استفاده از کارت بنزین دیگران مجاز است

استفاده از کارت بنزین دیگران مجاز است

استفاده از کارت هوشمند برای سوختگیری بنزین از نیمه شب روز جمعه 18 خرداد اجباری شده، اما بنابر تصمیم وزارت نفت، صاحبان خودروها مجازند تا پیش از سهمیه بندی بنزین، از کارت هوشمند دیگران برای سوختگیری استفاده کنند.
پمپ بنزین
سرنوشت سهمیه بندی بنزین که قرار بود اول خرداد آغاز شود، همچنان مبهم است

روزنامه دولتی ایران به نقل از محمد رضا نعمت زاده معاون وزیر نفت در امور پخش و پالایش فراورده های نفتی نوشته است: "صاحبان خودروها و موتورسیکلت ها تا زمانی که کارت ها به طور کامل توزیع نشده و سهمیه بندی بنزین هم اجرایی نشده است می توانند از کارت دوستان، آشنایان و یا خودروهای دیگر متعلق به خود هم استفاده کنند و ممنوعیتی در این مورد وجود ندارد."

بر اساس آخرین گزارش ها، هنوز یک میلیون کارت هوشمند بنزین تحویل صاحبان خودروها نشده و برخی صاحبان خودروها بین دفاتر پستی و مراکز نیروی انتظامی سرگردان هستند.

به گفته آقای نعمت زاده، طرح جدیدی از سوی وزارت نفت تهیه شده که از امروز در دفاتر پستی اجرا می شود و مشکل کسانی که نتوانسته اند کارت هوشمند خود را از پست تحویل بگیرند، حل می شود.

آقای نعمت زاده اضافه کرده که با اجرای این طرح، صاحبان خودروها و موتور سیکلت ها با پر کردن فرمی، می توانند کارت هوشمند صادر شده خود را از طریق پست دریافت کنند.

سهمیه بنزین

 صاحبان خودروها و موتورسیکلت ها تا پیش از سهمیه بندی بنزین می توانند از کارت هوشمند بنزین دوستان، آشنایان و یا خودروهای دیگر خود استفاده کنند
 
محمد رضا نعمت زاده، معاون وزیر نفت

برنامه سهمیه بندی بنزین که قرار بود از اول خرداد ماه آغاز شود برای چندمین بار به تاخیر افتاده و مشخص نیست سهمیه بندی چه زمانی آغاز می شود.

دولت پیش بینی کرده که سهمیه بندی بنزین پیش از شروع تابستان آغاز شود اما هنوز میزان سهمیه ها مشخص نیست و صاحبان خودروها نمی دانند چه مقدار سوخت به عنوان سهمیه دریافت خواهند کرد.

برخی رسانه ها سهمیه خودروهای شخصی را سه تا چهار لیتر و سهمیه خوروهای عمومی مثل تاکسی را 15 تا 20 لیتر در روز اعلام کرده اند.

در قانون بودجه اشاره ای به عرضه بنزین خارج از سهمیه و به قیمت آزاد نشده و دولت می تواند در اینباره تصمیم بگیرد.

بر اساس آخرین برآوردهای وزارت نفت ایران، قیمت هر لیتر بنزین وارداتی در حال حاضر حدود 400 تومان است.

برخی کارشناسان بر این باورند که دولت در عرضه بنزین به قیمت هر لیتر 400 تومان به دلیل احتمال افزایش تورم و برخی پیامدهای اجتماعی تردید دارد.

در قانون بودجه سال 1386 قیمت هر لیتر بنزین 100تومان در نظر گرفته شده و دولت موظف شده است از اول خرداد سهمیه بندی را اجرا کند.

اما به دلیل بروز مشکلاتی در توزیع کارت هوشمند و نگرانی از پیامدهای اجتماعی و اقتصادی، اجرای سهمیه بندی به تاخیر افتاد و تنها قیمت بنزین از 80 تومان به 100 تومان افزایش یافت.

دولت استفاده از کارت هوشمند را برای سوختگیری اجباری کرده و به نظر می رسد در صورت موفقیت آمیز بودن آن، برنامه سهمیه بندی را به اجرا بگذارد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.