قوانین اسکار تغییر کرد

قوانین اسکار تغییر کرد

این روزها در دنیایی زندگی می کنیم که دائم در حال تغییر است. هم می خواستیم به قوانین همیشگی پایبند بمانیم و هم احتمالات جدید را که نیاز به دقت بیشتر دارد، در نظر داشته باشیم.Go to fullsize image

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا از چند تغییر در قوانین اسکار از جمله اجازه نامزد شدن بیش از سه تهیه‌کننده در "شرایط نادر و استثنایی" برای یک فیلم خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، آکادمی اسکار در قوانین تازه خود دقیقا مشخص نکرده این شرایط چطور می تواند باشد، اما تصریح کرده یک کمیته اجرایی در صورت لزوم چنین مواردی را بررسی می کند.

قانون جدید به دنبال اتفاقی که در آخرین مراسم آکادمی روی داد، وضع شده است. از میان پنج تهیه کننده فیلم برنده اسکار "لیتل میس سانشاین" تنها سه نفر نامزد اسکار شده بودند، گو اینکه انجمن تهیه کنندگان آمریکا مدتی پیش از آن جایزه خود را به هر پنج نفر اعطا کرده بود.

به گزارش هالیوود ریپورتر، هر چند آکادمی ملزم به رعایت قوانین انجمن تهیه کنندگان نیست، اما اقدام این انجمن در اعطا جایزه به هر پنج تهیه کننده را مورد بررسی قرار داد. قانون آکادمی در مورد اعطا جایزه به حداکثر سه تهیه کننده اجازه نداد هر پنج تهیه کننده "لیتل میس سانشاین" را در بخش بهترین فیلم نامزد کند. هر چند در نهایت این "مردگان" مارتین اسکورسیزی بود که جایزه بهترین فیلم را از آن خود کرد.

سید گنیس، رئیس آکادمی علوم و هنرهای سینمایی، در مورد تصمیم جدید آکادمی گفت: "این روزها در دنیایی زندگی می کنیم که دائم در حال تغییر است. هم می خواستیم به قوانین همیشگی پایبند بمانیم و هم احتمالات جدید را که نیاز به دقت بیشتر دارد، در نظر داشته باشیم."

گنیس اذعان کرد "لیتل میس سانشاین" می توانست بیشتر باعث سردرگمی شود، اما آنچه بیشتر به این مسئله دامن زد سه سال پیش در هفتاد و هفتمین مراسم اسکار روی داد که فیلم "عزیز میلیون دلاری" برنده اسکار شد. این فیلم چهار تهیه کننده داشت، اما در نهایت جایزه به سه نفر از آنها رسید. از هفتاد و دومین دوره اسکار که این قانون در آن اعمال شد، چنین اتفاقی نیفتاده بود.

دو سال پیش آکادمی برای تهیه کننده هایی که شایستگی دریافت اسکار را دارند، شرایطی خاص تعیین کرد؛ شرایطی که اولین قربانی آن باب یاری، یکی از تهیه کنندگان فیلم برنده اسکار "تصادف" بود. وقتی این فیلم در اسکار سال 2005 برنده اسکار شد، تنها کتی شولمن شرایط مورد نظر آکادمی را برای دریافت جایزه داشت. یاری به دادگاه شکایت برد، هر چند دیوان عالی کالیفرنیا شکایت او را وارد ندانست. اما پرونده همچنان روند قانونی خود را طی می کند.

در همین حال گنیس تغییرات جدید آکادمی را بیشتر یک جور اصلاح می داند تا یک تغییر خط مشی اساسی. او گفت: "کمیته (شاخه تهیه کنندگان) و مسئولان آکادمی قویا اعتقاد دارند محدود کردن تعداد تهیه کنندهایی که می توانند نامزد شوند یا حتی اسکار بگیرند، مسئله ای بسیار مهم است. اما در عین حال ما واقعا شرایط منحصر بفرد را درک می کنیم و می خواهیم در این موارد نادر تا حد ممکن انعطاف پذیر باشیم."

یکی دیگر از تغییرات انجام شده در قوانین که از اسکار هشتادم اعمال می شود، در بخش کارگردانی هنری است که برابر با آن اجازه نامزدی یا دو طراح صحنه یا دو طراح دکور را برای یک فیلم می دهد. به عبارت دیگر تنها در یکی از این دو بخش دو نفر می توانند نامزد شوند. پیش از این قوانین به گونه ای بود که تنها یک طراح صحنه و در موارد استثنایی دو طراح دکور می توانستند نامزد شوند.

تغییرات دیگر در مورد فیلم هایی است که در بخش فیلم انیمیشن بلند نامزد می شوند. مطابق با قانون جدید مدت زمان یک انیمیشن بلند باید حداقل 70 دقیقه باشد؛ شخصیت ها و حرکات آنها با "تکنیک فریم به فریم" تولید شده باشد و انیمیشن حداقل 75 درصد مدت زمان فیلم را تشکیل دهد. هشتادمین مراسم سالانه آکادمی علوم و هنرهای سینمایی روز 24 فوریه در کداک تیه تر لس آنجلس برگزار می شود.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.