چه بخوریم تا در تابستان گرمای کمتری احساس کنیم

چه بخوریم که در تابستان گرمای کمتری احساس کنیم
روزهای گرفته و شبهای گرم میتوانند نقش مخربی روی پوست، کیفیت خواب وحتی رفتارتان داشته باشند. در اینجا راههای طبیعی مبارزه با گرما توضیح داده شده است. Go to fullsize image

غذاهای تلخ بخورید
برای جبران درجات حرارت تابستان داغ، یک رژیم غذایی سبک از میوه های تازه و سالاد را برگزینید. هرچه میوه و سالاد انتخابی شما تلخ تر باشد، مفیدتر است. از دیدگاه طب سنتی چین، یک طعم تلخ گرمای زیادی بدن را خنثی میکند، بنابراین سبزیجاتی مانند کاسنی فرنگی (endive)، کاسنی و قاصدک شما را خنک میکنند و قلب و روده کوچک شما را تحریک میکنند. مارچوبه هم گیاهی است که اثر خنثی کنندگی برگرما دارد و بویژه، خواص پاک کنندگی آن قوی است.

سالادها، دانه های خوراکی و ماهی ببلعید Go to fullsize image
غذاهای سرشار از مواد معدنی کلسیم، منیزیم و سیلیکون اثر آرام بخشی روی بدن دارند که میتواند با گرمای غیرطبیعی وارد شده به بدن مقابله کند. برای داشتن یک تابستانی غنی از مواد معدنی خنک کننده و آرامش دهنده، سالادهای سبزی با شاهی آبی، ترشک، کلم پیچ، کلم ایتالیایی (کلم بروکلی)، جعفری، خردل، قاصدک سب زو اسفناج درست کنید و به آن دانه ها و مغزهایی چون کنجد، آفتابگردان، دانه های کدو حلوایی، مغز بادام و جوزبرزیلی را بیافزایید. آن را با ماهی سفید، ماهی سالمون کنسرو شده یا ساردین (همراه با استخونهایش) که همگی محتوی مقادیر زیادی کلسیم هستندبخورید ودر پی آن یک ظرف بزرگ سالاد میوه ای سرشار ا ز منیزیم و فراهم آمده با خرما، موز، کشمش، برگه زردآلو و هلو راصرف کنید.

از اسانسهای روغنی استفاده کنید
روغن اسطخودوس یکی از معدود اسانسهای روغنی است که میتواند به زیبایی پوست هم کمک کند. ین مسئله را یک شیمیدان فرانسوی بنام Rene Maurice Gattefosse زمانی کشف کرد که پس از سوختن دستش در آزمایشگاه فوری آن را در روغن اسطخودوس خالص فرو برد و با تعجب مشاهده کرد جراحت به میزان قابل توجهی التبام یافت و هیچ اثری از زخم باقی نماند. دراین باره برای نتیجه بهتر، برای تسکین پوست، آن روغن را به یک حمام ولرم بیفزایید.
Go to fullsize image
روغن نعناع هم اثر خنک کنندگی دارد ولی بسیار قوی است، بنابراین مواظب باشید که از آن به صورت خالص استفاده نکنید، چراکه میتواند به جای آرامش سبب تحریک و ناراحتی پوست شود. بهتر است از فراورده مخلوطحاوی نعناع استفاده کنید که میتواند به طور مستقیم روی نقاط ضربان مالید تا احساس راحتی کرده و اضطراب ما کمتر شود. چای نعناع به کاهش دمای بدن کمک میکند و همچنین به گرفتن گرمای پوست به هنگام زدن کهیر میشود. یک مشت نعناع تازه که تاحدودی خردشده را به آب جوشان بیفزایید و پیش از نوشیدن بگذارید به مدت ده دقیقه دم بکشد. یا آب هندوانه بخورید-در داستانها آمده که قوم یهود به هنگام ساخت اهرام مصر برای کاهش دمای بدنشان هندوانه میخوردند.

غذاهای ادویه دار بخورید
طب سنتی چین معتقد است که تعرق باعث باز شدن منافذ بدن میشود و در نتیجه روح و جسم، هردو باهم پاک میشوند. به این دلیل مصرف زیاد مواد ضد تعرق توصیه نمیشوند. ادویه هایی مانند فلفل دلمه ای cayenne، فلفل دلمه ای سیاه و چیلی قرمز و سبز (نوعی فلفل) به یک دلیل خیلی خوب در کشور های گرمسیری استفاده زیاد دارند و آن خاصیت باز کنندگی منافذ پوست است که باعث تعرق بیشتر میشود و بدین ترتیب بدن راخنک میکند.

