حمله راکتی به محل سخنرانی حامد کرزی

حمله راکتی به محل سخنرانی حامد کرزی

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان، از حمله راکتی طالبان در ولایت غزنی جان سالم بدر برده است.
حامد کرزی
آقای کرزی پیش از این هم از دو سوء قصد جان سالم برده است

مقامات دولتی می گویند چند راکت به محل سخنرانی آقای کرزی در ولایت غزنی برخورد کرد، اما به رئیس جمهور افغانستان آسیبی نرسید.

برخی از حاضران در مراسم سخنرانی آقای کرزی، با شنیدن صدای برخورد راکتها، دستپاچه و هراسان شدند، اما او با آرامش به سخنرانی خود ادامه داد.

مقامات می گویند آقای کرزی در حال دیدار رسمی از ولایت غزنی بوده است.

او در هنگام برخورد راکتها، در حال سخنرانی برای شماری از بزرگان و اهالی ولسوالی اندر ولایت غزنی بود.

راکتها، به فاصله چندصد متری محل سخنرانی رئیس جمهور افغانستان برخورد کرد.

به گفته برخی خبرنگاران محلی، آقای کرزی در هنگام برخورد راکتها، اندکی مکث کرد و از مردم خواست تا آرام باشند و سر جای خود بنشینند.

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان، پیش از این از دو سوء قصد دیگر در ولایتهای قندهار و پکتیا جان سالم برده است.

هنوز گزارشی از تلفات احتمالی حملات راکتی به ولسوالی اندر ولایت غزنی، منتشر نشده است.

'فرزندان افغان نیستند'

چرا؟
حامد کرزی
 شنیده ام که اکثر مکاتب در ولسوالی اندر بسته است و فعالیت ندارد. این مکاتب را چه کسی بسته است؟ چرا را در تمام جهان اسلام تنها مکاتب در افغانستان بسته می شود؟ چرا در پاکستان و یا چرا در ایران و کشور های عربی کسی مکاتب را مسدود نمی کند؟ چرا فقط در مقابل تعلیم مردم افغانستان دشمنی صورت می گیرد
 
حامد کرزی

آقای کرزی در سخنرانی خود در جمع مردم ولسوالی اندر، در حال انتقاد از عاملان نا امنی در کشورش بود که محل سخنرانی اش، هدف حملات راکتی قرار گرفت.

رئیس جمهور افغانستان، نا آرامی های این کشور، به ویژه آتش زدن مکاتب و کشتن معلمان و پزشکان را، کار کسانی دانست که "با تاریخ و عزت افغانستان خصومت دارند".

به گزارش دفتر مطبوعاتی رئیس جمهور افغانستان، آقای کرزی در سخنان خود گفت: "اطمینان داشته باشید کسانی که این اعمال را انجام می دهند، افغان و فرزند افغانستان نیستند".

این در حالی است که آقای کرزی، قبلا زمانی که طالبان را به ترک مخاصمه و پذیرش طرح آشتی جویانه دولت خود فرا می خواند، گفت که به جز صد و پنجاه نفر، بقیه کسانی که در صفوف طالبان حضور دارند، "فرزندان این ملت" هستند و می توانند سلاح خود را کنار بگذارند و به زندگی عادی باز گردند.

از آن زمان، مقامات افغان و نیروهای خارجی مستقر در افغانستان، از کشتن هزاران تن از شورشیان طالبان در حملات مختلف خبر داده اند، اما نا امنی های منسوب به این گروه، همچنان ادامه دارد و در این اواخر شدت یافته است.

آقای کرزی با اشاره به بسته شدن مکابت در اثر حملات شورشیان گفت: "شنیده ام که اکثر مکاتب در ولسوالی اندر بسته است و فعالیت ندارد. این مکاتب را چه کسی بسته است؟ چرا را در تمام جهان اسلام تنها مکاتب در افغانستان بسته می شود؟ چرا در پاکستان و یا چرا در ایران و کشور های عربی کسی مکاتب را مسدود نمی کند؟ چرا فقط در مقابل تعلیم مردم افغانستان دشمنی صورت می گیرد؟"

رئیس جمهور افغانستان پس از طرح این پرسشها گفت: "علت آن واضح است، دشمنان می دانند که اگر شما را از فرا گرفتن تعلیم بازداشتند، شما محتاج باقی می مانید و محتاج بودن باعث غلامی است".

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.