شواهد انکارناپذیر از کمک ایران به طالبان

شواهد انکارناپذیر از کمک ایران به طالبان

یک مقام ارشد آمریکایی مجددا ایران را به حمایت تسلیحاتی از شورشیان طالبان در افغانستان متهم کرده و از لزوم اقدام برای قطع این کمک سخن گفته است.
برنز
به گفته برنز سپاه پاسداران با آگاهی دولت ایران برای طالبان اسلحه می فرستد

روز چهارشنبه، 13 ژوئن، نیکلاس برنز، معاون وزارت خارجه آمریکا، در مصاحبه با شبکه خبری سی ان ان گفت که از ارسال اسلحه از ایران برای طالبان با آگاهی دولت ایران "شواهد انکارناپذیری" در دست است.

آقای برنز گفته است که نیروهای سازمان پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - در افغانستان توانسته اند برخی از محموله های تسلیحاتی ارسالی از ایران برای طالبان را ردگیری کنند.

وی افزوده است که کمک تسلیحاتی ایران برای طالبان توسط فرماندهی پاسداران انقلاب انجام می گیرد که "یکی از واحدهای بنیادی" حکومت ایران است.

معاون وزیر خارجه آمریکا همچنین گفته است که نیروهای ناتو باید برای متوقف کردن ارسال محموله های اسلحه ایران برای طالبان به اقدامات لازم دست بزنند.

در عین حال، وی خاطر نشان کرده است که ایران و افغانستان دارای مرز مشترک طولانی هستند اما، به گفته وی، ایرانیان باید بدانند که ما در آنجا حضور داریم و با جریان ارسال اسلحه مقابله خواهیم کرد.

نیکلاس برنز تاکید ورزیده که ارسال اسلحه از ایران برای طالبان "مساله ای بسیار جدی" است و ایران را به نقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل در مورد منع کمک تسلیحاتی به طالبان متهم کرده است.

اتهام کمک تسلیحاتی ایران به طالبان پیش از این نیز توسط مقامات آمریکایی و بریتانیایی مطرح شده است اما مقامات جمهوری اسلامی همواره این اتهام را به شدت رد کرده اند.

مقامات آمریکایی و بریتانیایی همچنین ایران را به کمک تسلیحاتی و آموزشی به شورشیان عراقی متهم کرده اند که باز تکذیب کامل ایران را در پی داشته است.

جمهوری اسلامی گفته است که منابع آمریکایی و بریتانیایی می کوشند ناکامی در سیاست های خود در عراق و افغانستان را به مداخلات خارجی در این دو کشور نسبت دهند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.