کشف یک محموله دیگر قاچاق متعلق به برادران ج

کشف یک محموله دیگر قاچاق متعلق به برادران ج

متهمان اصلی بزرگترین پرونده قاچاق کشور در اقدامی دیگر مبادرت به قاچاق بیش از 42 هزار قلم کالا شامل پوشاک،‌ کفش و تلفن همراه تحت پوشش ترانزیت کرده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ، برادران « ج » که متهمان اصلی پرونده 330 میلیارد تومان، بزرگترین پرونده قاچاق  کشور هستند، در اقدامی دیگر مبادرت به قاچاق بیش از 42 هزار قلم کالا شامل پوشاک،‌ کفش و تلفن همراه تحت پوشش ترانزیت کرده‌اند.

این محموله در اسفندماه سال 85 کشف شده و گمرک، برآورد جریمه 490 میلیارد ریالی برای 9 متهم اصلی پرونده مربوطه را به دادسرای ناحیه 24 تهران ارسال کرده است.

متهمین ده‌ها برابر محموله یاد شده را از طریق کشورهای جنوبی به صورت قاچاق وارد کرده‌اند.

جزئیات پرونده برادران "ج"

پس از انجام کارهای اطلاعاتی نیروهای وزارت اطلاعات در تیرماه سال 85 موفق شدند یکی از برزگترین باندهای قاچاق کالا در غرب کشور شامل 39 نفر را شناسایی و دستگیر نمایند.

در این عملیات یک کاروان شامل چندین کامیون حامل محموله‌های قاچاق کالا و سه دستگاه اتومبیل سواری که حفاظت این کاروان را بر عهده داشت و به سمت تهران و برخی شهرهای دیگر در حرکت بودند توقیف و از انبارهای مختلف این شبکه که مملو از کالاهای قاچاق بود بازرسی و مقادیر زیادی کالای قاچاق به ارزش میلیاردها ریال کشف و ضبط گردید.

رهبران اصلی این باند که به برادران- ج معروفند، در برخی کشورها مستقر بوده و کالاهای سفارش شده را خریداری و از طریق کشورهایی مثل امارات به انبارهایی در عراق منتقل و در زمان مناسب بصورت سازماندهی‌شده و مسلحانه از طریق مرزهای غربی و با استفاده از شگردهای مختلف از جمله تطمیع و تهدید مأمورین، جعل، سندسازی و نفوذ در برخی از دستگاهها و موسسات، این کالاها را به انبارهای خود در شهرهای مرکزی منتقل و با استفاده از شبکه توزیع در این شهرها با خودروهایی حمل زباله و ... که زیاد جلب توجه نکند آن را به مشتریان در بازار تحویل می‌دادند این شبکه در طول 8 سال فعالیت خود بیش از 100 هزار تن کالای قاچاق از مرزهای غربی وارد کشور نموده و به استانهای مختلف از جمله تهران، اصفهان، مشهد، شیراز و کرمانشاه حمل نموده‌اند. برابر اطلاع مکتسبه80% از محموله‌های قاچاق وارده از مرزهای کردستان بصورت تضمینی توسط باند مذکور هدایت و در اختیار مشتریان در سایر استانها قرار می‌گیرد. تا کنون تعداد زیادی از صاحبان اصلی این کالاها در شهرهای مختلف شناسایی شده‌اند.

این شبکه دارای دهها سابقه قاچاق کالا در مراجع مختلف قضایی بوده و طی چند سال گذشته حدود 40 کامیون حامل 120000 کیلوگرم چای، 15000 طاقه پارچه ،3350 وسیله خانگی، 242490 قطعه لوازم آرایشی به صورت تصادفی از باند مذکور کشف که به جهت نفوذ زیاد در مراجع مختلف عمدتاً رفع توقیف و تبرئه شده‌اند.

برخی از این سوابق عبارتند از :

1-کشف 496 طاقه پارچه خارجی، 136 دستگاه آبمیوه‌گیری خارجی، 102 دستگاه چرخ‌گوشت برقی، 108 دستگاه هم زن برقی خارجی در سال 80 که توسط دادگاه عمومی جوانرود حکم به برائت و استرداد کالا داده شده است.

2-کشف 694 طاقه پارچه خارجی، در مورخه 7/3/81 که توسط دادگاه عمومی جوانرود حکم به برائت و استرداد کالا داده شده است .

3-کشف 75281 کیلوگرم برنج خارجی در سال 83 که توسط دادگاه انقلاب اسلامی کرمانشاه حکم به مصادره و توسط شعبه تشخیص دیوان عالی کشور منتهی به برائت و استرداد کالا شده است.

