شمخانی تهدید کشورهای خلیج فارس را تکذیب کرد

شمخانی تهدید کشورهای خلیج فارس را تکذیب کرد

وزیر دفاع سابق ایران گزارش های انتشار یافته در نشریات خارجی در مورد تهدید نظامی این کشور علیه کشورهای حاشیه خلیج فارس را تکذیب کرده است.
علی شمخانی
شمخانی مطالب انتشار یافته به نقل از وی را هجمه تبلیغاتی و به نفع آمریکا توصیف کرده است

روز دوشنبه، 11 ژوئن، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - از قول علی شمخانی، وزیر دفاع در دولت محمد خاتمی، رییس جمهوری سابق ایران، گفته های منتسب به وی در این مورد را تکذیب کرد که در صورت حمله آمریکا به ایران، جمهوری اسلامی کشورهای حوزه خلیج فارس را هدف حمله قرار خواهد داد.

به نوشته ایرنا، آقای شمخانی در گفتگو با شبکه خبری العربیه انجام هر نوع مصاحبه ای با هفته نامه بریتانیایی ساندی تایمز را تکذیب کرده و گفته است "هر آنچه در این روزنامه آورده شده تماما دروغ و کذب است."

هفته نامه ساندی تایمز در شماره روز یکشنبه، 10 ژوئن، گزارشی را تحت عنوان "تهدید ایران به حمله غافلگیرانه به خلیج (فارس) در صورت حمله آمریکا به تاسیسات هسته ای" حاوی بخش هایی از مصاحبه علی شمخانی با نشریه آمریکایی دیفنس نیوز (اخبار دفاعی) منتشر کرد.

خبر انجام این مصاحبه و بخش هایی از آن در شماره روز دوشنبه روزنامه شرق چاپ تهران نیز به نقل از خبرگزاری فارس انتشار یافته است.

مطلب ساندی تایمز به نقل از دیفنس نیوز
وزیر دفاع سابق ایران مطالب ساندی تایمز را تکذیب کرده است


به گزارش ایرنا، علی شمخانی، وزیر دفاع سابق و از مشاوران آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، گفته است که گزارش ساندی تایمز در حالی انتشار می یابد که ایالات متحده و اسرائیل رزمایش مشترکی را آغاز کرده اند.

وی انتشار این خبر را "یک هجمه تبلیغاتی و در جهت خدمت به منافع آمریکا" توصیف کرده است.

آقای شمخانی گفته است که کشورهای عربی منطقه دوستان واقعی جمهوری اسلامی هستند و افزوده "من از کشورهای عربی سئوال می کنم مگر ایران همواره با این کشورها توافقنامه های دفاع مشترک و عدم تجاوز به حریم یکدیگر امضا نکرده است؟"

علی شمخانی در دوران تصدی وزارت دفاع سفرهایی را به کشورهای عربی منطقه خلیج فارس انجام داد.

'تهدید کشورهای خلیج فارس'

هفته نامه ساندی تایمز در گزارش خود نوشت که علی شمخانی در مصاحبه با نشریه دیفنس نیوز هشدار داده است که در صورت حمله نظامی آمریکا به تاسیسات هسته ای ایران، کشورهای خلیج فارس که با ایالات متحده همکاری نظامی دارند هدف موشک های ایران قرار خواهند گرفت.

به نوشته این نشریه، قطر، بحرین و عمان میزبان پایگاه های نظامی و نیروهای آمریکایی و بریتانیایی هستند و هر نوع حمله ایران به این سه کشور، باعث خواهد شد که پای سایر کشورهای عضو شورای همکاری های خلیج فارس - عربستان سعودی، امارات عربی متحده و کویت - نیز به ماجرا کشیده شود.

گزارش دیفنس نیوز
اظهارات شمخانی درباره واکنش ایران به حمله آمریکا در دیفنس نیوز چاپ شده است


گزارش ساندی تایمز شامل بخشی از گزارش نشریه دیفنس نیوز درباره پی آمدهای حمله نظامی احتمالی آمریکا به تاسیسات هسته ای ایران است.

در گزارش دیفنس نیوز به نقل از مقامات ایرانی، که از آنان نام برده نشده، آمده است که در صورت چنین حمله ای، واکنش ایران شامل "جنگ تمام عیار منطقه ای" خواهد بود و "موشک های دوربرد به شکلی انبوه به سوی هدف هایی در کشورهای خلیج (فارس) و اسرائیل پرتاب خواهد شد."

دیفنس نیوز همچنین از قول آقای شمخانی نوشته است که هدف های ویژه شامل کشورهای خلیج فارس نیز می شود که حمله آمریکا را توجیه می کنند.

به نوشته این نشریه، آقای شمخانی توضیح داده است که اتهام برخی از کشورهای عربی خلیج فارس در مورد خطر زیست محیطی برنامه هسته ای ایران و اینکه این برنامه باعث آغاز مسابقه تسلیحات اتمی در منطقه می شود، "به آمریکا کمک می کند تا برای تهاجم احتمالی علیه ایران مشروعیت ایجاد کند."

در این گزارش از علی شمخانی نقل شده که گفته است جمهوری اسلامی مانع تحرکات آمریکا در بسیاری از بخش های منطقه شده و این باعث افزایش نفوذ ایران به خصوص در افغانستان، عراق، لبنان و سرزمین های اشغالی فلسطینی شده است.

دیفنس نیوز در بخش دیگری از گزارش خود به نقل از یک مقام جمهوری اسلامی - که از وی نام نبرده - می نویسد که در صورت حمله آمریکا به ایران، این کشور به فعالان القاعده و سایر گروه های تندرو اسلامگرا در افغانستان امکان خواهد داد تا به اقدامات تروریستی در تمامی کشورهای خاورمیانه دست بزنند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.