بازداشت فردی که قصد داشت به مقام حساس دست یابد

بازداشت فردی که قصد داشت به مقام حساس دست یابد

وزارت اطلاعات ایران از بازداشت فردی خبر داده که قصد داشته با کلاهبرداری به مقامی در یکی از "مراکز حساس" کشور دست یابد.
نشان وزارت اطلاعات
اطلاعاتی که درباره فرد بازداشت شده در اطلاعیه وزارت اطلاعات آمده ماهها پیش در رسانه ها منتشر شده بود

در اطلاعیه وزارت اطلاعات هویت این فرد مشخص نشده و همچنین معلوم نشده که وی قصد داشته به چه مقام حساسی دست یابد.

دیگر اطلاعاتی که درباره این فرد در اطلاعیه وزارت اطلاعات آمده نیز ماهها پیش در رسانه ها منتشر شده بود.

بر اساس اطلاعیه وزارت اطلاعات و گزارشهایی که پیشتر منتشر شده بود، این فرد چند سال پیش به اتهام جعل مدرک دکترا، مهر و شماره نظام پزشکی و جعل عناوینی همچون مشاور نماینده‌ ولی فقیه در یکی از سازمانها ، مشاور ریاست دیوان عالی کشور، نماینده ویژه ریاست قوه قضائیه، مشاور وزیر کشور، مسئول پیگیری ریاست جمهوری در وزارت بهداشت و معاون دادستان انقلاب شهرری بازداشت و جمعاً به چهارده ‬سال زندان محکوم شده بوده اما پس از تحمل بخشی از مجازات به دلیل بیماری از عفو مشروط استفاده کرده و آزاد شده است.

آن گونه که گزارش شده، او پس از آزادی از زندان بار دیگر مدارک مختلفی جعل کرده، خود را دکتر سید مصطفی علوی، فوق تخصص قلب معرفی می کند و حتی برای پوشش دادن به این هویت جعلی، بعضاً اقدام به پذیرش بیمار و تجویز دارو نیز کرده است.

وی با این هویت جعلی خود را به مقامات و نخبگان سیاسی و مذهبی نزدیک می کند و با سوء استفاده از ارتباطات خود با این مقامات و آگاهی از مصوبات هیئت وزیران در خصوص تأسیس صندوقهای پژوهش و فناوری غیردولتی، تشکیلاتی با عنوان "کمیته نخبگان دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی" تأسیس می کند که عنوانی مشابه آنچه در مصوبه هیئت وزیران آمده داشته است.

آن گونه که پیشتر در گزارشها آمده بود، این فرد با انتشار آگهی در نشریات برای کمیته ای که تشکیل داده بوده، عضوگیری می کند و به اعضا اعلام می کند که به آنان ده میلیون تومان وام و یک سیم کارت تلفن همراه 550 هزار تومانی خواهد داد، اما به این شرط که آنان هرکدام پنجاه هزار تومان حق عضویت بپردازند و سه درصد از مبلغ وام دریافتی را پیشتر به حساب کمیته واریز کنند.

بنابر اطلاعیه وزارت اطلاعات، این فرد به صورت غیرقانونی و با اصلاح برخی از بندهای اساسنامه کمیته، اختیارات خود را در آن افزایش می دهد و با صدور ضمانتنامه های حسن اجرای تعهد موفق می شود از یکی از صندوقهای ملی کشور مبلغ ده میلیارد تومان دریافت کند.

وزارت اطلاعات اعلام کرده که توانسته است علاوه بر بازداشت این فرد مبلغ ده میلیارد تومان را به صندوقی که وام از آن گرفته شده بوده بازگرداند و خود او نیز هم اکنون به حکم دادسرای تهران در بازداشت و تحت بازجویی و تحقیق به سر می برد.

این در حالی است که خبر بازداشت این فرد با همین اتهامات هیجده ماه پیش نیز منتشر و نهاد دستگیر کننده او نیز اداره چهاردهم پلیس آگاهی تهران معرفی شده بود.

اطلاعیه وزارت اطلاعات به این سؤال پاسخ نمی دهد که آیا فرد مزبور پس از اینکه هیجده ماه پیش بازداشت شده بار دیگر آزاد گردیده و دوباره از طریق جعل عنوان تلاش کرده است به "مقامی حساس" دست یابد یا اینکه تلاش او برای دست یافتن به این مقام قبلاً و پیش از بازداشت او در هیجده ماه پیش صورت گرفته و وزارت اطلاعات اکنون تصمیم به فاش کردن آن گرفته است.

وزارت اطلاعات از افرادی که ممکن است مورد سوء استفاده این شخص قرار گرفته باشند دعوت کرده که شکایتهای خود را به شعبه دوم بازپرسی ویژه ‌امنیت در دادسرای تهران تسلیم کنند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.