مرز ترکیه و عراق تا سه ماه بسته شد

مرز ترکیه و عراق تا سه ماه بسته شد

ارتش ترکیه مرز این کشور را با عراق بسته و تمرین نظامی تازه ای در نواحی هم مرز با عراق آغاز کرده است.
گذرگاه خابور در مرز عراق و ترکیه
پاسگاه مرزی خابور گذرگاه اصلی در مرز ترکیه و عراق است

این اقدام پس از آن صورت گرفت که گزارشهایی از ورود هزاران تن از نفرات نظامی ترکیه به کردستان عراق مخابره شد اما دولتهای ترکیه و عراق این گزارشها را تکذیب کردند.

ارتش ترکیه پیشتر هشدار داده بود که در تعقیب افراد مسلح حزب کارگران کرد (پ ک ک) که پی در پی دست به حملاتی به نظامیان ترک می زننند، اگر لازم بداند دست به عملیات نظامی در کردستان عراق می زند.

با اینکه نخست وزیر ترکیه پیشتر گفته بود که اگر ارتش بخواهد در کردستان عراق دست به مداخله بزند از چنین اقدامی حمایت خواهد کرد اما این بار پس از آنکه گزارش عملیات ارتش در شمال عراق مخابره شده، با تکذیب این خبر اعلام کرده که چنین عملیاتی باید با رأی مجلس انجام شود، مجلس که در تسلط حزب تحت رهبری اوست.

ترکیه در هفته های اخیر شاهد رویارویی کم سابقه ای میان ارتش و دولت این کشور است که بر سر انتخاب رئیس جمهور آینده ترکیه برپا شده است.

ارتش ترکیه بر استانهای کردنشین شرناق و حکاری (جوله مرگ) و استان سیرت که جمعیت آن عمدتاً از کردها و عربها تشکیل شده، محدودیت نظامی سه ماهه ای اعمال کرده که از نهم ژوئن آغاز می شود و طی این مدت، کلیه رفت و آمدها در این سه استان تحت کنترل ارتش قرار خواهد داشت و هیچ هواپیمای غیرنظامی حق پرواز بر فراز این سه استان را نخواهد داشت.

مرز ترکیه و عراق در محدوده استانهای شرناق و حکاری قرار دارد و آن گونه که ارتش ترکیه اعلام کرده، طی سه ماه گذرگاههای مرزی بسته خواهد شد و هیچ رفت و آمدی نباید میان عراق و ترکیه صورت گیرد.

این ممنوعیت می تواند تأثیر عمده ای بر اقتصاد کردستان عراق داشته باشد، چراکه بخش مهمی از درآمد دولت خودگردان کرد در شمال عراق را عوارض گمرکی حاصل از رفت و آمد کالا و مسافر میان ترکیه و عراق تشکیل می دهد و کردهای عراق نیز رفت و آمد و دادوستد زیادی با مناطق کردنشین ترکیه دارند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.