انتقاد فرانسه و اسپانیا از سخنان احمدی نژاد

انتقاد فرانسه و اسپانیا از سخنان احمدی نژاد

تاکید مجدد محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران بر نابودی اسرائیل در مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی با واکنش های منفی بین المللی روبرو شده است.
محمود احمدی نژاد
اظهار نظر آقای احمدی نژآد در مورد موجودیت اسرائیل موجب واکنش های بین المللی شده است

وزارت امور خارجه فرانسه اظهارات رییس جمهوری ایران را شدیدا محکوم کرده و آنها را غیر قابل قبول خوانده است.

وزیر امور خارجه اسپانیا نیز از احضار سفیر ایران در این کشور برای ادای توضیحات در مورد سخنان آقای احمدی نژاد خبر داده است.

این اولین بار نیست که اظهار نظر رییس جمهوری ایران در مورد موجودیت اسرائیل موجب واکنش های بین المللی می شود.

آقای احمدی نژاد دو سال پیش نیز در همان اوائل ریاست جمهوری خود، در همایشی در تهران، خواهان حذف اسرائیل از نقشه جهان شده بود.

آقای احمدی نژاد، روز یکشنبه سیزده خرداد در مراسم سالگرد مرگ آیت الله خمینی گفت که "به فضل خدا در آینده نزدیک، شاهد نابودی رژیم فاسد اشغالگر خواهیم بود."

در گزارشی که خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مخابره کرد، آقای احمدی نژاد در سخنان خود خاطر نشان کرده بود: "امروز شاهد هستیم که ملت لبنان، راه خود را شناخته و برای اولین بار پس‌ از ۶۰ سال هیمنه رژیم اشغالگر را فرو ریخت و کلید شمارش معکوس نابودی رژیم صهیونیستی را زد."

برنارد کوشنه، وزیر امور خارجه جدید فرانسه در دولت نیکولا سارکوزی طی بیانیه ای در واکنش به سخنان آقای احمدی نژاد گفت: "این سخنان اگر واقعا بیان شده اند، غیر قابل قبول هستند و من آن را قویا محکوم می کنم."

وزیر امور خارجه فرانسه در بیانیه خود گفته است که حق موجودیت اسرائیل نباید مورد سئوال قرار گیرد. آقای کوشنه افزود که چنین اظهاراتی در مغایرت با تمایل ایران به ایفای نقش مهم تر در منطقه است.

میگل آنخل موراتینوس، وزیر امور خارجه اسپانیا نیز به رادیو دولتی این کشور گفت که کشورش روابط خوبی با ایران دارد اما چنین اظهاراتی باید از سوی اسپانیا، اتحادیه اروپا و جامعه جهانی با قاطعیت پاسخ داده شود.

وی افزود که سفیر ایران در مادرید به زودی به وزارت امور خارجه اسپانیا احضار می شود تا اعتراض شدید دولت اسپانیا نسبت به سخنان رییس جمهوری ایران به وی ابلاغ شود.

اسرائیل بارها از لحن رییس جمهور ایران در مورد موجودیت این کشور انتقاد کرده و خواهان اقدام جامعه جهانی در این مورد شده است.

اسرائیل و کشورهای غربی و حتی کشورهایی مانند روسیه و چین که از حامیان نسبی ایران در عرصه های بین المللی به شمار می روند این نوع اظهارنظرهای رییس جمهوری ایران و نفی هولوکاست، کشتار یهودیان در جنگ دوم جهانی، از سوی وی را غیرقابل قبول دانسته و آن را محکوم کرده اند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.