نوزادی با عمل سزارین به روش هیپنوتیزم در تهران به دنیا آمد

نوزادی با عمل سزارین به روش هیپنوتیزم در تهران به دنیا آمد

آیدا حسنلو، دقایقی قبل از انجام عمل با روحیه‌ای شاد و لبخندی بر لب گفت: «به متخصص هیپنوتیزم اطمینان کامل دارم و خوشحالم از این که شیرینی مادر شدن را با پیشگامی در روشی تازه تجربه می‌کنم !»

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مادر 26 ساله ساعاتی پیش (ظهر جمعه) در شرایطی نوزاد دختر خود را در بیمارستان عیوض زاده تهران به دنیا آورد که بدون هیچ گونه داروی بیهوشی و به کمک علم هیپنوتیزم در خواب هوشیاری رفته بود تا نخستین عمل زایمان بدون بیهوشی و در عین حال بی درد را تجربه کند.

دکتر رویا خدایی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی و جراح این عمل پیش از ورود به اتاق عمل در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: بیمار پس از 4 ماه گذراندن دوره‌های مدیتیشن و هیپنوتیزم آمادگی لازم برای انجام عمل بدون بیهوشی و با هیپنوتیزم را پیدا کرد اما به دلیل شرایط نوزاد در ماه آخر دوران بارداری مقرر شد تا عمل به صورت سزارین انجام شود.

وی درباره اهمیت استفاده از این روش گفت: شاید بعدها بتوان از این عمل به جای بیهوشی برای بیمارانی که در معرض خطر بوده و ریسک پذیری زیادی دارند، استفاده شود اما جراحی مساله‌ای اجتناب ناپذیر است و امیدواریم با انجام این عمل دریچه‌ای جدید به علم تجربی باز شود.

دکتر خدایی افزود: عمل سزارین عوارض خود را دارد اما با این روش، عوارض بیهوشی کاملا حذف می‌شود البته در حین عمل علائم حیاتی بیمار تحت مانیتورینگ کامل بوده و متخصص بیهوشی برای مواقع اضطراری در اتاق عمل حضور دارد.

وی خاطر نشان کرد: زایمان بدون درد به روش مدیتیشن و آموزش تنفس‌های خاص از سال‌ها پیش انجام می شده است تا درد قابل تحمل‌تر و انقباضات رحمی مؤثرتر باشد اما این عمل اولین زایمان بدون بیهوشی به روش هیپنوتیزم است.

حسین الماسیان، متخصصن هیپنوتیزم و هیپنوتراپی و عضو تیم جراحی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با طرح این ادعا که عمل سزارین بدون بیهوشی، بی حسی و بدون استفاده از هیچ نوع دارویی در شرایط عادی و هوشیاری عملی بی‌سابقه است که برای اولین بار انجام می شود، اظهار داشت: من تجربه ای 50 ساله در هیپنوتراپی دارم و قبل از این در اسفند ماه سال 1369 در بیمارستان پارس تهران چنین عملی صورت گرفت که به دلیل ریسک بالا به اطلاع عموم نرسید اما تاکنون هیچ گونه استنادی برای مشابهت انجام این عمل در دنیا وجود ندارد و امروز برای دومین بار عمل سزارین بدون بیهوشی انجام می‌گیرد.

وی خاطر نشان کرد: بیمار در چهار ماه گذشته، هفته‌ای سه روز و به مدت یک ساعت تمرینات خاصی را برای آمادگی عمل انجام می‌داد.

دقایقی پس از تولد «ساقی»:

دکتر رفیع، فوق تخصص زنان و زایمان و نازایی نیز که در جریان این عمل حضور داشت در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در طول انجام عمل، بیمار کوچکترین بیهوشی نگرفت اما هنگام جاسازی مجدد رحم داخل شکم مقداری درد به خاطر تغییر وضعیت تخت احساس شد و شلوغی اتاق عمل، حرکت افراد و اصوات ایجاد شده از تمرکز بیمار کاست.

وی با اشاره به موفقیت بیش از 80 درصد این عمل گفت: در موقعیتی مناسب‌تر و با تعداد افراد کمتر و آمادگی بیشتر تیم جراحی می‌توان به خوبی این عمل را انجام داد اما زایمان طبیعی راحتتر انجام می‌شد.

دکتر رفیع خاطر نشان کرد: این عمل یک ساعت به طول انجامید در حالی که عمل جراحی با بیهوشی و جراح مجرب ظرف نیم ساعت انجام می‌شود و تیم انجام هیپنوتیزم نیز برای نیم ساعت آمادگی داشتند اما خوشبختانه تا مراحل نهایی این کار را انجام دادند و تنها در دقایق انتهای عمل و جاسازی دوباره رحم برای تحمل درد کمتر، داروی خواب آور به وی تزریق شد.

الماسیان در ادامه به ایسنا گفت: تخت عمل نامناسب بود و به وسیله افراد دائم بالا و پایین می‌شد و آرامش و تمرکز بیمار را کم می‌کرد ولی عمل با موفقیت انجام شد و به هیچ وجه تا آخر عمل بیمار در بیهوشی نبود و لحظاتی به خاطر وضعیت نامناسب تخت، احساس درد می‌کرد.

وی تاکید کرد: در هیپنوتیزم، بیهوشی وجود ندارد و بیمار در هوشیاری و خواب مصنوعی است اما احساس درد نمی‌کند.

دکتر خدایی نیز پس از انجام این عمل گفت: دستکاری داخل شکم بسیار دردناک است اما بیمار با توان فوق‌العاده، تحمل و هوشیاری توانست حتی با تیم جراحی نیز ارتباط داشته باشد.

وی افزود: سزارین 45 دقیقه به طول انجامید و بیمار در دقایق پایانی داروی خواب آور به عنوان آرام کننده دریافت کرد اما دردها بسیار ملایمتر از آنچه بود که بدون هیپنوتیزم صورت می‌گرفت و احساس دردها نیز کاملا طبیعی بود.

وی در خصوص علت انجام عمل به صورت سزارین، گفت: درشتی جنین و شرایط معاینه لگن استخوانی بیمار مانع از آن می‌شد تا زایمان به صورت طبیعی انجام شود و با پیشرفت بارداری شرایط برای انجام زایمان سخت شد و به اجبار سزارین برای بیمار انجام شد.

این متخصص زنان، زایمان و نازایی اظهار کرد: انجام این عمل تجربه خوبی بود و وقتی بیمار به روش بیهوشی به خواب می‌رود، عضلات بدن کاملا ریلکس هستند و مانعی برای فعالیت تیم جراحی ایجاد نمی‌شود اما در بیهوشی با هیپنوتیزم در شرایط عضلات به حالت انقباض در می‌آیند و گاه کار عمل را سخت‌تر و نه غیر ممکن می‌کند.

وی در خصوص مشکلی که برای تخت عمل جراحی پیش آمد، گفت: تخت در ابتدا به حالت نیمه نشسته بود تا هیپنوتیزم به راحتی انجام شود اما بعد سیستم‌های الکترونیکی تخت دچار مشکل شد و نتوانستیم تخت را دوباره به حالت اولیه در آوریم و چون لگن در گودترین قسمت قرار می‌گرفت، عمل با مشکل مواجه شد و در نهایت نوزاد با 3 کیلو و 950 گرم وزن، 51 سانتیمتر قد و 38 سانتیمتر دور سر در ساعت 11:40 صبح امروز (جمعه 25 خرداد ماه 86) در بیمارستان به دنیا آمد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.