4-کشف 13863 کیلو گرم چای خارجی و 6760 طاقه پارچه خارجی وتوقیف دو دستگاه کامیون در زمستان 1384 که تا کنون حکمی صادر نشده است.

5-کشف 1200 کیلوگرم چای خارجی در مورخه 12/3/83 که توسط دادگاه انقلاب اسلامی کرمانشاه مسترد شده است .

6 -کشف 722 طاقه پارچه خارجی و 30000 لیتر گازوئیل در مورخه 17/10/84 که پرونده در شعبه هفتم دادسرای عمومی و انقلاب کرمانشاه در دست رسیدگی است .

7 -کشف 19393 یارد پارچه خارجی و 121497 قلم لوازم آرایشی و بهداشتی در مورخه 27/9/84 8-کشف 208 طاقه پارچه و 30 گونی و 8 صندوق چای خارجی که در دادگاه انقلاب اسلامی کرمانشاه حکم ضبط و پرداخت 137 میلیارد ریال جریمه وتحمل 8 ماه حبس صادر لکن در در شعبه دوم تشخیص دیوان عالی کشور حکم برائت صادر و کالاها مسترد گردیده است .

9-قاچاق بیش از 121000 قلم لوازم آرایشی و بهداشتی و 596 طاقه پارچه خارجی که پرونده در دست اقدام است .

10- قاچاق 338 صندوق چای،1510 طاقه پارچه خارجی که حکم پرداخت جزای نقدی توسط شعبه سوم دادگاه انقلاب اسلامی صادر ودر نهایت عفو شده‌اند.

11- قاچاق 18000 کیلو گرم چای و12 دستگاه جاروبرقی که از سوی شعبه سوم دادگاه انقلاب اسلامی کرمانشاه حکم محکویت صادر و با اعتراض از سوی متهمین شعبه دوم تجدید نظر حکم برائت صادر گردیده است. سرانجام پرونده باند مذکور با اعلام جریمه 330 میلیارد تومان توسط گمرک کرمانشاه جهت رسیدگی به بازرس ویژه رسیدگی به پرونده قاچاق کالا موسوم به برادران –ج تحویل گردید.
 
گزارش شاکی

با عنایت به گزارش واحد کاشف و تحقیقات بعمل آمده از متهمین و اقاریر صریح آنان مبنی بر ورود کالاهای خارجی به نحو غیر مجاز به کشور و عدم ارائه اسناد مثبته گمرکی عمل ارتکابی افراد مطرح در این پرونده منطبق با بند 1ماده 29 قانون امور گمرکی بعنوان قاچاق کالا محرز و مسلم است لذا تعقیب کیفری و پرداخت جریمه، صدور قرارتوقیف کلیه اموال نامبردگان معادل جریمه تعیین شده جمعاً به مبلغ 331 میلیارد و 395 میلیون و 409 هزار و 595 تومان ونیز ممنوع الخروج نمودن آنان و توجه به قلمداد نمودن متهمین بعنوان اخلال در نظام اقتصادی کشور به قصد ضربه زدن به نظام مورد تقاضاست.
 
خلاصه کیفرخواست

پرونده اتهامی باند موسوم به .......... که از باندهای وسیع فعال در امر قاچاق کالا به نحو تضمینی بوده جهت رسیدگی به حضور تقدیم می‌گردد. جمع متهمان دستگیرشده 39 نفر بوده‌اند و در پرونده اتهامات متعددی از قبیل قاچاق کالا و حمل و انتقال آن به استانهای عمقی کشور به نحو تضمینی، ارتشاء، درگیری و مقابله با مأمورین در حین انجام وظیفه، جعل اسناد، تهدید مأمورین، آدم‌ربایی، رباخواری مطرح است. ... اعمال ارتکابی توسط متهمان منطبق است با مواد 1 و 2 و 3 قانون نحوه اعمال تعزیرات حکومتی با رعایت تبصره قانون بودجه سال 85 و مواد 529 و 533 و 535 و 590 و 595 قانون مجازات اسلامی، لذا تقاضای مجازات نامبردگان می‌گردد. جرائم انتسابی در سالهای 82 و 83 و 84 و 85 و در حوزه این دادسرا واقع شده‌اند بلحاظ ضرورت، تقاضای اعمال ماده 19 قانون مجازات اسلامی و مجازاتهای تکمیلی نیز می‌گردد. بعلاوه در اجرای ماده 10 قانون مجازات اسلامی تقاضای ضبط وسایط نقلیه می‌گردد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.