متکی: آمریکاییها را پشیمان می کنیم

متکی: آمریکاییها را پشیمان می کنیم

وزیر خارجه ایران در مورد ادامه بازداشت ماموران ایرانی در عراق به آمریکا هشدار داده است.
منوچهر متکی
متکی: ما آمریکاییها را از این کار زشت و غیرقانونی پشیمان می کنیم

روز سه شنبه، 12 ژوئن، منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران، در مورد اقدام آمریکاییان در ادامه بازداشت پنج کارمند دفتر جمهوری اسلامی در شهر اربیل، در منطقه کردستان عراق، گفت "ما آمریکاییها را از این کار زشت و غیرقانونی پشیمان می کنیم."

آقای متکی که در یک مصاحبه مطبوعاتی مشترک با رییس کمیسیون اتحادیه آفریقا شرکت کرده بود گفت که طی یکی دو روز آینده نامه دیگری در مورد نحوه برخورد سازمان ملل متحد با موضوع بازداشت این پنج نفر برای دبیرکل سازمان ارسال خواهد شد.

وزیر خارجه ایران گفت که قرار است این نامه "از بی توجهی و بی اقدامی و تبعیض آشکار و غیرقابل دفاع شورای امنیت به خاطر تعلل در قرار دادن موضوع ربوده شدن ماموران کنسولی ایران در دستور کار شورای امنیت انتقاد کند."

وی افزود که این مساله را در مذاکرات خود با برهم صالح، معاون نخست وزیر عراق هم مطرح کرده و انتظار دارد پس از بازگشت هیات عراقی به کشور خود، این مساله به شکلی جدی تر پیگیری شود.

روز 11 ژانویه سال جاری نظامیان آمریکایی به ساختمان متعلق به جمهوری اسلامی در شهر اربیل، مرکز منطقه کردستان عراق، حمله کردند و پنج کارمند این محل را با خود بردند.

مقامات جمهوری اسلامی این ساختمان را کنسولگری و بازداشت شدگان را دیپلمات های این کشور معرفی کرده اند که با موافقت دولت عراق برای ماموریت سیاسی به این کشور اعزام شده بودند.

موقعیت بازداشتیان

در مقابل، منابع آمریکایی گفته اند که این افراد عضو نیروی قدس سپاه پاسداران بوده اند و هدف از حضور آنان در خاک عراق ایجاد ارتباط با شورشیان عراقی و کمک به آنان بوده است.

ساختمان متعلق به سفارت ایران در اربیل
ایران ساختمان محل کار بازداشتیان را کنسولگری خود معرفی کرده است


براساس برخی گزارش ها، گرچه دولت عراق با گشودن دفتر کنسولگری ایران در اربیل موافقت کرده بود اما در زمان حمله نظامیان آمریکایی به ساختمان مورد اشاره در اربیل، اسناد مربوط به فعالیت کنسولگری نهایی نشده بود.

مقامات آمریکایی اتهامی رسمی علیه بازداشت شدگان وارد نکرده اند اما به نمایندگان کمیته بین المللی صلیب سرخ اجازه داده اند با این افراد ملاقات کنند.

با وجود اینکه در مواردی خبر موافقت آمریکاییان با دیدار دیپلمات های ایرانی یا خانواده بازداشتیان با آنان انتشار یافته، اما هنوز چنین ملاقاتی صورت نگرفته است.

اوایل ماه جاری سفیران ایران ایالات متحده در بغداد در جلسه ای مسایل امنیتی عراق را بررسی کردند و برخی منابع انتظار داشتند که موضوع بازداشتیان ایرانی نیز در این جلسه مطرح و احتمالا به نتایجی منجر شود.

آقای متکی در این مورد اقداماتی که در نظر دارد در این زمینه صورت دهد توضیحی نداده است.

در ماه فوریه امسال جلال شرفی، دبیر دوم سفارت ایران در بغداد نیز توسط مردان ناشناس ربوده و در اوایل ماه آوریل آزاد شد.

جمهوری اسلامی نیروهای آمریکایی را به دست داشتن در این عملیات متهم کرد اما این اتهام از سوی آمریکاییان رد شد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.