جسد ملا دادالله تحویل طالبان شد

جسد ملا دادالله  تحویل طالبان شد

طالبان می گویند جسد ملا دادالله فرمانده ارشد خود را، در ازای رهایی سه گروگاه افغان، از مقامات دولتی افغانستان تحویل گرفته اند.
ملا دادالله فرمانده مقتول طالبان
دولت افغانستان اعلام کرده بود که جسد ملا دادالله از بیم حمله مخالفانش مخفیانه دفن شده است

یک سخنگوی شورشیان طالبان گفته جسد ملا داد الله فرمانده کشته شده طالبان به خانواده اش در شهر کهنه قندهار تحویل داده شده و دوباره در گورستانی در این شهر به خاک سپرده شده است.

او همچنین گفته است که طالبان سه گروگان خود را که کارمندان وزارت بهداشت افغانستان بودند، آزاد کرده و جسد کارمند دیگر را که دو روز پیش سر بریده بودند، به مقامات محلی در قندهار تحویل داده اند.

این کارمندان دولتی، از سه ماه پیش، زمانی که درحال اجرای برنامه واکسیناسیون فلج اطفال در جنوب افغانستان بودند، توسط شورشیان طالبان به گروگان گرفته شدند.

طالبان در ازای رهایی این افراد، خواهان تحویل گرفتن جسد ملا دادالله فرمانده مقتول خود شدند و برای این کار، مهلتی را تعیین کردند که روز دوشنبه این هفته به پایان رسید.

دولت افغانستان پذیرفت که در ازای آزادی گروگانهای افغان، جسد دادالله به طالبان تحویل داده شود.

برخی از سخنگویان طالبان، پیشتر اعلام کردند که با پایان مهلت تعیین شده در روز دوشنبه،، آنها یک تن از گروگانها را سربریده اند.

اعدام به خاطر 'تاخیر'

با وجود اینکه برخی از اعضای طالبان، خبر کشتن یک گروگان را رد کردند، اما پلیس در قندهار تایید می کند که شورشیان، دو روز پیش یک تن از گروگانها را سربریده اند.

طالبان دلیل سربریدن یکی از گروگان ها را تاخیر دولت در تحویل دهی جسد ملادادالله ذکر کرده اند.

اجمل نقشبندی
دولت افغانستان حاضر به معامله با طالبان برای آزادی اجمل نقشبندی نشد و طالبان او را سربریدند

این در حالی است که پیشتر وزارت داخله اعلام کرده بود جسد دادالله آماده تحویل به طالبان است و رئیس جمهور حامد کرزی هم با این کار موافقت کرده است.

دولت افغانستان ماه گذشته (27 ثور / اردیبهشت) اعلام کرد که جسد ملا دادالله را به طور مخفیانه در جنوب ولایت قندهار دفن کرده است.

ملا دادالله یکی از متهور ترین فرماندهان طالبان بود که با موارد زیادی از آدم ربایی ها، سربریدن ها و تجهیز بمب گذاران انتحاری در افغانستان ارتباط داشت.

این فرمانده ارشد گروه طالبان، روز 24 ثور در حمله مشترک نیروهای افغان و ناتو به خانه ای در ولسوالی سنگین ولایت همند کشته شد.

شورشیان طالبان قبلا تهدید کرده اند که اگر مقامات دولتی، جسد دادالله را به آنها تحویل دهند، چهار کامند ربوده شده وزارت صحت افغانستان که در گروگان طالبان هستند، کشته خواهند شد.

دولت افغانستان قبلا نیز با طالبان معامله کرده است. دو ماه پیش، پنج عضو ارشد گروه طالبان، از جمله ملا لطیف الله حکیمی سخنگوی ارشد این گروه، در ازای آزادی یک خبرنگار ربوده شده ایتالیایی، توسط دولت افغانستان از زندان آزاد شدند.

طالبان در نخستین ساعات گروگانگیری، راننده افغان خبرنگار را کشتند و اجمل نقشبندی، خبرنگار افغان را که به عنوان مترجم با خبرنگار ایتالیایی کار می کرد، در اسارت خود نگه داشتند.

دولت افغانستان برای آزادی آقای نقشبندی حاضر به معامله نشد، تا اینکه طالبان، او را سربریدند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.