ایدز در ایران: 'من از سرزمینی می آیم که ...

ایدز در ایران: 'من از سرزمینی می آیم که ...

مسئولان وزارت بهداشت ایران گفته اند که بودجه ایدز در بخش مدیریت بیماری های این وزارتخانه چهار برابر شده است.
.

هر چند که اعلام نشده افزایش بودجه در چه بخشهایی هزینه خواهد شد، "مهدی گویا"، مدیر مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت، گفته است که شناسایی بیماران مبتلا به ایدز یکی از اولویت های این سازمان خواهد بود. در حال حاضر این سازمان، تنها می تواند یک ششم بیماران مبتلا به ویروس اچ آی وی (عامل بیماری ایدز) را شناسایی کند.

گفته می شود جمعیت بیماران مبتلا به ایدز در جهان به چهل میلیون نفر می رسد اما هنوز آمار دقیقی از مبتلایان به این بیماری در بسیاری از کشور ها، از جمله ایران، وجود ندارد.

مسئولان بهداشت ایران می گویند تعداد بیماران مبتلا به ایدز در این کشور بسیار بیشتر از موارد شناسایی شده است و ظاهرا این وزارتخانه در نظر دارد به طور جدی تری به این بیماری بپردازد.

دکتر آرش علایی، از فعالین مبارزه با ایدز در ایران، افزایش بودجه را دلیل کاستی آن در سالهای گذشته می داند. او مشکل کنترل بیماری ایدز در ایران را فراتر از بودجه می داند: "سیستم درمانی در ایران ضعف هایی داشته است: این که مشکلات موجود را بررسی و به صورت گزارشی مستقل ارائه کند تا روشن شود که آیا نقاط ضعفی که در برنامه سالیانه وجود دارد از کمبود بودجه بوده و اگر این طور است این کمبود چقدر است؛ یا اینکه مشکل فراتر از مسئله بودجه است و باید به مشکلات دیگری پرداخته شود."

کارشناسان می گویند با این که امکان شناسایی تمامی مبتلایان به ایدز ممکن نیست اما شناسایی تعداد بیشتری از آنها می تواند شاخصی از پیشرفت برنامه های پیشگیرانه ایدز باشد.

آرش علایی در این مورد می گوید: "اگر برنامه ریزی مشخص و مدونی داشته باشیم، می توانیم سال به سال گزارش دهیم تا تعداد افرادی که از بیماری خود اطلاع ندارند، بتدریج کمتر شود و به تعداد افرادی که به مراقبت های درمانی دسترسی پیدا می کنند، افزوده شود."

سازمان های غیر دولتی یا "ان جی او"های (NGOs)، فعال در زمینه مبارزه با ایدز، نقشی اساسی در شناسایی بیماران ایفا می کنند. بسیاری از این سازمان ها با تشکیل شبکه هایی برای ردیابی معتادان تزریقی و گروه های پر خطر جنسی، مبتلایان به ایدز را ردیابی می کنند.

  آزمایش تنها راهی است که می توان فهمید آلوده به ویروس اچ آی وی (HIV) هستی یا نه. من هم آزمایش دادم و جواب مثبت بود. من ایدز داشتم
 
محمد، مبتلا به ایدز

"محمد"، یک بیمار مبتلا به ایدز است: " من یک معتاد تزریقی بودم. وقتی آمدم به انجمن معتادان گمنام و ترک کردم، پیگیر مسائلم شدم. آزمایش تنها راهی است که می توان فهمید آلوده به ویروس اچ آی وی (HIV) هستی یا نه. من هم آزمایش دادم و جواب مثبت بود. من ایدز داشتم."

با این حال این سازمان ها باید توسعه یابند چرا که فعالیت های کنونی آنها متناسب با نیازهای اجتماعی نیست.

دکتر علایی در این ارتباط می گوید: "اگر فعالیت سازمان های غیر دولتی را در مبارزه با ایدز در ایران بررسی کنیم، می بینیم که در بسیاری از استان ها و شهرستان ها خیلی ضعف داریم و شاید اصلا انجمن های غیر دولتی وجود نداشته باشند که بتوانند به برنامه کنترل ایدز بپردازند."

با این حال، مهم این است که سازمان ها و بیماران با آگاهی از خطرات این بیماری در حفظ مبتلایان و جامعه بکوشند که این امر از طریق آموزش میسر است.

محمد می گوید: "من مجاز نیستم به کسی خسارت بزنم. تا به امروز مسائلم را رعایت کرده ام و در کلاسهای آموزشی شرکت کرده ام. سعی کرده ام که روحیه بالایی داشته باشم برای خودم و دیگر دوستانم که آنها هم ببینند تنها نیستند و مثل ما زیاد است. من از سرزمینی می آیم که چهل میلیون نفر جمعیت دارد (شمار مبتلایان به ایدز در جهان.) چهل میلیون... من هم یک نفر از این چهل میلیون......."

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.