عبدالعزیز حکیم بار دیگر برای درمان به ایران رفت

عبدالعزیز حکیم بار دیگر برای درمان به ایران رفت

سید عبدالعزیز حکیم، رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق که از عمده ترین تشکلهای سیاسی شیعه در این کشور به شمار می رود، بار دیگر برای درمان به ایران رفت.
عبدالعزیز حکیم
آقای حکیم گفت برای درمان به ایران رفته چون می خواسته نزدیک عراق باشد

آقای حکیم چند هفته پیشتر در پیامی که از چند شبکه تلویزیونی عراقی پخش شد خبر داد که تورمهای محدود و توموری کوچک در ریه وی دیده شده که براحتی قابل درمان است و پس از پخش این پیام برای درمان به ایران رفت.

او پیشتر برای آزمایشهای اولیه تشخیص سرطان به بیمارستان هیوستون در آمریکا مراجعه کرده بود و پزشکان این بیمارستان تأیید کرده بودند که او به سرطان ریه مبتلاست.

این بار گزارش شده که سفر سیدعبدالعزیز حکیم به ایران به منظور شیمی درمانی است که معمولاً برای درمان سرطان در مراحل جدی و پیشرفته این بیماری به کار می رود، هرچند محسن حکیم، فرزند او به خبرگزاری فرانسه گفته که بیماری سرطان پدرش هنوز گسترش نیافته و پیشرفت نکرده و پزشکان به درمان این بیماری امیدوارند.

سیدعبدالعزیز حکیم بیش از بیست سال ساکن ایران بود

او سه سال پیش به عراق رفت و پس از کشته شدن برادرش، سیدمحمدباقر حکیم، رهبری مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق را به عهده گرفت.

تشکل تحت رهبری او که اخیراً کلمه "انقلاب" رسماً از عنوان آن حذف شده نیز در واقع در ایران و به ابتکار حکومت ایران تأسیس شد و از همان زمان پیوستگی تنگاتنگ با ایران دارد.

این تشکل هم اکنون سی کرسی از 275 کرسی مجمع ملی عراق را در دست دارد و از دولت نوری مالکی، نخست وزیر عراق پشتیبانی می کند.

سیدعبدالعزیز حکیم با وجود نزدیکی به ایران، می کوشد روابط خود با آمریکا را نیز گرم نگاه دارد، او سال گذشته در سفر به آمریکا با جورج بوش رئیس جمهور ایالات متحده نیز دیدار کرد.

البته برخی مقامات آمریکایی به تشکیلات تحت رهبری سیدعبدالعزیز حکیم مشکوکند و در اتهاماتی که در ارتباط با قاچاق سلاح به عراق مطرح می کنند، این تشکیلات را نیز دخیل می دانند.

زمستان گذشته، سیدعمار، یکی از پسران سیدعبدالعزیز حکیم پس از بازگشت از سفر به ایران به دست نظامیان آمریکایی به مدت چند ساعت بازداشت شد اما بعداً آزاد گردید و مسئولان نظامی آمریکایی بابت بازداشت او عذرخواهی کردند.

چند ماه پیش نیز چند ایرانی به اتهام کمک تسلیحاتی به شورشیان عراقی به دست نظامیان آمریکایی در بغداد بازداشت شدند و گفته شد که محل بازداشت آنان در مجتمعی بوده که در کنترل مجلس اعلاست و سیدعبدالعزیز حکیم نیز در آن سکونت دارد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.