خالد اسلامبولی یک خیابان تا دوستی مصر و ایران

خالد اسلامبولی یک خیابان تا دوستی مصر و ایران

دو هفته پس از اعلام آمادگی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران برای برقراری روابط با مصر، بار دیگر مساله تغییر نام خیابان خالد اسلامبولی در تهران که از آن به عنوان یکی موانع ایجاد رابطه این دو کشور یاد می شود، مطرح شده است.
پرچم ایران و مصر
روابط ایران و مصر بعد از انقلاب قطع شد

ایران بعد از انقلاب 1979، ظاهرا به دستور آیت الله خمینی رهبر وقت ایران روابط سیاسی خود را با مصر قطع کرد.

علت این تصمیم توافق کمپ دیوید بود که با میانجگیری آمریکا در سال 1978 بین محمد انور سادات رئیس جمهور وقت مصر و مناخیم بگین نخست وزیر وقت اسرائیل امضا شد و مصر به عنوان نخستین کشور عربی، اسرائیل را به رسمیت شناخت.

انور سادات در سال 1981 در مراسم رژه نظامی ترور شد و خالد اسلامبولی از حمله کنندگان به انور سادات رئیس جمهور مصر بود که بعد از ترور انور سادات اعدام شد.

بعدها دولت ایران نام خیابان وزرا در شهر تهران را به خیابان خالد اسلامبولی تغییر داد.

 تغییر نام خیابان خالد اسلامبولی به شهردای ابلاغ نشده است
 
محمد باقر قالیباف، شهردار تهران

ظاهرا تغییر نام خیابان خالد اسلامبولی یکی از شرایط مصر برای برقراری مجدد روابط دیپلماتیک بوده و برای همین دولت محمد خاتمی در سال 1382 از شورای شهر تهران خواست تا نام خیابان را به "انتفاضه" تغییر دهد. شورای شهر تهران رای به تغییر نام این خیابان داد اما مصوبه شورای شهر هیچگاه اجرا نشد.

برخی گزارش ها حکایت از آن دارد که وزارت خارجه ایران بعد از تصویب تغییر نام خیابان خالد اسلامبولی در شورای شهر تهران، به دلیل نامناسب بودن زمان، درخواستی برای عملی شدن آن نکرد و به همین دلیل شورای شهر از ابلاغ آن به شهرداری خودداری کرد.

محمدباقر قالیباف شهردار تهران گفته است که تغییر نام خیابان خالد اسلامبولی به شهردای ابلاغ نشده است.

شش سال پیش نیز مرتضی الویری شهردار وقت تهران درخواستی برای تغییر نام خیابان خالداسلامبولی به "شهدای انتفاضه" به شورای شهر اول ارائه کرده بود اما شورای اول شهر که در کنترل اصلاح طلبان بود، به دلیل پیامدهای سیاسی احتمالی، از تصویب آن خودداری و اعلام کرد که تغییر نام این خیابان را با درخواست کتبی وزارت خارجه بررسی خواهد کرد.

به نظر می رسد بعد از ابراز آمادگی محمود احمدی نژاد برای برقرار رابطه با مصر و گشایش سفارت ایران در قاهره، تغییر نام خیابان خالد اسلامبولی دوباره مطرح شده و این احتمال وجود دارد که مصوبه چهار سال پیش شورای شهر تهران برای اجرا به شهرداری ابلاغ شود و نام خیابان به انتفاضه تغییر کند.

 
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.