عبادی می تواند وکیل هاله اسفندیاری باشد

عبادی می تواند وکیل هاله اسفندیاری باشد

علیرضا جمشیدی، سخنگوی قوه قضائیه ایران گفته است که شیرین عبادی می تواند وکالت هاله اسفندیاری را به عهده بگیرد.
هاله اسفندیاری
اتهام خانم اسفندیاری اقدام علیه امنیت ملی اعلام شده است

بنابر گزارش ها، خانم عبادی پیشتر گفته بود که امکان دسترسی به خانم اسفندیاری برای وی فراهم نیست.

سخنگوی قوه قضائیه ایران همچنین گفته است که تحقیقات مقدماتی از چند آمریکایی ایرانی الاصل که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در ایران تحت بازداشت یا تحت نظر هستند، به زودی پایان خواهد یافت.

علیرضا جمشیدی گفت از جمله، تحقیقات مقدماتی از هاله اسفندیاری تا چند روز آینده پایان می یابد و نتیجه این تحقیقات تا هفته آینده اعلام می شود.

وی همچنین از احتمال تغییر قرار بازداشت خانم اسفندیاری در صورت تشخیص قاضی رسیدگی کننده به پرونده خبر داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، سخنگوی قوه قضائیه ایران گفت: تا هفته آینده باید منتظر گزارش قاضی رسیدگی کننده به این پرونده بود و قاضی در این گزارش نظرش را در مورد مجرمیت یا برائت وی اعلام می کند و این نظر منجر به آزادی و یا کیفرخواست خواهد شد.

علاوه بر هاله اسفندیاری، سه ایرانی دیگر که تابعیت آمریکا را دارند نیز اخیرا از سوی نیروهای امنیتی ایران بازداشت شده یا تحت نظر قرار دارند و اتهام آنها اقدام علیه امنیت ملی اعلام شده است.

ایران طی این هفته رسما بازداشت علی شاکری را تایید کرد. علی شاکری در زمینه اخذ وامهای بانکی و امور ملکی در لس آنجلس فعال است و در عین حال عضو اتحاد جمهوریخواهان ایران و تشکیلاتی با عنوان ابتکار شهروندان برای صلح است که در دانشگاه کالیفرنیا تشکیل شده است.

محمد علی حسینی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست هفتگی خود با خبرنگاران، بازداشت علی شاکری از سوی نهادهای قضایی ایران را مورد تائید قرار داد اما درباره اتهام های وی توضیحی نداد. وی خاطرنشان کرد که دستگاه قضایی در مورد اتهام های آقای شاکری اظهار نظر می کند.

علاوه بر هاله اسفندیاری، سه ایرانی دیگر که تابعیت آمریکا را دارند نیز اخیرا از سوی نیروهای امنیتی ایران بازداشت شده یا تحت نظر قرار دارند. اتهام این افراد اقدام علیه امنیت ملی اعلام شده و ایران این هفته رسما با اعلام اعتراض خود به سازمان ملل متحد، آمریکا را به جاسوسی و خرابکاری در ایران متهم کرد

پیش از آقای شاکری نیز هاله اسفندیاری، پژوهشگر موسسه وودرو ویلسون در واشنگتن و کیان تاجبخش، پژوهشگر بنیاد آمریکایی سوروس بازداشت و رسما متهم به اقدام علیه امنیت ملی از طریق جاسوسی و انتقال اطلاعات به بیگانگان شده اند.

پرناز (نازی) عظیما، خبرنگار رادیو فردا (مستقر در جمهوری چک) نیز اگر چه در بازداشت به سر نمی برد اما ایران از خروج وی جلوگیری می کند.

دولت آمریکا و گروهها و افراد فعال در زمینه حقوق بشر خواستار آزادی افراد بازداشت شده در ایران شده اند اما دولت ایران این درخواستها را دخالت در امور داخلی خود خوانده و خاطر نشان ساخته که این افراد به عنوان شهروندان ایرانی، صرف نظر از تابعیت خارجی شان تحت پیگرد قرار گرفته و متهم به اقدام علیه امنیت ملی ایران هستند.

ایران این هفته رسما با اعلام اعتراض خود به سازمان ملل متحد، آمریکا را به جاسوسی و خرابکاری در ایران متهم کرد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.