نظر رهبر اکثریت سنای‌آمریکا درباره حمله به‌ایران

نظر رهبر اکثریت سنای‌آمریکا درباره حمله به‌ایران

 رهبر اکثریت مجلس سنا آمریکا درخواست سناتور دموکرات برجسته آمریکا برای حمله نظامی علیه ایران را رد کرد.

به گزارش «ایلنا», رویترز گزارش داد که «هری رید»، سناتور دموکرات ایالت «نوادا» آمریکا، روز دوشنبه پس از سخنرانی در مجمعی به میزبانی «مرکز پیشرفت آمریکایی» با اشاره به اظهارات سناتور «ژوزف لیبرمن» ـ سناتور دموکرات ایالت «کانکتیکات» ـ مبنی بر آماده شدن واشینگتن برای حمله به ایران به منظور ممانعت از دخالت تهران در امور عراق، گفت: «حمله آمریکا، خاورمیانه را بی‌‏ثبات می‌‏کند. حمله به ایران صرفا آن بخش از جهان را بیشتر متزلزل می‌‏کند.»

وی افزود: «می‌‏دانم منظور ژوزف چیست، اما با وی موافق نیستم و از تلاش‌‏های دیپلماتیک در قبال ایران حمایت می‌‏کنم.»
براساس این گزارش, تحلیل‌‏گران اظهارات لیبرمن را به عنوان افزایش لفاظی رسمی آمریکا محسوب می‌‏کنند. «تام کیسی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به اظهارات لیبرمن، گفت که آمریکا سیاست دیپلماتیک را در قبال ایران پیگیری می‌‏کند.

هری رید، رهبر فراکسیون اکثریت مجلس سنای آمریکا، ضمن رد گفته های یکی از سناتورهای بانفوذ درباره «ضرورت آماده شدن برای حمله هوایی به ایران» گفت که چنین حمله ای می تواند به «بی ثباتی سراسر خاورمیانه» بینجامد.

جو لیبرمن، سناتور مستقل از ایالت کانکنیکات و رییس کمیته امنیت داخلی در مجلس سنا، روز یکشنبه گفته بود که برای توقف آنچه وی «کمک تسلیحاتی و آموزشی ایران از شبه نظامیان عراقی» توصیف می کرد، آمریکا باید خود را برای حمله هوایی به ایران آماده کند.

ایران حمایت تسلیحاتی از شبه نظامیان عراقی را تکذیب کرده است و همزمان آمریکا می گوید بر پایه مدارک موجود، نمی تواند ثابت کند که دولت جمهوری اسلامی ایران در تجهیز شبه نظامیان نقش دارد.

با این همه آقای لیبرمن در برنامه پربیننده «در برابر ملت» در شبکه تلویزیونی CBS ، گفت که آمریکا «مدارک خوبی» در دست دارد که ثابت می کنند برخی از عراقی ها برای آموزش چگونگی کار با اسلحه، در پادگان هایی در ایران آموزش دیده اند.

این سناتور آمریکایی در این مصاحبه تلویزیونی، از یک «حمله هوایی تلافی جویانه به ایران» حمایت کرد و گفت که این حمله «بخش زیادی از کاری» خواهد بود که مشکل دخالت ایران در اوضاع عراق را حل می کند.

اما در پاسخ به وی، هری رید که رهبری فراکسیون حزب دموکرات را در مجلس سنا به عهده دارد، بعد از سخنرانی در جلسه ای در مرکز مطالعاتی «آمریکای پیشرو»، گفت: «تعرض به ایران تنها آن قسمت جهان را بیشتر بی ثبات می کند.»

نماینده نوادا در مجلس سنا افزود که در این زمینه کاملا با جو لیبرمن مخالف است و در عوض، از مذاکره با ایران، حمایت می کند.

نظرات آقای رید ابتدا در وبلاگ مرکز مطالعاتی «آمریکای پیشرو» منتشر شد و سپس دفتر وی نیز این اظهارات را تایید کرد.

تلاش برای افزایش تحریم های ایران

همزمان با این مجادله لفظی سناتورهای آمریکایی بر سر شیوه برخورد با ایران، وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که در هفته های پیش رو، بر تماس های دیپملاتیک برای افزایش تحریم ایران از سوی شورای امنیت می افزاید.

شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری در روز دوشنبه، گفت: «من زمانبندی دقیق برای این اقدامات در شورای امنیت را در دست ندارم، اما انتظار دارم که فعالیت ها در این زمینه (افزایش تحریم ایران در شورای امنیت) در هفته های پیش رو در نیویورک و در پایتخت (واشینگتن) افزایش یابد.»

در صورتی که شورای امنیت بار دیگر دایره تحریم ایران را تنگ تر کند، این سومین دور سخت گیری به ایران به خاطر پافشاری بر غنی سازی اورانیوم خواهد بود.

پیش از این دو بار شورای امنیت سازمان ملل با تعیین تحریم هایی ایران را تحت فشار گذاشت تا از غنی سازی اورانیوم دست بر دارد، اما تهران نه تنها غنی سازی را متوقف نکرد، بلکه به گفته رییس آژانس بین المللی انرژی، پروژه غنی سازی اورانیوم را گسترش داد.

تحریم هایی که سازمان ملل متحد در شش ماه گذشته علیه تهران به تصویب رسانده، تا این مرحله، تاسیسات هسته ای و ساخت موشک ایران را هدف گرفته است.

آمریکا، ایران را متهم کرده است که برای ساخت سلاح هسته ای بر غنی سازی اورانیوم پافشاری می کند اما ایران می گوید که باید برای تامین سوخت نیروگاه اتمی خود، عملیات غنی سازی را انجام دهد و این پروژه مسالمت آمیز برای تولید برق است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.