عبادی: سانسور در ایران شدت گرفته است

عبادی: سانسور در ایران شدت گرفته است

شیرین عبادی، حقوقدان ایرانی برنده جایزه صلح نوبل، از تشدید سانسور و نحوه برخورد با تعدادی از پژوهشگران دارای تابعیت دوگانه ایرانی - آمریکایی بازداشت شده در ایران انتقاد کرده است.
شیرین عبادی
عبادی بازداشت پژوهشگران ایرانی - آمریکایی را بخشی از تشدید سانسور در ایران می داند

خانم عبادی، که از فعالان مدافع حقوق بشر در ایران است، در مصاحبه ای با بی بی سی دولت جمهوری اسلامی را متهم کرده که به منظور جلوگیری از انعکاس شرایط داخلی این کشور در خارج به تشدید سانسور مبادرت ورزیده است.

وی گفته است که بازداشت این افراد به نفع قوه قضاییه ایران نیست.

شیرین عبادی وکالت هاله اسفندیاری، یکی از بازداشت شدگان دارای تابعیت دوگانه را برعهده گرفته است.

خانم عبادی اظهارات مقامات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در این مورد را که خانم اسفندیاری مرتکب جاسوسی شده محکوم کرده است.

به گزارش خبرنگار بی بی سی در تهران، این حقوقدان ایرانی، گفته است که وزارت اطلاعات با مجرم اعلام کردن موکل وی در چند مورد بدون برگزاری محاکمه مرتکب اقدامی کاملا غیرقانونی شده است.

خانم عبادی پرونده عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری را به عنوان نمونه ذکر کرده که قوه قضاییه او را جاسوس دانسته بود اما دادگاه او را از این اتهام تبرئه کرد.

سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی اخیرا اظهار داشت که شیرین عبادی می تواند دفاع از خانم اسفندیاری را عهده دار شود.

با اینهمه، خانم عبادی گفته است که دو بار کوشیده است تا مدارک مربوطه را نزد بازجوی پرونده ثبت و با موکل خود ملاقات کند اما حتی اجازه ورود به این محل را نیز به او نداده اند.

به گفته شیرین عبادی، موکل وی در بازداشت انفرادی به سر می برد.

تلاش برای جلوگیری از انتشار اخبار

وکیل هاله اسفندیاری گفته است که از بی گناهی موکل خود، که به جاسوسی متهم شده، صد در صد اطمینان دارد زیرا سالهاست که او را می شناسد.

اسفندیاری و عبادی
عبادی نسبت به بیگناهی هاله اسفندیاری ابراز اطمینان کرده است


به اعتقاد خانم عبادی، تشکیل پرونده های جاسوسی علیه افراد دارای تابعیت دوگانه بخشی از تلاش دولت برای جلوگیری از نشر اطلاعات مربوط به ایران در خارج از کشور است.

در همین مصاحبه، شیرین عبادی به ادامه نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی نیز پرداخته و نحوه برخورد با زنان در خیابان های کشور در جریان مقابله با بدحجابی، بازداشت دانشجویان، کارگران و معلمان را یادآور شده است.

در عین حال، وی رویکرد کشورهای غربی نسبت به برنامه های هسته ای ایران را نیز مورد انتقاد قرار داد.

خانم عبادی اظهار داشت که تهدید غرب به دست زدن به عملیات نظامی علیه ایران به دولت امکان آن را می دهد تا به بهانه دفاع از استقلال کشور، مردم را سرکوب کند.

در خلال ماه های اخیر، مقامات ایرانی تعقیب و بازداشت چهار پژوهشگر و فعال سیاسی دارای تابعیت دوگانه ایرانی و آمریکایی را تایید و آنان را به جاسوسی و تلاش برای اقدام علیه حکومت متهم کرده اند.

تا کنون بازداشت هاله اسفندیاری، کیان تاجبخش و علی شاکری رسما تایید شده و برای پرناز عظیما، گزارشگر رادیو فردا نیز ظاهرا پرونده ای تشکیل شده یا در حال تشکیل است.

مقامات آمریکایی بازداشت این افراد را محکوم کرده و خواستار آزادی آنان شده اند.

در مقابل، جمهوری اسلامی دولت آمریکا را به دخالت در امور داخلی ایران و تلاش برای "براندازی نرم" متهم کرده و از راه های دیپلماتیک به این کشور اعتراض کرده است.

از جمله، وزارت خارجه جمهوری اسلامی با ارسال نامه ای برای دبیرکل سازمان ملل آنچه را که اقدامات آمریکا در ایران خوانده مورد اعتراض قرار داده و ایالات متحده را به راه اندازی شبکه جاسوسی و تلاش برای ایجاد بی ثباتی و فعالیت های تروریستی متهم کرده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.