مزار منسوب به قاتل خلیفه دوم در کاشان رسماً تعطیل شد

تعطیلی مزار منسوب به قاتل خلیفه دوم در کاشان رسماً اعلام شد

آیت الله محمد علی تسخیری دبیرکل مجمع تقریب اسلامی در بیانیه ای خطاب به اتحادیه جهانی علمای مسلمان از تعطیلی مزار منسوب به قاتل خلیفه دوم موسوم به ابولوءلوء خبرداد.

 دکتر"محمد سلیم العوا" دبیرکل اتحادیه جهانی علمای مسلمان در گفت و گو با سایت خبری شبکه العربیه اظهار داشت : " این مزار، قبر قدیمی یکی از صوفیان بوده که دولت ایران چند روز پیش، آن را تعطیل کرده است."

وی اضافه کرد:" تخریب این مکان نیازمند تصمیم طرفهای مسئول محلی و نیازمند زمان بیشتری است اما خبر تخریب این مزار را نیز ممکن است به زودی بشنویم."

العوا توضیح داد که تعطیلی این مزار پس از تلاش های اتحادیه جهانی علمای مسلمان صورت گرفت و هیاتی از این اتحادیه نیز در چند ماه گذشته به ایران سفر کرده و علاوه بر بررسی موضوعات روابط اهل تسنن و شیعیان به ویژه در کشورهای عراق و لبنان ،‌موضوع وجود مزاری برای قاتل خلیفه دوم در شهر کاشان را مطرح و آن را از موانع تقریب میان مذاهب اسلامی دانستند.
 
وی اضافه کرد:‌"‌ البته در این سفر فهمیدیم که بسیاری از مسئولان دولتی حتی نام این مزار را هم نشنیده اند اما پس از بررسی، تصمیم گرفتند که این مزار تعطیل شود و این اقدام را به ما نیز اطلاع دادند."

پیش از این و درهمایش گفت و گوی میان مذاهب اسلامی که در ابتدای سال جاری در شهر دوحه قطر برگزار شده بود؛ بسیاری از علمای اهل تسنن از علمای شیعه ایران خواسته بودند تا مزار ابولوءلوء قاتل خلیفه دوم در شهر کاشان ایران تعطیل شود.

در این همایش همچنین مطرح شد که این مزار،‌ ساختمان باشکوهی است و نام" مرقد بابا شجاع الدین ابو لوءلوء فیروز" را با خود دارد .

بیانیه آیت الله تسخیری

آیت الله تسخیری در بیانیه خود خطاب به دکتر محمد سلیم العوا دبیرکل اتحادیه جهانی علمای مسلمان آورده است:" خدا را شکر تلاش های ما با بسته شدن دری از درهای فتنه به نتیجه رسید و قبر یکی از دراویش قدیمی که برخی عوام آن را قبر ابو لوءلوء می دانند تعطیل شده و خواستار آن هستیم که این مزار برچیده شود.

دبیرکل اتحادیه جهانی علمای مسلمان نیز با صدور بیانیه ای این خبر را تایید کرده است.

 همچنین آیت الله تسخیری پیش از این در گفت و گویی با سایت خبری شبکه العربیه اعلام کرده بود که ابولوءلوء فرد مجرمی بوده که در شهر مدینه حد اسلامی بر وی اجرا شده و جنازه وی در این شهر دفن است و جنازه ای هم به ایران منتقل نشده است.

 

 

 

 

 

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.