آسپرین و سرطان

برخلاف گفته های گذشته پزشکان راجع به توانایی آسپیرین (Aspirin) در جلوگیری از بروز سرطان، طی تحقیقاتی که سازمان مطالعات سلامت زنان (WHS) در بوستن انجام داده است این نتیجه بدست آمده که مصرف کم قرصهای آسپیرین هیچ خاصیتی برای جلوگیری از بروز سرطانهایی مانند سینه، پوست و ... ندارد. Go to fullsize image

محققان WHS تنها به این نتیجه رسیدند که احتمال دارد مصرف مداوم و کم آسپیرین مانع بروز سرطان ریه شود، اما تاکید کرده اند که باید مطالعات و بررسی های بیشتری انجام شود. این پزشکان همچنین توصیه نمی کنند که از دوز (dose) بالاتری در مصرف آسپیرین استفاده شود.

مصرف کم آسپیرین و سرطان
تحقیقات و مطالعات اولیه نشان داده بود که مصرف آسپیرین با دوز کم می تواند درصد ابتلاء به بیماری های سرطانی را تا حد زیادی کاهش دهد. بر پایه این تحقیقات که در Brigham and Women’s Hospital انجام شده بود، شواهد زیادی در دسترس بود که مصرف آسپیرین مانع رشد و یا بوجود آمدن سلولهای سرطانی می گردد. اما WHS با انجام آزمایشهای بسیاری روی تعداد زیادی از زنان و گنجاندن آسپیرین بصورت روزانه در رژیم غذایی آنها، به این نتیجه رسید که آسپیرین نمی تواند چنین خاصیتی داشته باشد. تنها مورد خاصی که آنها احتمال می دهند ممکن است آسپیرین اثر مفید داشته باشد، سرطان ریه است، که باید بیشتر راجع به آن تحقیق انجام شود.
Go to fullsize image
پزشکان WHS همچنین به جامعه پزشکی توصیه می کنند که در درمان بیماران خود بشدت از روش آسپیرین درمانی برای جلوگیری از سرطان خودداری کنند. چرا که به عقیده آنها این تحقیقات اولین بررسی های کلینیکی اثر آسپیرین روی سرطان بوده است و نتیجه آن صحیح تر از گفته های قبلی است.

طی این تحقیقات در 2865 مورد از زنانی که تحت آسپیرین درمانی بودند، نشانه های سرطان مشاهده شد. در این میان 43 درصد (1230 نفر) مبتلا به سرطان سینه شدند، حدود 9 درصد (269 نفر) دچار سرطان پوست شدند و نیز در حدود 7 درصد (205 نفر) شاهد نشانه های سرطان ریه بودند.

این بررسی ها تنها نشان داد که در مورد سرطان ریه، ممکن است آسپیرین کاهش دهنده احتمال ابتلا به آن باشد. یکی از پزشکان این مرکز می گوید : " باید دقت کنیم که اطلاعاتی که در حال حاضر در دسترس داریم نشان نمی دهد که استفاده زیاد از آسپیرین می تواند مانع بروز سرطان - حتی سرطان ریه - شود."
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.