امید به تولید سلول پایه با استفاده از پوست

امید به تولید سلول پایه با استفاده از پوست

تحقیقات موفق ژنتیکی بر موش آزمایشگاهی این امید را پدیده آورده که بتوان سلول های پایه جنینی را با استفاده از سلول های پوست تولید کرد.
سلول پایه
دانشمندان امیدوارند در آینده بتوانند با استفاده از سلول های پایه بسیاری از بیماری ها را درمان کنند

کشف دانشمندان ژاپنی و آمریکایی در این زمینه به عنوان یک پیشرفت عمده در تحقیقات سلول پایه مورد استقبال قرار گرفته است.

اگر امکان تکرار همین موفقیت در مورد انسان نیز وجود داشته باشد، نیاز به استفاده از جنین انسان برای تولید سلول های پایه که مساله ای به نهایت جنجال آفرین است از میان خواهد رفت.

سلول های پایه قابلیت بالقوه بدل شدن به انواع سلول های بدن را دارند و امید می رود در آینده به درمان طیف وسیعی از بیماری ها از طریق جایگزینی ارگان آسیب دیده با ارگانی که از سلول های پایه خود بیمار پرورش داده شده، منجر شود.

تا همین اواخر عمده ترین منبع تولید سلول پایه استخراج آن از جنین انسان تا قبل از رسیدن به هشت هفتگی بود، که به علت نابودی جنین در این فرآیند با مخالفت شدید برخی گروه ها روبروست.

در مطالعه تازه که نتایج آن در نشریه "نیچر" چاپ شده دانشمندان برای تولید سلول پایه از سلولی به نام "فیبروبلاست" که زیر پوست یافت می شود استفاده کردند.

آنها با دستکاری ژنتیکی این سلول موفق شدند آن را به وضعیت "جنینی" بازگردانند و سپس آن را به چند نوع سلول دیگر بدن موش تبدیل کنند.

یافته مشترک

آنچه این دستاورد را تقویت می کند این است که سه تیم مختلف پژوهشگران از موسسه وایتهد کمبریج در ایالت ماساچوست، موسسه سلول پایه هاروارد، و دانشگاه کیوتوی ژاپن با استفاده از یک تکنیک واحد به نتایجی دقیقا همانند رسیدند.

پروفسور رودلف جانیش، سرپرست تیم محققان موسسه وایتهد، گفت: "براساس کلیه معیارهای کاربردی ما، این سلول های دوباره برنامه ریزی شده، از سلول های پایه جنینی غیرقابل تشخیص هستند."

دکتر لایل آرمسترانگ، استاد بیولوژی رشته سلول پایه در دانشگاه نیوکاسل، این یافته را تحولی "ارزشمند و مهم" توصیف کرد.

با این حال وی گفت که این تکنیک برای آنکه در مورد انسان ایمن باشد باید ابتدا اصلاح شود، چرا که در آزمایش موش برای تبدیل سلول ها از یک "رترو ویروس" ها (که ویروس اچ آی وی نیز جزو آنهاست) استفاده شد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.