همه چیز در باره آمیتا باچان اسطوره سینمای هند

همه چیز در باره آمیتا باچان اسطوره سینمای هند

 آمیتا باچان بازیگر موفق و محبوب هندی است که در کنار بازیگری در زمینه تهیه‌کنندگی نیز فعالیت می‌کند. او هنرپیشگی را درسال 1969 با فیلم «سات هندوستانی» آغاز کرده و این حرفه را تا به امروز ادامه داده است. او یکی از بهترین بازیگران سینمای هند و یکی از گران‌قیمت‌ترین ستارگان در این زمینه می‌باشد. او در سال 1984 دستی نیز در سیاست داشت و به عنوان نماینده پارلمان هند انتخاب شد ولی در سال 1987 این سمت را کنار گذاشت.
    
    
    زندگی شخصی


    آمیتا باچان در یازده اکتبر 2491 در «ا...آباد» به دنیا آمد. مادرش «تجی» یک «سیک» و پدرش «هاریوانش رای باچان» یک «هندو» بود. دکتر هاریوانش رای باچان یک شاعر خوشنام و معروف زبان هندو بود. نام فامیل اصلی او «سریواستاوا» نام داشت ولی او خود، نام مستعار «باچان» را برگزید و تمام اشعار و نوشته‌های خود را با این نام امضا می‌کرد. بعدها آمیتا نیز با همین نام فامیل وارد سینما شد و به خاطر شناخته شده بودن این نام تمام اعضای خانواده با نام «باچان» معروف شدند. «تجی» مادر آمیتا زنی از فرقه سیکهاست که زادگاهش پنجاب می‌باشد و پدرش از اهالی «اتار پرادش» بود. باچان در نوجوانی در دبیرستان پسرانه «ا...آباد» ثبت‌نام کرد و پس از آن وارد کالج «شروود» شد. بعد از اتمام کالج، آمیتا وارد دانشگاه دهلی شد و مدرک لیسانس خود را در رشته علوم کسب کرد. باچان مدتی بعد به کار معاملات محموله‌های دریایی در شرکت کشتیرانی «برداندکو» روی آورد ولی کمی بعد آن شغل را رها کرد و به کلکته رفت تا آینده خود را در بازیگری جستجو کند.
    آمیتا در سال 3791 با «جایا بادوری» هنرپیشه دیگر هند ازدواج کرد. آمیتا و جایا در فیلم‌هایی همچون چوبکه چوبکه (5791)، زنجیر (3791) و شعله (5791) همبازی بودند. این دو صاحب دو فرزند، یک دختر به نام «شوتا» و دیگری پسری به نام «آبیشک» شدند. شوتا ظاهرا علاقه چندانی به بازیگری نشان نداد ولی حرفه خود را در زمینه تلویزیون و مجری‌گری ادامه می‌دهد. آبیشک هم اکنون یکی از ستارگان بالیوود به شمار می‌رود که روز 02 آوریل امسال با سوپراستار و ملکه زیبایی سابق هند، «آیشواریا رای» ازدواج کرد. شوتا نیز چند سال پیش با نیکیل ناندا از خاندان معروف ناندا ازدواج کرد.
    
    
    شروع کار
    آمیتا باچان نخستین فیلم خود را در سال 9691 بازی کرد. این فیلم که «سات هندوستانی» نام داشت از موفقیت چندانی برخوردار نشد ولی باچان در همان نخستین حضور سینمایی برنده جایزه ملی فیلم شد. با این وجود شاید او هرگز فکر نمی‌کرد زمانی ستاره بی‌بدیل آسمان پرستاره سینمای هند شود. در سال0791 آمیتا در فیلم «آناند» ظاهر شد و در آن با سوپراستار آن زمان هند «راجش خانا» همبازی بود. در این فیلم نیز باچان برنده جایزه بهترین هنرپیشه نقش مکمل شد زیرا منتقدان سینمایی معتقد بودند او اجرایی به یادماندنی و قوی از خود ارائه داده است. پس از «آناند» فیلم‌های موفق بسیاری نام آمیتا باچان را روی سر در سینماها آوردند. فیلم‌هایی همچون «رشما اورشرا» (1791) و «پروانه» (1791) و از همان زمان باچان پا به مسیری نهاد که او را روز به روز و سال به سال در میان میلیون‌ها نفر از مردم دنیا محبوب و معروف می‌کرد. نخستین فیلم پرفروش و ماندگار آمیتا به نام «زنجیر» به کارگردانی «پراکاش مه‌را» بود. این فیلم تضادی واضح با فیلم‌های رمانتیک هندی داشت و فیلمی بود که مردم به داستان آن عادت نداشتند و همین موضوع از آمیتا شخصیتی تازه ساخت و تا مدت‌ها با نام «جوان عصبانی بالیوود» شهرت یافت. دهه بعدی عمر آمیتا او را به اوج محبوبیت پرتاب کرد. او دست کم در سال در یک فیلم موفق ظاهر می‌شد و گاه تعداد کارهایش به سالی چند عدد هم می‌رسید. از فیلم‌های دهه هفتاد باچان می‌توان به دیوار (5791)، شعله (5791)، تریشن (8791)، دون (8791) و لاواریس (1891) اشاره کرد. این فیلم‌ها لقب او را به عنوان قهرمان اکشن فیلم‌های بالیوود تحکیم بخشیدند.
    همچنان که آمیتا موفق‌تر می‌شد، کم‌کم تصمیم گرفت فقط در فیلم‌های اکشن ظاهر نشود و استعداد خود را در زمینه‌های دیگر نیز به معرض نمایش بگذارد. بازی‌های تحسین‌برانگیز کمدی او در فیلم‌های چوبکه چوبکه (5791)، امراکه آنتونی (7791) و نمک حلال (2891) به همه فهماند که آمیتا باچان تنها در کتک‌کاری تبحر ندارد و حس شیرین طنز و توانایی خنداندن نیز از هنرهای دیگر اوست. او در نقش‌های رمانتیک هم موفق بود و فیلم‌های گاهی‌گاهی (6791) و سیسیلا (1891) از نمونه‌هایی بودند که اشک همه را درآوردند.
    
