خواص ضدسرطانی گوجه فرنگی

خواص ضدسرطانی گوجه فرنگی

تاکنون تصور می شد که تنها یکی از این عناصر شیمیایی به نام لایسوپین (lycopene)، دارای خواص ضدسرطانی است.

اما محققان دانشگاه های ایالتی ایلینویز و اوهایو پی برده اند که عناصر شیمیایی دیگری در گوجه فرنگی وجود دارد که بر تاثیر لایسوپین می افزاید.

این مطالعه که نتایج آن در نشریه موسسه ملی سرطان آمریکا چاپ شده، نتیجه گیری کرده است که قرص های مکمل لایسوپین تاثیر محدودی در مبارزه با سرطان دارند.

پروفسور جان اردمن، محقق اصلی مطالعه، گفت: "در گذشته معلوم نبود که آیا لایسوپین به تنهایی نقش محافظتی دارد یا خیر. اما مطالعه ما اکنون نشان می دهد که لایسوپین تنها یکی از عوامل دخیل در کاهش خطر سرطان پروستات است."

وی افزود: "این مطالعه همچنین حاکیست که مصرف قرص های مکمل لایسوپین به اندازه مصرف گوجه فرنگی موثر نیست. به اعتقاد ما مردم باید محصولات گوجه فرنگی را مثلا در سالاد، آب گوجه فرنگی و حتی در پیتزا مصرف کنند."

پژوهشگران موش های آزمایشگاهی را ابتدا در معرض ماده ای که باعث سرطان پروستات می شود قرار دادند، و سپس آنها را با پودر خالص گوجه فرنگی، لایسوپین خالص یا سایر موادی که اصلا حاوی لایسوپین نبود تغذیه کردند.

در پایان مطالعه 80 درصد موش های گروه سوم (تغذیه با موادی فاقدلایسوپین)، 72 درصد موش های گروه دوم (تغذیه با لایسوپین خالص) و 62 درصد موش های گروه اول (تغذیه با گوجه فرنگی) در اثر سرطان پروستان تلف شدند.

محققان همچنین دریافتند که محدود کردن میزان تغذیه موش ها، قطع نظر از نوع غذایی که مصرف می کنند، از خطر ابتلای آنها به سرطان پروستات می کاهد.

سایر مطالعات نشان داده بود که میزان بالای لایسوپین در خون، به کاهش خطر سرطان پروستات مرتبط است.

لایسوپین، ماده ای که گوجه فرنگی را قرمز می کند، در از میان بردن ذرات معروف به رادیکال های آزاد که می تواند به بافت های بدن آسیب برساند، موثر است.

اما دکتر استیون کلینتون، که او نیز در این مطالعه شرکت داشته است، گفت: "یافته های ما به قوت نشان می دهد که خطر عادات بد غذایی را نمی توان به وسیله یک قرص خنثی کرد."

"نباید برای مشکلات پیچیده انتظار راه حل های ساده داشته باشیم. باید در انتخاب غذاهای سالم، ورزش و مراقبت از وزن بدن بیشتر دقت کنیم."

 

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.