تائید بازداشت علی شاکری توسط ایران

تائید بازداشت علی شاکری توسط ایران

ایران روز یکشنبه، 20 خرداد رسما بازداشت علی شاکری، ایرانی تبعه آمریکا را تائید کرد.
علی شاکری
دستگاه قضایی ایران هنوز به صورت رسمی در مورد علت بازداشت آقای شاکری اظهارنظری نکرده است

محمد علی حسینی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست هفتگی خود با خبرنگاران، بازداشت علی شاکری از سوی نهادهای قضایی ایران را مورد تائید قرار داد اما درباره اتهام های وی توضیحی نداد. وی خاطرنشان کرد که دستگاه قضایی در مورد اتهام های آقای شاکری اظهار نظر می کند.

دستگاه قضایی ایران هنوز به صورت رسمی در مورد علت بازداشت آقای شاکری اظهارنظری نکرده اما برخی منابع خبری جناح تندرو در ایران، اتهاماتی از قبیل جاسوسی را به وی نسبت داده اند.

علی شاکری در زمینه اخذ وامهای بانکی و امور ملکی در لس آنجلس فعال است و در عین حال عضو اتحاد جمهوریخواهان ایران و تشکیلاتی با عنوان ابتکار شهروندان برای صلح است که در دانشگاه کالیفرنیا تشکیل شده است.

علی شاکری سومین ایرانی تبعه آمریکا است که طی ماه های اخیر از سوی نیروهای امنیتی ایران بازداشت می شود. پیش از این هاله اسفندیاری، پژوهشگر موسسه وودرو ویلسون در واشنگتن و کیان تاجبخش، پژوهشگر بنیاد سوروس بازداشت و رسما متهم به اقدام علیه امنیت ملی از طریق جاسوسی و انتقال اطلاعات به بیگانگان شده اند.

پرناز (نازی) عظیما، خبرنگار رادیو فردا (مستقر در جمهوری چک) نیز اگر چه در بازداشت به سر نمی برد اما ایران از خروج وی جلوگیری می کند.

پیش از این معاون دادستان تهران گفته بود که اتهام پرناز (نازی) عظیما که وی نیز تحت پیگرد قرار گرفته، همکاری با رادیو فردا است که وی از آن با عنوان رادیوی ضدانقلابی نام برده است. پرونده‌ خانم عظیما به گفته مقام های ایرانی مراحل تحقیق را سپری کرده و آماده ارسال به دادگاه است.

دولت آمریکا و گروهها و افراد فعال در زمینه حقوق بشر خواستار آزادی افراد بازداشت شده در ایران شده اند اما دولت ایران این درخواستها را دخالت در امورداخلی خود خوانده و خاطر نشان ساخته که این افراد به عنوان شهروندان ایرانی، صرف نظر از تابعیت خارجی شان تحت پیگرد قرار گرفته و متهم به اقدام علیه امنیت ملی ایران هستند.

ایران روز شنبه 19 خرداد، رسما با اعلام اعتراض خود به سازمان ملل متحد آمریکا را به جاسوسی و خرابکاری در ایران متهم کرده است.

وزارت خارجه ایران اعلام کرده که در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد، نسبت به اقدامات آمریکا در ایران که به گفته مقامات ایرانی خصمانه است، شدیدا اعتراض کرده است.

در این نامه ادعا شده که دولت امریکا با راه اندازی شبکه جاسوسی و اعزام عوامل خود به داخل ایران در تلاش برای اعمال تروریستی و تخریب موسسات جمهوری اسلامی از طریق شیوه‌های مختلف است.

سخنگوی وزارت خارجه یاران در نشست خود گفته است که دولت جمهوری اسلامی اظهارات متفاوت مقام های آمریکایی در مورد "بی ثبات سازی" و "براندازی نرم" در ایران را دنبال می کند و در ملاقات با سفیر سوئیس در ایران که حافظ منافع آمریکا در ایران به شمار می رود، یادداشتی در این مورد به آنها تحویل داده است.

آقای حسینی گفته است که "اگر اظهارنظرهای مقام های آمریکایی صحت دارد باید اصلاح شود و اگر صحت ندارد، باید جلوی آن گرفته شود."

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.