روسیه می تواند باز اروپا را مورد هدف قرار دهد

روسیه می تواند باز اروپا را مورد هدف قرار دهد

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه هشدار داد که اگر آمریکا به گسترش سیستم دفاع موشکی اش به شرق اروپا ادامه دهد، این کشور می تواند موشک هایش را به سمت اهدافی در اروپا نشانه گیری کند.
ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه
روابط میان روسیه و آمریکا در پی اظهارات تند مقام های دو کشور دچار تنش هایی شده است

رییس جمهوری روسیه این اظهارات را در گفتگویی با روزنامه ایتالیایی کوریرا دلا سرا بیان داشته و گفته است که طرح آمریکا برای گسترش سیستم موشکی موجب مسابقه تسلیحاتی جدیدی خواهد شد اما در آن صورت، روسیه مسئول نخواهد بود، چون آمریکا این مساله را شروع کرده است.

آمریکا پیش از این گفته است که سیستم دفاع موشکی این کشور که در شرق اروپا قرار است مستقر شود، علیه روسیه نیست و تنها برای متوقف کردن موشک های شلیک شده از سوی ایران و کره شمالی است.

هفته گذشته، روسیه یک موشک قاره پیمای جدید را آزمایش کرد که آقای پوتین این آزمایش را را پاسخی به اقدام های آمریکا دانست که به گفته وی 'توازن استراتژیک' در جهان را بر هم زده است.

اظهارات رییس جمهوری روسیه زمانی بیان می شود که ولادیمیر پوتین قرار است هفته آینده در نشست سران هشت کشور صنعتی که در آلمان برگزار می شود شرکت کند.

آقای پوتین در مصاحبه با کوریرا دلا سرا، در پاسخ به این سئوال که اگر آمریکا، سیستم دفاع موشکی خود را در اروپای شرقی مستقر کند، آیا این مساله روسیه را وادار خواهد کرد تا به مانند دوران جنگ سرد، موشک هایش را به سمت اهدافی در شهرهای اروپایی و یا اهداف نظامی آمریکا در اروپا نشانه گیری کند گفت: "طبیعتا چنین امکانی وجود خواهد داشت."

روابط میان روسیه و آمریکا در پی طرح سیستم دفاع موشکی آمریکا و اظهارات نسبتا تند مقام های دو کشور دچار تنش هایی شده است.

در ماه فوریه امسال، رئیس جمهوری روسیه که در اجلاس جهانی امنیت در مونیخ آلمان شرکت کرده بود، از سخنرانی خود برای حمله لفظی علیه ایالات متحده استفاده کرد و دولت این کشور را متهم کرد که بیش از اندازه به زور متوسل می شود و به دنبال تسلط بر کل جهان است.

به دنبال آن، کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در سنای این کشور به انتقاد از وضعیت حقوق بشر در روسیه پرداخت و گفت که این کشور در دوره زمامداری آقای پوتین شاهد سیر قهقرایی در روند گسترش دموکراسی بوده است.

این اظهارات در شرایطی صورت می گیرد که گزارش شده بود ولادیمیر پوتین با کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا، به توافق رسیده بود که در اظهارات علنی خود در باره کشور مقابل از لحنی ملایم تر استفاده کنند.

برخی ناظران می گویند اختلافات آمریکا و روسیه، از جمله بر سر گسترش طرح دفاع موشکی آمریکا به شرق اروپا، توافق قبلی آنها برای اتخاذ لحن ملایم تر را تحت تأثیر قرار داده است.

 
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.