خشونت بسر می برد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.