صرف غذا در خارج از منزل

صرف غذا در خارج از منزل
اما چه در خانه غذا صرف میکنید چه در در رستوران، نکاتی هست که رعایت کردن آن به شما مک میکند از وزن خود بکاهید و یا وزن ایده آل خود را حفظ نمایید. Go to fullsize image

اگر این روزها به رستوران رفته باشید و در ضمن شخصی باشید که مراقب تغذیه خود هست، متوجه شده اید که شیوه برخورد، سفارش گرفتن و تهیه غذا در رستورانهای خوب طوری شده است که شما میتوانید با توضیح آنچه میخواهید، غذایی تا حد امکان سالم و مطابق رژیم خاص خود را میل کنید.

اما چه در خانه غذا صرف میکنید چه در در رستوران، نکاتی هست که رعایت کردن آن به شما مک میکند از وزن خود بکاهید و یا وزن ایده آل خود را حفظ نمایید. به یاد داشته باشید که با مصرف بیشتر سبزیجات، میوه و نانهایی که از آرد گندم یا جو کامل، گوشت بدون چربی، داشتن رژیم غذایی متنوع، نوشیدن زیاد آب و ورزش کردن به طور مرتب، یک بدن سالم و زیبا خواهید داشت. در عین حال غذاهای فریبنده موجود در رستورانها و غذا خوردن با عده ای از دوستان وآشنایان در مراسم مختلف، موجب میشوند که ما گاهی از رژیم خود دور شویم. "گاهی" واقعا اشکالی ندارد، اما اگر غذا خوردن در خارج از منزل، یک اتفاق روزمره باشد چه کنیم؟ Go to fullsize image

1. اگر میدانید که رستوران مورد نظرتان چه غذاهایی دارد، از قبل تصمیم بگیرید که چه خواهید خورد. این کار موجب میشود که در لحظه آخر غذایی پر کالری را بدون فکر انتخاب نکنید.

2. قبل از شروع غذا، حداقل یک لیوان آب بنوشید تا هم به هضم غذا کمک کند و هم اینکه شما زودتر احساس سیری خواهید کرد.

3. از اینکه در رستورانی، یک نیم پرس یا غذای سایز کودک سفارش دهید، نترسید. بیشتر رستورانها خواسته شما را انجام میدهند و "گاهی" مبلغ کمتری هم دریافت خواهند کرد.
Go to fullsize image
4. قبل از همه شما غذای خود را سفارش دهید، تا با سفارش همراهان خود وسوسه نشوید.

5. اگر از شیوه تهیه غذای انتخابی خود مطمئن نیستید، بدون خجالت سوال کنید، اگر غذایی با کره یا روغن تهیه میشود، میتوانید بخواهید که برای شما آنرا بدون روغن سرو کنند.

6. اگر تمام غذاهای فهرست، پرکالری و چرب بودند، بپرسید که آیا امکان دارد یک بشقاب سبزیجات برای شما بیاورند؟ سبزیجات پخته تقریبا در تمام رستورانها موجود است و از آن برای تزئیین غذاها استفاده میکنند. در ضمن بعضی رستورانها خوراک مخصوص گیاه خواران هم سرو میکنند که معمولا کم کالری تر از غذاهای معمولی است.
Go to fullsize image
7. هنگام سفارش گوشت یا ماهی، نوع کبابی آنرا سفارش دهید و بخواهید که کره یا روغن به آن اضافه نشود. به جای سس های پر کالری هم میتوانید از لیمو، پودر سبزیجات و ادویه استفاده کنید.

8. میتوانید به جای غذا، سالاد و سوپ سفارش دهید و برای دسر میوه میل کنید.

9. هنگام انتخاب سوپ مراقب باشید از نوع خامه دار آن نباشد.

10. اگر یک غذای کامل با پیش غذا و دسر سفارش میدهید، پیش غذا و دسر را با همراه خود تقسیم کنید.

11. انواع پاستا را با سس کم کالری و بدون خامه سفارش دهید، سس گوجه فرنگی و سبزیجات انتخاب مناسب تری است. 12. اگر همراه غذا نان مصرف میکنید، بهتر است از نوع سبوس دار باشد و حتما از مصرف کره همراه با آن خود داری کنید. نانهای فانتزی کره ای هم در بعضی رستورانها سرو میشوند که باید فراموششان کنید.

13. به جای سیب زمینی، سبزیجات پخته شده بخواهید.

14. هر زمان که امکان داشت، مانند اروپایی ها غذا بخورید. یعنی مفصل ترین وعده غذاییتان ناهار باشد و باقی وعده ها کوچک و در وعده های بیشتر.

15. آهسته غذا بخورید و از طعم و بوی غذا لذت ببرید. این کار موجب میشود تا بدنتان زمان کافی داشته باشد تا علائم سیری را به مغز بفرستد و شما به موقع احساس سیری کنید. به محض سیر شدن از پیش خدمت بخواهید بشقابتان را بردارد تا دوباره به سراغش نروید.

16. سس سالاد را جدا سفارش دهید تا مقدار آنرا کنترل کنید. حتا بهتر است به جای ریختن سس روی سالاد، ابتدا چنگال خود را به سس بزنید و بعد چند تکه سبزیجات بردارید، مزه اش همان است اما مقدار کالری اش بسیار کمتر است.

17. از رستورانها و بوفه هایی که میتوانید در آن هرچه میخواهید و میتوانید بخورید، دوری کنید. شیوه سرو این رستورانها موجب میشود که شما متوجه مقدار غذایی که خورده اید نشوید. اگر اجبارا به چنین بوفه هایی رفتید، فقط سالاد، سوپ کم کالری و میوه میل کنید.

18. اگر به شدت به یک غذای شیرین احتیاج دارید و نمیخواهید میوه بخورید، کمی کمپوت سفارش دهید.

19. هنگام سفارش ساندویچ، آنرا بدون مایونز و ترجیحا با کمی خردل سفارش دهید، خردل تقریبا هیچ کالری ندارد و طعم آن موجب میشود که کمبود مایونز را حس نکنید.

20. اگر وقت دارید، پس از غذا خوردن مقداری پیاده روی کنید و در حین ورزش کردن، کالریها را هم بسوزانید.
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.