شرط ایران برای برگزاری دور دوم مذاکرات با امریکا درباره عراق

شرط ایران برای برگزاری دور دوم مذاکرات با امریکا درباره عراق

ایران روز یکشنبه اعلام کرد آماده است تا چشم اندازه دور جدید مذاکره با امریکا را درباره اوضاع عراق، با نگاهی مثبت مورد توجه قرار دهد مشروط بر آنکه بغداد بر این باور باشد که چنین مذاکراتی ضرورت دارد.

منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران گفت: در صورتی که دولت نوری المالکی (نخست وزیر عراق) و مقامات عراقی بر تداوم مذاکرات تاکید کنند، آنگاه ما به این موضوع با رویکردی مثبت خواهیم نگریست.

متکی این مطلب را پس از ملاقات و گفتگو با " برهم صالح" معاون نخست وزیر عراق که یکشنبه شب برای دیداری کوتاه وارد تهران شد، عنوان کرد.

سفیران امریکا و ایران در عراق دو هفته پیش درباره اوضاع امنیتی این کشور با یکدیگر بحث و تبادل نظر کردند.

به نظر می رسد مذاکرات حسن کاظمی قمی سفیر ایران و " رایان کروکر" سفیر امریکا در عراق هیچ گونه پیشرفت قابل توجهی درپی نداشت. طرف امریکایی تاکید کرد به طرف ایرانی در این مذاکرات تاکید شد که از دامن زدن به آشوب و خشونت در عراق خودداری ورزد.

این گزارش در ادامه می افزاید هیچ تعهد روشنی برای ادامه این گفتگوها وجود نداشت. تهران قبلا اعلام کرده است تنها در صورتی مذاکرات بیشتر با امریکا را مورد توجه قرار خواهد داد که واشنگتن نشان دهد برای کمک به حل بحران عراق آماده است و سیاست های خود را تغییر دهد.

ایران اتهامات امریکا را مبنی بر کمک به شبه نظامیان شیعه عراقی و دخالت داشتن در حملات علیه نظامیان امریکایی در عراق را به شدت رد کرده است و اعلام کرده است که خروج نظامیان امریکایی از عراق بهترین راه حل احیای امنیت در این کشور است .

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.