اگر شما درباره به کارگیری دئودورانت (بوگیرهای ضد عرق که زیر بغل میزنند) دو دل هستید، بهتر است از نوع طبیعی آن استفاده کنید که محتوی گیاهان دارویی برای کنترل باکتریهای روی پوستتان است نه اینکه منافذ پوست رامسدود کنند. گیاه مریم گلی (که اغلب برای مقابله با گر گرفتگی های یائسگی مصرف میشود) نیز تعرق تابستانی را تعدیل میکند. یک قاشق چایخوری از گیاه خشک شده را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید ، ده دقیقه بگذارید دم بکشد،سپس آن را به آهستگی مزه مزه کنید. لباس شب با رنگهای سرد بخرید

بیخوابی ، اغلب عارضه شبهای ملایم تابستان است. پوششهای رختخواب را درست انتخاب کنید، چون رنگ تاثیر زیادی در کیفیت خواب شما دارد. از نظر طب چین و طب ayorvedic، رنگ قرمز حرارت را تشدید کرده و تولید گرمای بیشتری در بدن میکند، بنابراین پتوهای پشمی قرمز را برای شبهای سرد زمستان نگه دارید و بجای آن از پوششها و لباسهای شب سفید خنک، سبز یا آبی ملایم بهره بگیرید. از بالش آروماتراپی آغشته با اسطخدوس یا مریم گلی clary استفاده کنید!

نیروی گیاهان طبی را مهار کنید
در چندین مطالعه روشن شده است که خواص درمانی گیاه صبر زرد (عود/Aloe Vera) است که علت وجود این ماده در بیشتر لوسیون هایبعد از آفتاب گرفتناست. به طور سنتی، عصاره صبر زرد برای درمانسوختگی ها بکار میرفت، بنابراین اگر میخواهید کاری بنیادی انجام دهید، خود گیاه را تهیه کنید و آب آن را که درست از برگ بیرون می آید روی پوست بمالید.

اکی نی شیای (angustifolia) گیاهی شناخته شده برای تقویت دستگاه ایمنی بدن است و میتواند آفتاب سوختگی را بهبود بخشد. بجز خواص ضد باکتریایی آن، این گیاه مواد مسکن و ضد التهاب دارد که میتواند سرخی و گرمای ناشی از آفتاب سوختگی را برطرف کند. اینکه گیاه دارویی تقویت کننده روحیه و رفتار، هوفاریقون (هیپریکوم)، حساسیت به نور را افزایش میدهد، ارزشی ندارد زیرا باعث میشود پوست شما به نور خورشید حساس تر شود. بنابراین، اگر از هیپریکوم (برای بالا بردن روحیه تان) استفاده میکنید، از یک لوسیون محافظت کننده در برابر خورشید با SPF بالاتر از آنچه معمولا" انتخاب میکنید نیز باید بهره بگیرید.

یک نوشیدنی شبانه برای خودتان درست کنید
طبیعت بهترین دوست بی خوابی در ماههای گرم تابستان است و خوشبختانه در این وقت سال بیشتر باغها پر از گیاهان خواب آور است. اگر شما نمی توانید بخوابید، برای خودتان یک چای نعناع، بابونه، Melissa، یا لیمو دم کنید؛ همه اینها اثر آرام بخش و تسکین دهنده فوق العاده دارند. یک مشت از سبزی های تازه بردارید، خرد کنید و آب جوش بیفزایید. بگذارید برای ده دقیقه دم بکشد، سپس آن را بنوشید.

در یک مطالعه درباره بیخوابی، به داوطلبان سنبل الطیب (معروف به گیاه دارویی مسکن) مخلوط شده با Melissa، یک قرص بنزودیازپین (قرص خواب) یا پلاسبو(دلخوشکنک) داده شد. مخلوط سنبل الطیب با Melissa به اندازه قرص بنزودیازپین موثر بود، ولی بدون اثرات خواب آلودگی در طول روز یا کاهش تمرکز، که اغلب ازعوارض داروهای مشابه مرسوم است.

از گلهای دارویی استفاده کنید
شبهای داغ باعث میشود که ذهن شما بیش از حد فعال شود و مانع خوابیدن شما میشود. چهار قطره از گیاه شاه بلوط را در یک لیوان آب ریخته و میل کنبد. یا در جستجوی هر نوع گل درمانی دیگری از هر گوشه دنیا باشید که باعث آرامش و آسایش میشود.
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.