هشدار نسبت به بروز مالاریا و وبا در سیستان و بلوچستان

هشدار نسبت به بروز مالاریا و وبا در سیستان و بلوچستان

در حالی که استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرق ایران همچنان دچار پیامدهای توفانی است که هفته گذشته خسارات گسترده ای به این منطقه وارد آورد، نسبت به شیوع بیماریهای مالاریا و وبا در این استان هشدار داده شده است.
تندباد گونو در ایران - عکس از فارس
آمار دقیقی از میران تلفات تنباد گونو در ایران منتشر نشده است

رئیس مرکز فوریتهای پزشکی و حوادث غیرمترقبه وزارت بهداشت ایران اعلام کرده که سیلی که بر اثر توفان موسوم به گونو در سیستان و بلوچستان جاری شد، احتمال شیوع بیماریهای مالاریا و وبا و همچنین بیماریهای روده ای را در این استان افزایش داده است.

این مقام وزارت بهداشت در حالی نسبت به شیوع مالاریا هشدار داده که سالها پیش دولت ایران اعلام کرده بود بیماری مالاریا را در این کشور ریشه کن کرده است.

توفان گونو که از دریای عرب منشأ گرفته بود چهارشنبه شب (ششم ژوئن) پس از آنکه خسارات گسترده و دست کم پنجاه کشته در کشور عمان بر جای گذاشت وارد ایران شد و به مدت دو روز بخشهایی از استانهای سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان را درنوردید.

پیش از توفان، سی و پنج هزار تن از ساکنان مناطق ساحلی دریای عمان از این منطقه تخلیه شدند و سیلی که پس از توفان جاری شد نیز بسیاری از ساکنان استان سیستان و بلوچستان را از سکونتگاههای خود بیرون راند.

از شمار قربانیان و میزان خساراتی که توفان گونو برجای گذاشته هنوز آمار رسمی اعلام نشده اما آن گونه که مسئولان ایرانی اعلام کرده اند مردم بخشهایی از استان سیستان و بلوچستان هنوز در بی برقی به سر می برند.

وزارت بهداشت نیز اعلام کرده که مردم شهرهای چابهار ، نیکشهر، کنارک و ایرانشهر با مشکل آب آشامیدنی سالم مواجهند که همین مشکل می تواند باعث بروز بیماریهای همه گیر شود.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.