اسانلو: سندیکا نیازی به تأیید نهادهای دولتی ندارد

اسانلو: سندیکا نیازی به تأیید نهادهای دولتی ندارد

منصور اسانلو، رئیس هیئت مدیره سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران که سال گذشته در پی اعتراضهای صنفی بازداشت شد و بیش از هفت ماه در زندان به سر برد، در گفتگویی با بخش فارسی بی بی سی به دفاع از عملکرد سندیکا پرداخت و گفت "رسمیت گرفتن از نهادهای دولتی برای سندیکاها واجب نیست."
منصور اسانلو
آقای اسانلو دسامبر سال گذشته پس از بازداشت دوباره از زندان آزاد شد

آقای اسانلو که برای شرکت در اجلاس فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل به لندن سفر کرده در پاسخ به سئوالی در مورد غیرقانونی بودن سندیکای شرکت واحد از دید جمهوری اسلامی گفت: "مقابله نامه هشتاد و هفت اصل را بر آزادی و استقلال سندیکاها می گذارد و ما نیازی نداریم که کسی ما را به رسمیت بشناسد به جز مجمع عمومی کارگران که به این سندیکا رأی می دهد."

سندیکای اتوبوسرانی در سال 1347 خورشیدی (۱۹۶۸ میلادی) در ایران تأسیس شد ولی فعالیت آن بعد از انقلاب اسلامی تعطیل بود تا اینکه در سال 1384 (۲۰۰۵ خورشیدی) بازگشایی شد.

یک سال پس از آغاز به کار دوباره سندیکا، اعتراض های کارگری و اعتصاب کارکنان شرکت واحد با برخورد مأموران امنیتی ایران روبرو شد و مقام های جمهوری اسلامی اعلام کردند به خواسته های معیشتی کارگران رسیدگی می کنند، اما "آمیخته شدن مطالبات صنفی با انگیزه های سیاسی" را برنمی تابند.

 این فعالیت ها پس از سال ها رخوت و سکوت مزایایی را برای کارگران بدست آورده ... افزایش حقوق اقلا سی درصدی، گرفتن بن های 50 و 100 هزار تومانی ماهانه ... و اینکه مدیران نسبت به گذشته رفتارهای توهین آمیز بسیار کمتری می کنند
 

آقای اسانلو با صنفی دانستن مطالبات کارگران و اشاره به عملکرد سندیکا گفت: "این فعالیت ها پس از سال ها رخوت و سکوت مزایایی را برای کارگران بدست آورده ... افزایش حقوق اقلا سی درصدی، گرفتن بن های 50 و 100 هزار تومانی ماهانه ... و اینکه مدیران نسبت به گذشته رفتارهای توهین آمیز بسیار کمتری می کنند."

رئیس هیئت مدیره سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران 22 دسامبر 2005 (اول دیماه 84) همراه با شمار دیگری از اعضای سندیکا و راننده های شرکت واحد در اعتراض هایی که با برخورد نیروهای امنیتی ایران همراه بود، بازداشت شد و بیش از هفت ماه در زندان به سر برد.

وی نوزدهم نوامبر سال 2006 (28 آبان 85) سه ماه پس از آنکه با قرار وثیقه از زندان آزاد شده بود، در خیابان توسط افراد لباس شخصی دستگیر و به زندان اوین تهران منتقل شد.

آقای اسانلو سرانجام روز بیست دسامبر سال گذشته (29 آذر 85) از زندان آزاد شد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.