مرگ به دلیل مصرف کرم پوستی متیل سالیسیلات

مرگ به دلیل مصرف کرم پوستی متیل سالیسیلات

یک گروه محقق امریکایی عامل اصلی مرگ دونده 17 ساله آریل نیومن را استفاده بیش از حد از کرم ضدالتهاب (نوعی کرم که برای تسکین درد پاها پس از مسابقه مصرف می شود) اعلام کردند.Go to fullsize image

نیومن 17 ساله که دونده یی موفق بود، به تازگی بر اثر جذب بیش از حد «متیل سالیسیلات» در بدنش درگذشت. پس از پژوهش، مشخص شد این ماده از کرم های ضدالتهاب ورزشکاران (مانند «بنگی» و «آیسی هات») که در بازار موجودند وارد بدن وی شده است.سخنگوی گروه تحقیقاتی، الن بوراکف گفت این نخستین باری است که تیم پزشکی اش گزارشی از مرگ به دلیل استفاده از یک کرم ورزشی را در دست تحقیق دارد.

نیومن علاوه بر مالیدن کرم های ضدالتهاب روی پاهایش طی مسابقات، گاهی از پدهای چسبنده مخصوص حاوی مواد ضدالتهاب نیز بهره می گرفت و به علاوه ماده دیگری حاوی اثرات ضدالتهاب در بدن وی کشف شده است. به گزارش تیم پزشکی او از هر یک از این تمهیدات به دفعات بهره می گرفته است.نیومن در 3 آوریل درگذشت. او شب پیش از مرگش در کمال صحت در یک میهمانی شرکت کرد و در بازگشت چند ساعت به صحبت با مادرش پرداخت. مسمومیت با متیل سالیسیلات بسیار نادر است و مرگی که بر اثر بالا بودن سطح این ماده در بدن ایجاد شود کمتر گزارش شده است.

ادوارد آرسورا، مدیر بخش پزشکی دانشگاه ریچموند می گوید؛ «مصرف طولانی مدت این ماده بسیار خطرناک تر از مصارف موضعی است... فعالیت جسمی و حرارت می تواند به جذب بالای ماده کمک کند.» تیم پزشکی گزارش کرده اند که مقدار بسیار زیاد و غیرطبیعی از این ماده در بدن نیومن یافت شده است؛ «به احتمال زیاد وی در مصرف این کرم ها زیاده روی می کرد یا به رغم مقدار مصرفی نرمال جذب این ماده توسط بدن وی به طور غیرمعمولی زیاد بود.»

مادر این دختر 17 ساله، الیس نیومن با ناباوری از مرگ وی حرف می زند؛ «من همیشه مراقب سلامت فرزندانم بودم... هرگز تصور نمی کردم یک ماده تایید شده بهداشتی بتواند به مرگ دخترم بینجامد.»

کمپانی «جانسون و جانسون» تولیدکننده یکی از مارک های کرم ضدالتهاب به نام بنگی، ضمن ابراز همدردی با خانواده این دختر ورزشکار، به مصرف کنندگان محصولات دارویی یادآوری کرد حتماً پیش از استفاده از این مواد، راهنمای آنها را مطالعه کنند و بر اساس آن از سوءمصرف مواد بپرهیزند.»

در کاتالوگ موجود در کرم فوق قدرتمند بنگی نوشته شده استفاده بیش از 3 یا 4 بار در روز آن مجاز نیست و در صورتی که این حد از کرم جوابگو نبود و شرایط جسمی بیمار وخیم تر شد، بیمار باید به پزشک مراجعه کند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.