استقبال آمریکا از پیشنهاد تازه کره شمالی

استقبال آمریکا از پیشنهاد تازه کره شمالی

آمریکا از تصمیم کره شمالی در دعوت بازرسان آزانس بین المللی انرژی اتمی برای گفتگو بر سر بستن یک نیروگاه هسته ای این کشور استقبال کرده است.
یک سرباز کره شمالی مرز این کشور با کره جنوبی را تحت نظر دارد
کره شمالی می گوید زمانی که مناقشه بر سر دارایی هایش حل شود نیروگاه هسته ای یانگ بیون را خواهد بست.

گوردون ژاندرو، سخنگوی کاخ سفید آمریکا این پیشنهاد را گامی مثبت خواند اگرچه آژانس انرژی اتمی سازمان ملل متحد هنوز دعوت نامه ای از کره شمالی دریافت نکرده است.

به گفته خبرگزاری رسمی کره شمالی، این دعوت در پاسخ به رفع توقیف پول های کره شمالی در بانک دلتا آسیا در ماکائو است.

مناقشه بر سر مسدود شدن حساب بانکی کره شمالی در ماکاتو، موجب شد که مذاکرات بین المللی درباره برنامه هسته ای کره شمالی با مانع برخورد کند.

به موجب توافقی که در ماه فوریه سال جاری میلادی حاصل شد کره شمالی موافقت کرد که نیروگاه هسته ای خود در یانگ بیون را تعطیل کند.

ولی این کشور از تعطیل نیروگاه در موعد مقرر خودداری کرده و آنرا موکول به رفع توقیف دارایی هایش در بانک ماکائو کرده بود.

پیشتر کریستوفر هیل، از مقامات بلندپایه وزارت خارجه آمریکا گفته بود انتقال دارایی 24 میلیون دلاری کره شمالی به دلیل مشکلات فنی در بانک های روسیه به تاخیر افتاده است.

دو سال پیش آمریکا دارایی های 24 میلیون دلاری کره شمالی را حاصل قاچاق مواد مخدرو تقلب دانست. از آن پس کمتر بانکی حاضر به پذیرفتن این دارایی شده است.

روز پنج شنبه مقامات دولت ماکائو اعلام کردند که این پول از بانک دلتا آسیا به خزانه داری آمریکا منتقل شده است.

قرار بود در مرحله بعد این دارایی به حساب بانکی کره شمالی در یک بانک روسی واریز شود.

گفتگو بر سر مسائل فنی

پس از صحبت های آقای هیل، خبرگزاری کی. سی .ان .ای کره شمالی بیانیه ای را منتشر کرد که بر اساس آن مشخص شده بود ری جسون، رییس آژانس اتمی کره شمالی نامه ای برای محمد البرادعی رییس آژانس انرژی هسته ای سازمان ملل متحد نوشته وبازرسان این آژانس را به کره شمالی دعوت کرده است.

به گزارش این خبرگزاری آقای ری جسون در این نامه یادآور شده حال که موضوع آغاز رفع توقیف از دارایی های کره شمالی از بانک دلتای آسیا در ماکائو به آخرین مراحل خود رسیده یک هیات تحقیق از آژانس بین المللی انرژی اتمی به کره شمالی دعوت شده اند.

بر این اساس هدف از دیدار بازرسان آژانس، گفتگو بر سر چگونگی تحقیق و نظارت آژانس بر بسته شدن نیروگاه یانگ بیون خواهد بود.

کریستوفر هیل به خبرنگاران در مغولستان گفت که انتقال وجوه مورد بحث به روسیه صورت گرفته و پیش بینی کرد که ظرف چند روز آینده این پول به حساب کره شمالی در بانکی در روسیه واریز شود.
آقای هیل ابراز امیدواری کرد که با حل این مشکل، کره شمالی به قول خود در مذاکرات 6 جانبه برای تعطیل نیروگاه هسته ای یانگ بیون، عمل کند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.