جاعل ۱۰ میلیارد تومان اسناد به دام افتاد

جاعل 10 میلیارد تومان اسناد به دام افتاد

مظنونیت پلیس به سرنشینان خودرو بنز قدیمی در خیابان آزادی سرنخی برای فاش شدن راز فعالیت دو باند مخوف جعل اسناد و کلاهبرداری شد.

به گزارش خبرنگار ما، دوازدهم اردیبهشت ماه سال جاری، عوامل گشت انتظامی حوالی میدان آزادی به یک خودرو بنز 280 با دو سرنشین جوان مظنون شدند. مأموران قصد متوقف کردن آنها را داشتند که سرنشینان به محض مشاهده پلیس به سرعت به مسیر خود ادامه دادند، از این رو با برانگیخته شدن ظن پلیس، عملیات تعقیب و گریز برای متوقف کردن خودرو بنز آغاز و خودرو به همراه سرنشینان آن در جاده مخصوص کرج متوقف شد.

مأموران در بازرسی از خودرو، دو قبضه قمه کشف کردند و بدین ترتیب مظنونان که خود را «کیوان» 30 ساله و «سعید» 20 ساله معرفی کردند برای ادامه بررسیها به پایگاه پنجم پلیس آگاهی تحویل داده شدند.

مأموران با آغاز تحقیقات از متهمان در ابتدا با وارد کردن نام «کیوان» در سیستم اطلاعات رایانه، مشاهده کردند وی تحت این عنوان فاقد هر گونه سابقه کیفری است، اما در ادامه زمانی که یک کارت عابر بانک به نام «حسین» در بازرسیها از متهم کشف و سپس وارد سیستم شد، متوجه شدند متهم خود را با نام جعلی معرفی کرده، در حالی که هویت واقعی وی، «حسین- ن» از مجرمان حرفه ای در زمینه زمین خواری، کلاهبرداری و سرقت است و تاکنون بیش از 10 فقره سابقه دارد.

بررسیها همچنین مشخص کرد: متهم که به اتهام پرداخت رشوه و حمل مواد مخدر کراک به زندان رفته بود، بیست و هشتم اسفندماه سال گذشته پس از گرفتن مرخصی دیگر به زندان باز نگشته و متواری شده است.

اقدامهای بعدی پلیس در بازرسی از اماکن مرتبط با متهم نیز به کشف تمامی اسناد و مدارک جعلی و ابزارآلات جعل در مخفیگاه های او منجر شد، به طوری که در بازرسی از این اماکن، 21 عدد انواع مهرهای جعلی مربوط به برخی سازمانهای دولتی، 20 جلد شناسنامه، گواهینامه ها و اسناد مالکیت جعلی و مربوط به شش هزار متر زمین در خیابان بیمه، 20 هکتار زمین در وردآورد کرج، سند جعلی مربوط به زمینی به مساحت 503 متر در منطقه شمیران، سند مالکیت جعلی شش هزار و 500 متر زمین در خیابان وزیر بهرام، سند مالکیت جعلی زمینی در شهر آمل، سند مالکیت جعل 4 هزار و 836 متر زمین در ملک آباد کرج، سند مالکیت جعلی یک دستگاه آپارتمان به مساحت 167 متر در جماران، اسناد و مدارک جعلی سه قطعه زمین 800 متری در پونک و همچنین اسناد و مدارک جعلی به نام شرکتهای متعدد به دست آمد که متهم، با نامهای جعلی تحت عنوان مدیر عامل این شرکتها، پروانه های زیادی برای خود جعل کرده است. این در حالی بود که ارزش املاکی که سند آنها جعل شده بود، بیش از 10 میلیارد تومان برآورد شد.

بدین ترتیب با به دست آمدن این اطلاعات، «حسین- ن» در بازجوییهای به عمل آمده در حالی که جرم ارتکابی را پذیرفته بود، به همدستی با سرکرده یک باند بزرگ سرقت و کیف قاپی از خودروها معروف به «اکبر غربتی» معترف شد.
وی اظهار داشت: مدارک و شناسنامه های جعلی را برای «اکبر» تهیه می کردم.

گزارش خبرنگار ما از این پرونده حاکی است: اطلاعات به دست آمده از متهم مشخص کرد: «اکبر» نزدیک به شش سال است تحت تعقیب یگانهای مختلف انتظامی و آگاهی بوده است.

بدین ترتیب تحقیقات پلیس برای دستگیری وی با شناسایی مخفیگاهش آغاز شد و سرانجام «غربتی» در هشتم خردادماه جاری، در یکی از مخفیگاه هایش در منطقه سعادت آباد تهران که محلی برای برگزاری مهمانی های شبانه او بود، شناسایی و دستگیر شد.

این در حالی بود که «محمدرضا- پ» 30 ساله نیز که با «اکبر» در زمینه سرقت به عنف و زورگیری از خودروها همدستی می کرد، دستگیر شد.

در این میان و در ادامه پیگیریهای پلیسی، همدستان «حسین- ن» در جعل اسناد و مدارک به نامهای «علی» 50 ساله در دروازه دولاب و «داوود» 40 ساله در میدان هفت تیر شناسایی و دستگیر شدند.

همچنین تحقیقات بعدی پلیس درخصوص این پرونده نشان داد: «اکبر» و همدستانش تاکنون نزدیک به دو تا سه میلیارد تومان از جیب بری و کیف قاپی در مناطق مختلف تهران از جمله مناطق شمال و شرق، خیابان 17 شهریور، جمهوری، انقلاب، اتوبان آهنگ، افسریه و تهرانپارس و شهرهای دیگر از جمله ساری، رشت، بابلسر، آستارا و قزوین به جیب زده اند و در این میان چندین فقره سرقت از مشتریان متمول بانکهای شمال شهر تهران نیز در کارنامه سیاه متهمان درج شده است.

متهمان در بازجوییها به ارتکاب 200 فقره کیف قاپی با روش پنچر کردن خودروها و 150 فقره سرقت وجوه نقد از صندوق عقب معترف شدند.

سرهنگ خوئینی، معاون پلیس آگاهی تهران با اعلام این خبر در بیان جزییات بیشتر پرونده گفت: «حسین- ن» در تعطیلات عید نوروز سال جاری با «اکبر غربتی» آشنا شده و با یکدیگر در قالب دو باند جداگانه فعالیت می کردند، به طوری که «حسین» اسناد جعلی زیادی در اختیار «اکبر» قرار می داد و« اکبر» نیز از آنها در سرقتهای خود سوءاستفاده می کرد.

به گفته وی، پدر «حسین» نیز از جاعلان سابقه دار حرفه ای بوده که 21 فقره سابقه کیفری دارد و «حسین» نیز به تبعیت فعالیت پدر اقدام به جعل می کرد.

سرهنگ خوئینی با بیان اینکه اکبر غربتی یکی از اعضای باند سرقت به سرکردگی «جمال» است، اظهار داشت: اعضای این باند در سالهای 80 تا 83 دست به ارتکاب انواع سرقت از خودروها زده و «اکبر» یکی از اعضای متواری باند است و به همین شیوه با تشکیل تیم دیگری، فعالیت آن باند مخوف را ادامه داده است.

وی اضافه کرد: متهمان دستگیر شده با صدور قرار قانونی از سوی دادیار شعبه ششم در بازداشت بسر می برند، از این رو افرادی که به این شیوه ها مورد سرقت قرار گرفته اند برای شناسایی متهمان به پایگاه پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ مراجعه نمایند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.