ناتوانی آمریکا در فرار از تهدید موشکی ایران

ناتوانی آمریکا در فرار از تهدید موشکی ایران

به گفته مدیر سازمان دفاع موشکی آمریکا، پیشنهاد استفاده مشترک از یک رادار در جمهوری آذربایجان که روسیه به آمریکا ارائه داده بود، تهدید موشکی از جانب ایران را از میان نخواهد برد.

به گزارش خبرگزاری روسی Novosti، ولادیمیر پوتین در ماه ژوئن به آمریکا پیشنهاد داد تا به جای ایجاد یک پایگاه ضد موشکی در خاک اروپای مرکزی برای مقابله با حملات موشکی احتمالی از جانب ایران و کره شمالی که مسکو آن را تهدیدی امنیتی برای خود به حساب می‌آورد، از یک ایستگاه رادار نیرومند که در ناحیه قفقاز و در کنترل روسیه است، استفاده نماید.

هنری اوبرینگ، مدیر سازمان دفاع موشکی آمریکا، در مقاله‌ای که روز جمعه به قلم او در روزنامه ژاپنی «یومیوری» انتشار یافت، اظهار داشته است که اگر واشنگتن پیشنهاد روسیه را بپذیرد، باز هم در تیررس حملات موشکی ایران باقی خواهد ماند، اما این پیشنهاد را حرکتی بسیار مثبت و دوستانه خواند.

اوبرینگ اعلام داشت که نصب یک رادار در جمهوری چک و همچنین ایجاد یک پایگاه موشکی در لهستان،بهترین تصمیم برای بررسی میزان برد و مسیر پرتاب موشک‌های بالستیک با بر بالا خواهد بود که هم اکنون در اختیار ایران است. به گفته او این پایگاه‌ها می‌تواند در فاصله سال‌های 2011 تا 2013 در خاک اروپا به بهره‌برداری برسد.

اوبرینگ اضافه می‌کند که واشنگتن امکان استفاده از رادار آذربایجان را که کشوری دارای ذخایر نفتی فراوان بوده و در همسایگی ایران قرار دارد، مورد بررسی قرار داده است و  آمریکا می‌تواند از اطلاعات دریافتی از آن جا در مورد تحرکات موشکی ایران، بهره‌برداری مناسبی به عمل آورد.

روز جمعه «الهام علی اف»، رئیس جمهور آذربایجان تصریح کرد، در صورتی که گفت‌وگو میان مسکو و واشنگتن بر سر این موضوع ادامه یابد، او آماده مذاکره در مورد جزئیات همکاری با روسیه و آمریکا در ایستگاه رادار «گابالا» می‌باشد.

اما «علی اف» در اشاره‌ای آشکار به نگرانی روسیه از گزارش‌های پیشین در مورد طرح‌های نظامی آمریکا برای منطقه جنوب قفقاز، اعلام داشت که مخالف تاسیس هرگونه پایگاه جدید در کشور خود است. به گفته او، این همکاری باید محدود به مشارکت در اطلاعات دریافتی توسط رادار باشد و نیازی به احداث تجهیزات جدید و همچنین حضور نیروهای نظامی بیگانه در کشور نیست.

پیش‌بینی می‌شود روز جمعه «آناتولی سردیوکف» وزیر دفاع روسیه با گیتس، همتای آمریکایی خود، در حاشیه نشست دو روزه وزرای کشورهای عضو ناتو در بروکسل با یکدیگر دیدار کرده و  بحث در مورد طرح سپر موشکی مذکور را نیز در دستور کار خود داشته باشند.


+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.