توافق ایران و عراق بر سر مرزهای آبی

توافق ایران و عراق بر سر مرزهای آبی و اصلاح مسیر رودخانه اروند

هیاتی از این وزارتخانه در مذاکره به طرف ایرانی به توافق رسید که دو کشور درباره مرزهای ابی و تصحیح مسیر رودخانه اروند مذاکره کنند.

وزارت امور خارجه عراق اعلام کرد این کشور و جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند درباره تصحیح مسیر رودخانه اروند به توافق رسیده اند.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری «انتخاب» از بغداد، هیاتی از این وزارتخانه در مذاکره به طرف ایرانی به توافق رسید که دو کشور درباره مرزهای ابی و تصحیح مسیر رودخانه اروند مذاکره کنند.


در بیانیه وزارت امور خراجه عراق امده است که هیات عراقی در تهران با منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران دیدار کرده و با وی برسر اقدام سریع به منظور حل مشکل مسیر رودخانه ای در جنوب دو کشور به توافق رسیدند.

وزارت خارجه عراق همچنین توضیح داد هیات عراقی در ایران اعلام کرده مسیر کنونی رودخانه اروند به سبب اهمال و رسوبات نسبت به گذشته تغییر کرده است و این مسئله به منحرف شدن مسیر این رودخانه به داخل خاک عراق منجر شده است.


در بیانیه مذکور به نقل از منوچهر متکی گفته شده که رودخانه اروند برای هردو کشور بسیار مهم است و وی اخیرا اقدام به بازدید میدانی در سواحل این رودخانه کرده و شاهد انحراف مسیر رودخانه به داخل خاک عراق بوده به گونه ای که در برخی از مناطق حتی مسیر رودخانه کاملا به داخل خاک عراق منحرف شده و این مسئله زیان های زیادی را به عراق و مساحت زیادی از زمین های این کشور وارد کرده است.

براساس این بیانیه ،‌متکی همچنین افزوده است این مسئله نیازمند اقدام سریع و مشترک دو کشور برای برطرف کردن این زیان ها و بازگرداندن رودخانه به مسیر اصلی خود است و به همین منظور باید کمیته مشترکی به سرعت در این زمینه عمل کند.

دولت عراق تا چند روز دیگر نمایندگان خود را برای عضویت در کمیته مشترک معرفی خواهد کرد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.