    
    سیاست
    عمر سیاسی باچان چندان بلند نبود. او در سال 4891 وارد دنیای سیاست شد و این کار را در واقع برای حمایت از دوست خانوادگی و قدیمی خود «راجیو گاندی» انجام داد. در آن سال او به رقابت با سیاستمدار معروف آن زمان و به موافقت با سیاست‌های گاندی پرداخت و با آرای بسیار بالایی برنده انتخابات پارلمان شد و با اکتساب 2/68 درصد از آرا روی کرسی پارلمان نشست. ولی این کار دوام زیادی نداشت زیرا باچان سه سال بعد استعفا داد و کار خود را نیمه‌کاره رها کرد اما همسرش «جایا» پا جای پای او گذاشت و فعالیت در امور سیاسی را ادامه داد. او هم اکنون عضو یکی از احزاب سیاسی هند می‌باشد.
    
    
    افت کاری
    باچان در دهه هفتاد و تا اواسط دهه هشتاد یکی از چهره‌های دائمی بالیوود بود. در سال 4891تصمیم گرفت وارد عرصه سیاست شود و سه سال از عمر خود را به دور از هنر سینما سپری کرد. در سال 8891بار دیگر با فیلم جدیدی به نام «شاهنشاه» راهی پرده سینماها شد و این فیلم نیز با موفقیت بسیاری روبه‌رو شد، ولی بعد از بازگشت مجدد، قدرت باچان رو به زوال گذاشت و تعداد زیادی از آثارش با شکست گیشه مواجه شد، روند سقوط همچنان ادامه داشت. در سال 0991و با بازی در فیلم «آلینپات» که در آن باچان نقش رییس یک باند مافیایی را بازی می‌کرد، برنده جایزه بهترین هنرپیشه داخلی شد ولی باچان کم‌کار شده بود.
    در سال 2991 «خداگواه» را بازی کرد اما پس از آن به مدت دو سال خود را نیمه بازنشسته کرد. در سال 4991پس از مدت‌ها در فیلم «انسانیت» به ایفای نقش پرداخت ولی آن هم فروش چندانی نداشت. باچان در سال 6991 شرکت سهامی آمیتا باچان را تاسیس کرد. کار این شرکت معرفی محصولات و خدمات صنعت سینمایی هند بود. این شرکت به کار تولید و توزیع فیلم‌های سینمایی و کاست و نوارهای ویدیویی و کارهایی از این دست می‌پرداخت. در سال 7991 باچان با فیلمی از تولیدات شرکت خودش به عالم بازیگری بازگشت ولی این فیلم هم از نظر مالی و هم از نظر منتقدان شکست خورد.
     سرانجام در سال 7991 شرکت باچان ورشکست شد. پس از آن باچان باز هم در چند فیلم بازی کرد که همگی از موفقیت پایین یا متوسطی برخوردار شدند. دیگر فیلمسازان و مردم به این فکر افتادند که دوران درخشندگی باچان به انتها رسیده است.
    
