ارتباطات روزمره نیروی دریایی ایران و آمریکا

ارتباطات روزمره نیروی دریایی ایران و آمریکا

نیروهای ایرانی و آمریکایی حاضر در خلیج فارس برای جلوگیری از برخورد های اتفاقی با هم ارتباط نزدیک دارند.Go to fullsize image

 به گزارش الف، واشینگتن پست در گزارشی از روی عرشه ناو نیمیتز به تشریح چگونگی تعامل نیروهای نظامی ایران و آمریکا در منطقه پرداخته است.

خبرنگار واشینگتن پست می نویسد، با وجود تقابل موجود میان ایران و آمریکا، فرماندهان نیروهای دریایی دو کشور در خلیج فارس به منظور جلوگیری از تبدیل یک اتفاق کوچک به درگیری نظامی، ارتباط خود را با هم حفظ می کنند.

بنابراین گزارش و به گفته تری بلیک، فرمانده گروه کشتی های تهاجمی نیمیتز، بیشتر این گفتگوها با استفاده از دستگاه های رادیویی و شبکه استاندارد ارتباطی بین المللی صورت می گیرد. او می گوید گفتگوهای دیگری هم با خلبانان ایران و از طریق شبکه های ارتباطات هوایی صورت می گیرد.

کاپیتان مایکل منازیر می گوید، گفتگوها اغلب از طرف نیروهای ایرانی آغاز می شود که با لهجه ای انگلیسی اظهار می دارند؛ ایران هواپیما یا کشتی های خارجی را در منطقه شناسایی کرده است و می خواهد از هدف آنها آگاه شود.

این کاپیتان آمریکایی می گوید، جملات ایرانی ها معمولا با این عبارات شروع می شود:
"کشتی واقع در فلان عرض و طول جغرافیایی! این یک کشتی ایرانی است. شما کیستی؟ جهت حرکت و سرعتتان چیست؟"

ما هم می گوییم:
"کشتی ایرانی! این کشتی جنگی شماره 68 ائتلاف است. جهت حرکت ما سه-صفر-صفر و سرعت ما 15 گره دریایی است. ما در آبهای بین المللی هستیم".

بیشتر این گفتگوها مختصر و همانند گفتگوهای تجاری است و در جریان این گفتگوها اطلاعات کمی رد و بدل می شود.

گزارش واشینگتن پست ادامه می دهد، اما تمام این مواجهه ها دلپذیر نیست. ایرانی ها غالبا به منظور نظارت بر کشتی های آمریکایی، قایق ها و هواپیماهای شناسایی به سمت ما می فرستند و نیروی دریایی ایالات متحده نیز از پروازهای اف-/ای 18 ها برای اختلال در کار آنها استفاده می کنند.

کاپیتان آمریکایی می گوید "آنها کنجکاو هستند و می خواهند بدانند چه کسی در منطقه فعالیت می کند".


آمریکا هم اکنو دو ناو نیمیتز و استینس را در خلیج فارس دارد اما این فرمانده نیروی دریایی آمریکا معتقد است، "عملیات ما در افغانستان و عراق ما را به اینجا کشانده است و این مساله با موضوع ایران مرتبط نیست".

او می گوید "نگرانی ایرانی ها از حضور ناوهای آمریکایی در منطقه قابل درک است، همانطور که اگر کشتی های ایران در ماساچوست و کالیفرنیا بودند، ما هم نگران می شدیم". بلیک هم ادامه می دهد "این خط ساحلی آنهاست و ما به فضای آبی و دریایی ایران احترام می گذاریم، اما برای جلوگیری از سوء تفاهم،  به گفتگو نیاز داریم".

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.