طرح کاهش تعطیلات در ایران

طرح کاهش تعطیلات در ایران

وزارت کشور ایران طرحی به دولت این کشور پیشنهاد کرده که با اجرای آن، دو روز از تعطیلات رسمی سالانه ایران کم می شود.
تعطیلات رسمی ایران 25 روز در سال است
تعطیلات رسمی ایران 25 روز در سال است

مصطفی پور محمدی، وزیر کشور ایران طی نامه ای این طرح را به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور این کشور پیشنهاد کرده که طبق آن، پنج روز از تعطیلات مذهبی و انقلابی کم می شود و سه روز به تعطیلات اضافه می شود.

در این طرح، تعطیلات روزهای اربعین امام سوم شعیان، 12 فروردین، سالگرد همه پرسی جمهوری اسلامی، 15 خرداد، سالگرد دستگیری آیت الله خمینی رهبر سابق جمهوری اسلامی در سال 1342 و شهادت امام جعفر صادق بنیاد گذار مذهب شعیه جعفری از فهرست تعطیلات رسمی حذف می شود و به جای آن، روز تولد حضرت فاطمه دختر پیامبر اسلام و همسر امام اول شیعیان، پنجم فروردین و یک روز پس از عید فطر، به تعطیلات اضافه می شود.

در این طرح، یک روز به تعطیلات رسمی نوروز و یک روز هم به تعطیلی عید فطر اضافه شده است.

در این طرح همچنین پیش بینی شده مراکز آموزشی در نیمه سال به مدت یک هفته تعطیلات زمستانی داشته باشند.

طرح حذف تعطیلی شهادت امام رضا و امام جعفر صادق و اربعین حسینی در طرح دیگری که دو سال پیش نمایندگان مجلس ارائه کرده بودند نیز وجود داشت.

در آن طرح پنج روز از تعطیلات رسمی حذف و به جای آن پیشنهاد شده بود یک روز به تعطیلات عید فطر اضافه شود. این طرح با مخالفت برخی رهبران دینی مواجه و از دستور کار نمایندگان خارج شد.

 در این طرح تازه دولت یک روز به تعطیلات رسمی نوروز و یک روز هم به تعطیلی عید فطر اضافه شده است
 

پیش از آن نیز نمایندگان مجلس پنجم در اواسط دهه 1370 درصدد بودند تعطیلی 29 اسفند، سالروز ملی شدن صنعت نفت را حذف کنند که به دلیل مخالفت های گسترده، از دستور کار حذف شد.

پیشتاز تعطیلات

بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس ایران، تعطیلات رسمی در قبل از انقلاب در سال 1357 تنها 16 روز بود که 11 روز تعطیل مذهبی و پنج روز تعطیلی ملی بود اما پس از انقلاب، تعطیلات در ایران از 16 روز به 25 روز افزایش یافته است.

شمار روزهای تعطیل در ایران بالاتر از بسیاری از کشورهای جهان است.

مجموع تعطیلات ایران با در نظر گرفتن تعطیلی جمعه ها، 137 روز در سال است در حالی که به گفته کارشناسان میانگین تعطیلی در دنیا 110 روز است.

تعطیلات در ایران ماهیت مذهبی، ملی و و انقلابی دارد که هر کدام از آنها مدافعانی دارند و به محض تصمیم به حذف یکی از روزهای تعطیلی، هواداران آن روز شروع به مخالفت می کنند.

سال گذشته بعد از پایان ماه رمضان به محض اعلام عید فطر که مصادف با روز سه شنبه بود، دولت محمود احمدی نژاد اعلام کرد که ار روز عید فطر تا پایان هفته تعطیل است.

این تصمیم دولت واکنش منفی تعدادی از نمایندگان مجلس را به دنبال داشت اما دولت اعلام کرد با ارائه طرحی، تعطیلات را ساماندهی خواهد کرد.

به نظر می رسد طرح پیشنهادی وزارت کشور ادامه همان طرح های گذشته برای کاهش تعطیلات است اما این احتمال وجود دارد که این طرح نیز به سرنوشت بقیه طرح های کاهش تعطیلات در یک دهه گذشته دچار شود.

 
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.