فیلم افتتاحیه جشنواره ونیز مشخص شد

فیلم افتتاحیه جشنواره ونیز مشخص شد

فیلم 'کفاره' اثر جو رایت، کارگردان بریتانیایی و با بازیگری کایرا نایتلی و ونسا ردگریو به عنوان فیلم افتتاحیه جشنواره ونیز انتخاب شده است.
کایرا نایتلی
کایرا نایتلی در مراسم افتتاحیه فیلم در ونیز حضور خواهد یافت

'کفاره' (Atonement) بر اثر داستانی از یان مک اوان، نویسنده سرشناس بریتانیایی ساخته شده و برندا بلیتن و جیمز مک آوی نیز در آن نقش آفرینی می کنند.

'کفاره' یکی از فیلم هایی است که در بخش مسابقه شصت و چهارمین جشنواره ونیز برای تصاحب جایزه شیر طلایی شرکت می کند.

این دومین فیلم جو رایت 35 ساله به شمار می رود. وی پیش از این 'غرور و تعصب' جین آستین را با بازیگری کایرا نایتلی کارگردانی کرده بود.

داستان 'کفاره' در سال های 1935 می گذرد و درباره عشق در سال های آغازین جنگ جهانی دوم است و قرار است در اولین پخش جهانی، 29 اوت با حضور بازیگران آن در ونیز به نمایش در آید.

مارکو مولر، رئیس جشنواره فیلم ونیز گفته است که برای اولین بار در تاریخ این جشنواره، فیلم افتتاحیه جشتواره، ساخته یک کارگردان جوان است.

آقای مولر افزوده که 'کفاره'، فیلمی است که "از ساخته های بسیاری از کارگردانان مشهور بهتر است."

جو رایت، تعریف های مارکو مولر را خارق العاده خوانده و گفته که "حضور در جشنواره فیلم ونیز، به مانند یک رویاست و من مدام بر این تصورم که در ونیز شاید با سوفیا لورن برخورد کنم."

'غرور و تعصب'، اولین فیلم جو رایت، چهار نامزدی جوایز اسکار را به خود اختصاص داد. کایرا نایتلی هم توانست به عنوان بهترین بازیگر نقش اول زن، نامزد جایزه اسکار شود.

انتظار می رود با حضور 'کفاره' در جشنواره فیلم ونیز، شانس این فیلم در مراسم اسکار امسال نیز بالا برود.

آقای رایت گفته است که حضور در ونیز خود به مانند دریافت جایزه است.

طی سال های اخیر فیلم های 'طبیعت بی جان' ساخته جیا ژانگ کی، فیلمساز چینی، 'کوهستان بروکبک' اثر انگ لی کارگردان تایوانی تبار آمریکایی و 'ورا دریک' ساخته مایک لی، کارگردان انگلیسی برنده شیر طلایی ونیز شده اند.

جشنواره فیلم ونیز 28 اوت امسال آغاز می شود و تا 8 سپتامبر ادامه خواهد داشت. در بخش مسابقه 20 فیلم به رقابت با هم خواهند پرداخت و 13 فیلم نیز در بخش غیر رقابتی به نمایش در خواهند آمد.

بزرگترین دستاورد سینمای ایران از جشنواره فیلم ونیز به پنج سال پیش برمی گردد که فیلم 'دایره' ساخته جعفر پناهی جایزه نخست جشنواره را بدست آورد.

در سال 2001 نیز جایزه بهترین کارگردانی این جشنواره نصیب بابک پیامی برای فیلم 'رای مخفی' شد.

جشنواره فیلم ونیز که قدیمی ترین جشنواره بین المللی فیلم جهان است، نخستین بار در سال 1932 برگزار شد و در کنار جشنواره هایی چون کن و برلین از مهمترین رخدادهای سینمایی اروپا و جهان به شمار می رود.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.