یک موتورسوار، تنها کشته گونو در هرمزگان

یک موتورسوار، تنها کشته گونو در هرمزگان

 توفان گونو با سرعت ‪ ۲۰۰‬کیلومتر در ساعت مناطق مختلف هرمزگان از جمله شهر بندرعباس را درنوردید و خسارت و خرابیهایی را برجای گذاشت .
به گفته مدیرکل مناطق محروم وحوادث غیرمترقبه استانداری هرمزگان این توفان که ساعت ‪ ۴۵‬و ‪ ۱۷‬دقیقه به بندرعباس رسید با گردوغبار شدید و رعد و برق و رگبار همراه بود.

یاسر حزباوی چهارشنبه شب در گفت‌وگو با ایرنا افزود: توفان یاد شده در مدت ‪ ۲۵‬دقیقه موجب قطع برخی درختان، وقوع چندین مورد آتش‌سوزی و صدمه به ترانسفورماتورهای برق و آب‌گرفتگی معابر وقطع برق تمامی نقاط شهر شد.

این مسئول همچنین از کشته‌شدن راکب یک‌دستگاه موتورسیکلت در شهر بندرعباس بر اثر وقوع توفان خبر داد.

حزباوی از ساکنین محلات ساحلی بندرعباس خواست حتی‌المقدور زمان برطرف شدن خطرات احتمالی به مناطق امن‌تر و مرتفع‌تر نقل مکان کنند.

این مسئول خاطرنشان کرد: مساجد، سالنهای ورزشی و امامزاده سیدمظفر بندرعباس از جمله مراکزی هستند که برای افراد در معرض خطر آماده شده‌است.

وی همچنین از اهالی جزایر قشم،لارک و هنگام و شهرجاسک خواست تابعدازظهر پنجشنبه از رفتن به دریا جدا خودداری کنند.

به‌گفته حزباوی توفان در شهر جاسک آبگرفتگی حدود ‪ ۴۰‬منزل مسکونی و قطع برق و آبگرفتگی معابر را موجب شده‌است.

در این حال کارشناس سازمان هواشناسی کشور گفت: مردم مناطق مسکونی چابهار، بندرجاسک و دیگر مناطق ساحلی خلیج فارس نگران افزایش شدت طوفان گونو نباشند.

حمید رضا اصغری در گفت‌وگو با فارس گفت: طوفان گونو اتفاقی طبیعی است که همه ساله بر روی اقیانوس هند تشکیل می شود و بدلیل شکل گیری اولیه در مالدیو به طوفان گونو شهرت دارد.

وی گفت: تفاوت طوفان گونو در سال جاری با طوفان‌های قبلی تغییر مسیر ناگهانی آن به‌‌سوی سواحل خلیج فارس است که از لحاظ نزدیک شدن به سواحل ایران در 100 سال گذشته سابقه نداشته است.

این کارشناس سازمان هواشناسی کشور افزود: سرعت مرکز این طوفان 250 کیلومتر در ساعت است که شب گذشته عمان را پشت سر گذاشت و با نزدیک شدن به سواحل ایران قدرت و سرعت آن کاهش یافت و پیش‌بینی می‌شود تا صبح پنجشنبه سرعت آن به پائین‌ترین سطح ممکن برسد.

وی با بیان اینکه مردم مناطق ساحلی ایران نگران طوفان گونو نباشند گفت: شرایط جوی اقیانوس هند امری طبیعی است و نباید این طوفان را با سونامی مقایسه کرد و چون این رویداد طبیعی امسال تغییر مسیر داده امری غیر طبیعی تصور می‌شود.

وی پیش‌بینی کرد: صبح پنجشنبه طوفان گونو با پشت سر گذاشتن تنگه هرمز به جزایر قشم، لار، هنگام، تنب کوچک و بزرگ و ابوموسی نزدیک می‌شود که به دلیل خاکی بودن زمین‌های این جزایر و رطوبت بالا از سرعت آن کاسته خواهد شد.

اصغری با اشاره به این‌که ارتفاع طوفان گونو در برخی مناطق به 15 متر رسیده بود افزود: این شرایط بدجوی در تماس با سواحل خاکی ایران انرژی خود را از دست داده و کاهش می‌یابد.
وی گفت: مردم مناطق چابهار و بندر جاسک نگران افزایش قدرت و سرعت طوفان گونو نباشند و بزودی این شرایط بدجوی پایان می‌یابد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.