اعتراض انگلیس به ایران در پی ماجرای جشن تولد ملکه در تهران

اعتراض انگلیس به ایران در پی ماجرای جشن تولد ملکه در تهران

روزنامه گاردین از احتمال اعتراض دیپلماتیک انگلیس به تجمع اخیر دانشجویان ایرانی مقابل سفارت این کشور در تهران خبر داد.royal_queen.jpg

 گروهی از تظاهرکنندگان سیاهپوش روز پنج شنبه با تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران و پرتاب کیسه های رنگ و تخم مرغ سعی کردند مانع ورود میهمانان به ضیافت تولد ملکه الیزابت دوم شوند.

برهمین اساس انتظار می رود سفارت انگلیس در تهران اعتراض دیپلماتیک خود بابت حمله تظاهرکنندگان به میهمانان دعوت شده در مراسم سالگرد تولد ملکه را به طرف ایرانی اعلام کند.

به نوشته گاردین، "جفری آدامز"، سفیر بریتانیا در ایران روز گذشته با دفتر وزارت خارجه این کشور در خصوص واکنش رسمی به تجمع اخیر که ظاهرا برای جلوگیری از شرکت مهمانان ایرانی در ضیافت سفارتخانه برپا شده بود، بحث و تبادل نظر کرد.

دیپلمات های انگلیسی در این باره گفتند: حداقل یک اعتراض از جانب سفارت انگلیس به وزارت خارجه ایران صورت خواهد گرفت و احتمالا وزارت خارجه انگلیس نیز مراتب اعتراض خود بابت این حادثه را به سفارت ایران در لندن اعلام می کند.

گاردین نوشت: هرچند تظاهرات مقابل سفارت انگلیس در تهران امری متداول است اما این برای اولین بار است که ضیافت تولد ملکه بریتانیا هدف اعتراضات قرار می گیرد.

گفتنی است حدود 1500 مهمان برای شرکت در بزرگترین جشن دیپلماتیک سالانه در سفارت انگلیس دعوت شده بودند که در میان آنها شمار زیادی از ایرانی های فعال در عرصه های هنر، دانشگاهی، جامعه مدنی و نیز دیپلمات های خارجی و روزنامه نگاران حضور داشتند.

ملکه الیزابت دوم روز 21 آوریل 1926 متولد شد اما مراسم رسمی جشن تولد وی در ماه ژوئن برگزار می شود.

+0
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.