    
    محبوبیت دوباره
    در سال0002 جنگ تلویزیونی جدیدی با اقتباس از جنگ انگلیسی «چه کسی می‌خواهد میلیونر شود؟» را ساخت و مجری آن شد. این پروژه با موفقیت سریع مواجه شد. می‌گویند آمیتا هفته‌ای 5/2 میلیون روپیه (نیم میلیون دلار) از این طریق پول درمی‌آورد و این موضوع باچان و خانواده‌اش را چه از نظر مالی و چه از نظر روحی به شدت تحت تاثیر قرار داده و وضعیتشان را پس از آن ورشکستگی زیر و رو کرده این برنامه تا نوامبر 5002 ادامه داشت. باچان در سال0002 در فیلم «محبتین» ساخته «یاش چوپرا» در نقش مردی عبوس و سختگیر ظاهر شد که به شدت مورد پسند مردم قرار گرفت. در فیلم رشته محبت (1002)، گاهی خوشی گاهی غم (1002) و باغبان (3002) در نقش پدر یک خانواده بود. او در این سال‌ها انواع و اقسام نقش‌ها را بازی کرد. از دیگر فیلم‌های برجسته او عکس (1002)، آنکن (2002)، خاکی (4002)، دو (4002) و برجسته‌تر از همه تاریکی (سیاه) (5002) بودند. شهرت او پس از سال0002 به حدی رسید که تصویر او در اکثر بیلبوردها و برنامه‌های تلویزیونی به چشم می‌خورد. باچان در سال 5002 با پسرش آبیشک در چند فیلم ظاهر شد. از جمله این فیلم‌ها «بانتی اوربابلی» و «سرکار» با اقتباس از فیلم «پدرخوانده» می‌باشند. جدیدترین فیلم‌های اکران شده باچان بزرگ، بابول (6002) اکلاویا (7002) و نیشاب (7002) هستند. آخرین فیلم باچان که هنوز اکران نشده «شانتارام» است که در آن با «جانی دپ» ستاره‌ هالیوود هم بازی شد .
    
    
    
    مردم نگران
    در سال 2891در زمان ساخت فیلم اکشن «کولی» آمیتا ضربه سختی خورد و به علت پارگی روده‌ها در بیمارستان بستری شد. پزشکان وضعیت او را خطرناک توصیف کردند و حتی خطر مرگ را برای او پیش‌بینی کردند ولی آمیتا بهبود یافت و پس از چندین ماه دوباره به کار برگشت. فیلم «کولی» از برکت مصدومیت باچان از فروش بالایی برخوردار شد. در ماه نوامبر 5002 باچان بار دیگر تحت عمل جراحی قرار گرفت. او از چند روز قبل از درد شکم شکایت داشت. در طول مدت بیماری، عمل جراحی و در زمان نقاهت، بیشتر پروژه‌های کاری او معلق نگه داشته شدند تا او بازگردد و خود کارش را ادامه دهد. زیرا هیچ‌کس در هند پیدا نمی‌شود که بتواند جانشین او شود. آمیتا مارس 6002 به کار برگشت. باچان مبتلا به آسم، تالاسمی مینور و افتادگی و سستی عضلات نیز هست.
    
    
    
    افتخارات بین‌المللی
    آمیتا باچان تاکنون به خاطر بازی‌های خوب خود جوایز بی‌شماری را از آن خود کرده است ولی افتخارات او در کشورهای دیگر دنیا نیز کم نیستند.
     در جولای9991 سایت اینترنتی BBC پس از انجام یک نظرسنجی از باچان به عنوان «بزرگ‌ترین ستاره هزاره» یاد کرد. در این نظرسنجی باچان گوی سبقت را از «الک گینس»، «مارلون براندو»، «سرلورنس اولیویه» و «چارلی چاپلین» ربود.
     در ژوئن 0002 باچان نخستین آسیایی شد که مجسمه مومی‌اش در موزه مجسمه‌های مومی «مادام توسو» در لندن قرار گرفت.
     در مارس 1002 سایت «فوربس» از باچان به عنوان «قدرتمندترین هنرپیشه بالیوود» نام برد.
     در سپتامبر 1002 در جشنواره فیلم اسکندریه مفتخر به دریافت جایزه «ستاره قرن» شد.
     در سال 3002 باچان سفیر حسن‌نیت یونیسف شد.
     در دسامبر 4002 او اولین آسیایی و چهارمین سفیر بنیاد نلسون ماندلا شد.
     در آوریل 5002مرکز تئاتر لینکلن در نیویورک ویژه برنامه‌ای با نام «یک شب با آمیتا باچان» ترتیب داد و لقب «بزرگ‌ترین ستاره سینمای دنیا» را به او داد.
     در سال 5002 با اجازه باچان، صدای او روی فیلم «رژه پنگوئن‌ها» گذاشته شد.
     روزنامه انگلیسی «ساندی تایمز» در مقاله‌ای عنوان کرد باچان تلفیقی از «تام کروز»، «شون کانری» و «کلینت ایست‌وود» است. چندی پیش زندگینامه باچان در لندن به چاپ رسید. نویسنده انگلیسی این کتاب در اثر خود نوشت آمیتا باچان آمیخته‌ای از «کلینت ایست‌وود»، «آل پاچینو»، «الویس پریسلی» و کمی هم «جان تراولتا»ست.
    

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.