پرز رییس جمهوری جدید اسرائیل شد

پرز رییس جمهوری جدید اسرائیل شد

به دنبال رای گیری در پارلمان اسرائیل در روز چهارشنبه (13 ژوئن)، شیمون پرز، معاون نخست وزیر این کشور، رییس جمهور جدید این کشور اعلام شده است.
شیمون پرز
پرز پس از شکست هفت سال پیش دوباره داوطلب ریاست جمهوری شد

آقای پرز، از رهبران سابق حزب کارگر که در حال حاضر در حزب حاکم کادیما عضویت دارد، در سال 2000 نیز داوطلب انتخاب به ریاست جمهوری بود اما از موشه کاتساو شکست خورد.

دو کاندیدای دیگر ریاست جمهوری اسرائیل (رئووین ریولین، از روسای سابق کنست و عضو حزب راستگرای لیکود، و خانم کولت اویتال، نامزد حزب کارگر) پس از موفقیت آقای پرز در کسب بیشترین آرا در دور اول رای گیری ها، از رقابت ها کناره گیری کردند.

موشه کاتساو، رییس جمهور اسرائیل که دوره ریاستش رو به اتمام است، در حال حاضر در تعلیق از خدمت دواطلبانه است. وی پس از متهم شدن به تجاوز جنسی و تخلفات جنسی دیگر به مرخصی رفته است.

با نزدیک شدن زمان پایان دوره خدمت هفت ساله موشه کاتساو، رییس جمهوری اسرائیل، در پایان ماه ژوئیه، نمایندگان کنست - پارلمان اسرائیل - در روز چهارشنبه، 13 ژوئن، برای گزینش جانشین وی رای گیری کردند.

طبق قوانین پایه در اسرائیل، رییس جمهوری این کشور، که مقامی عمدتا تشریفاتی و غیر حزبی است، با رای اکثریت مطلق نمایندگان پارلمان به این سمت انتخاب می شود.

رای گیری برای انتخاب رییس جمهوری جدید باید بین نود تا سی روز قبل از خاتمه دوره جاری ریاست جمهوری آغاز شود.

در صورتی که هیچیک از داوطلبان تصدی مقام ریاست جمهوری در دور اول و دوم رای گیری نتواند به این حد نصاب دست یابد، دارنده بیشترین آرا در دور سوم رای گیری این مقام را کسب می کند.

دوره ریاست جمهوری تا سال 2000 میلادی پنج سال بود و رییس جمهوری حق داشت برای دو دوره به این سمت انتخاب شود اما با اصلاح قانون مربوطه در آن سال، دوره ریاست جمهوری به هفت سال افزایش یافته و رییس جمهوری نمی تواند مجددا داوطلب انتخاب به این مقام شود.

موشه کتساو، رییس جمهوری کنونی که از ماه اوت سال 2000 در این مقام بوده، از ماه ژانویه سال جاری در حالت تعلیق داوطلبانه به سر برده است.

وی در سال گذشته میلادی با اتهام تجاوز جنسی مواجه شد و گرچه با رد این اتهام، از کناره گیری از ریاست جمهوری خودداری ورزیده است، اما تصمیم گرفت تا خاتمه رسیدگی به این موضوع در مرخصی به سر ببرد.

در ماه مارس سال جاری، اعضای کمیته مخصوص پارلمان برای رسیدگی به وضعیت آقای کاتساو نتوانستند بر سر طرح عدم کفایت وی به توافق برسند.

عدم کفایت رییس جمهوری با رای دست کم دو سوم اعضای پارلمان اسرائیل به تصویب می رسد.

هر شهروند اسرائیل که در این کشور سکونت داشته باشد می تواند داوطلب انتخاب به سمت ریاست جمهوری شود به شرط اینکه دست کم ده تن از اعضای کنست نامزدی وی را تایید کنند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.